Głogów kupił pięć bezemisyjnych Solarisów

gm

07.09.2023 08:57 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Transport, Elektromobilność Głogów kupił pięć bezemisyjnych Solarisów

Partnerzy portalu

Głogów kupił pięć bezemisyjnych Solarisów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Solaris

Firma Solaris Bus & Coach podpisała umowę na dostawę pięciu autobusów elektrycznych z Gminą Miejską w Głogowie. Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania zostaną dostarczone do miasta latem 2024 roku. To pierwsze bezemisyjne pojazdy, w które zainwestowało dolnośląskie miasto.

Firma Solaris Bus & Coach w ramach postępowania przetargowego została wybrana na dostawcę pięciu autobusów elektrycznych Solaris Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą ładowania przez Gminę Miejską Głogów. Uroczyste podpisanie odbyło się z udziałem Prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza. Zgodnie z podpisaną umową pierwsze bateryjne pojazdy zawitają do dolnośląskiego miasta w drugiej połowie 2024 roku.

„Zakup kolejnych autobusów elektrycznych przez Gminę Miejską Głogów ma nie tylko wymiar społeczny i gospodarczy, ale przyniesie także wiele korzyści ekologicznych. Zależy nam, żeby autobusy w Głogowie były zeroemisyjne i nie zanieczyszczały naszego środowiska. Firma Solaris jest liderem na rynku europejskim wśród producentów autobusów elektrycznych, dlatego też cieszymy się niezmiernie na tę współpracę”, powiedział Rafael Rokaszewicz, Prezydent Głogowa.

„Niezwykle się cieszymy na kolejny etap naszej wieloletniej współpracy i serdecznie gratulujemy tej imponującej inwestycji w bezemisyjne autobusy, które uczynią transport publiczny w Głogowie bardziej zrównoważonym i przyjaznym mieszkańcom”, powiedział obecny na uroczystości podpisaniu umowy Waldemar Wlazło, Dyrektor Sprzedaży Regionu Zachodnio-Południowego w Polsce w Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

Napęd autobusów oparty będzie na silniku o mocy 220 kW, zasilanym energią z baterii Solaris High Energy. Magazyny energii o pojemności 280 kWh będą ładowane zarówno poprzez złącze plug-in, jak i za pomocą pantografu odwróconego, czyli opuszczanego ze stacji ładowania na dach pojazdu. Dzięki elastycznym rozwiązaniom ładowania autobusy będą operacyjne przez cały dzień, zapewniając niezawodną i ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych środków transportu.

Solaris wraz z pojazdami dostarczy również infrastrukturę do ładowania. Stacja szybkiego ładowania zostanie wybudowana przy ulicy Towarowej, a ładowarki plug-in będą znajdować się na terenie zajezdni autobusowej przy ulicy Transportowej. Stacje ładowania staną się kluczowymi punktami w infrastrukturze miasta, umożliwiając szybkie i wydajne ładowanie autobusów.

Współpraca producenta z Głogowem sięga 2006 roku i do tej pory do miejskiej floty dołączyło ponad 20 pojazdów marki Solaris, w tym 4 z napędem hybrydowym.

Solaris Bus & Coach to dziś wiodący producent rozwiązań bezemisyjnych dla transportu publicznego. Firma jest pionierem w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego transportu publicznego, oferując nie tylko zaawansowane technologicznie pojazdy elektryczne, ale również kompleksową infrastrukturę ładowania. Ponad 2 tysiące autobusów bateryjnych marki zostało dostarczonych do klientów w 21 państwach Europy, a kontrakty na kolejne tysiąc są w trakcie realizacji.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.