Gminy górnicze postulują specustawę, pomocną w zagospodarowaniu terenów po kopalniach

Gminy górnicze postulują specustawę, pomocną w zagospodarowaniu terenów po kopalniach - ZielonaGospodarka.pl
23.02.2023 21:02
Strona główna Odpady, Recykling Gminy górnicze postulują specustawę, pomocną w zagospodarowaniu terenów po kopalniach

Partnerzy portalu

Gminy górnicze postulują specustawę, pomocną w zagospodarowaniu terenów po kopalniach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Przedstawiciele gmin górniczych postulują stworzenie specustawy, która byłaby pomocna w zagospodarowaniu terenów po zamkniętych kopalniach węgla. Chodzi m.in. o rozwiązania umożliwiające szybkie przekazywanie takich gruntów samorządom i przygotowanie ich pod nowe inwestycje.

Jak poinformował Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju, postulat przygotowania specjalnej ustawy został przedstawiony podczas niedawnego posiedzenia sejmowej Podkomisji stałej do spraw sprawiedliwej transformacji, w którym uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Przewodniczącą stowarzyszenia jest prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

"Kopalnie w Jastrzębiu-Zdroju są bezpieczne, ponieważ wydobywany jest w nich głównie węgiel koksowy; jeszcze przez wiele lat będą czynne. Jednak zlikwidowana została kopalnia Jastrzębie, po której teren należy w kompleksowy sposób wykorzystać na tworzenie zakładów z innych branż niż górnictwo" - wyjaśniła prezydent miasta.

W ocenie przedstawicieli stowarzyszenia, pomocą dla inwestycji w gminach górniczych byłaby specustawa umożliwiająca m.in. szybkie przekazywanie całkowicie oczyszczonych terenów po zlikwidowanych kopalniach do samorządów oraz przyspieszenie zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Specjalna regulacja miałaby także dać możliwość realizowania inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii bez zapisów w planach zagospodarowania oraz umożliwić czasowe zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców inwestujących na terenach zdegradowanych.

Samorządowcy przypominają, że prace nad zapisami ułatwiającymi przeprowadzanie zmian w gminach górniczych miały rozpocząć się tuż po konsultacjach zawartej w maju 2021 roku Umowy społecznej, zawierającej m.in. harmonogram zamykania kopalń i zabezpieczenia społeczne górników. Tak się jednak nie stało.

Przedstawiciele gmin górniczych obawiają się, że bez specjalnych regulacji prawnych nie będzie możliwe pełne wykorzystanie środków unijnych przeznaczonych na transformację regionów. Niepokój samorządów dotyczy przede wszystkim braku uszczegółowienia wytycznych w zakresie programów unijnych, braku środków dla Polski, krótkiego czasu na ich wykorzystanie oraz przepisów, utrudniających szybkie inwestowanie na terenach pogórniczych oraz obszarach zdegradowanych przez działalność wydobywczą.mab/ mmu/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.