Innowatorzy z branży OZE poszukiwani. Rusza 3. edycja programu grantowego SOFIA

Innowatorzy z branży OZE poszukiwani. Rusza 3. edycja programu grantowego SOFIA - ZielonaGospodarka.pl
11.03.2024 09:40
Strona główna Energetyka, OZE Innowatorzy z branży OZE poszukiwani. Rusza 3. edycja programu grantowego SOFIA

Partnerzy portalu

Innowatorzy z branży OZE poszukiwani. Rusza 3. edycja programu grantowego SOFIA - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP Media Room

Już trzeci raz ONDE SA., lider branży OZE w Polsce, ogłasza nabór do programu grantowego SOFIA (Science Onde Flow Innovation Academy) i zaprasza do udziału młodych naukowców. Program nagradza pomysły, które mają szansę w realny sposób przyczynić się do transformacji energetycznej i wesprzeć jej rozwój. Do zdobycia są granty finansowe aż do 20 tys. zł. Inicjatywa z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a liczba zgłoszonych w zeszłym roku projektów przerosła najśmielsze oczekiwania. Co przyniesie jego kolejna odsłona i dlaczego ta inicjatywa jest tak ważna?

Innowacyjność w służbie praktyki


Organizatorzy kładą szczególny nacisk na funkcjonalność zgłaszanych projektów i możliwość ich wykorzystania w praktyce. „Transformacja energetyczna jest jednym z priorytetowych zadań dla współczesnego społeczeństwa. Nasz program grantowy SOFIA niesie dla świata same korzyści. Zwiększa szansę na szersze stosowanie innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań, a ponadto umożliwia młodym, zdolnym ludziom rozwój zgłaszanych projektów. Wspieramy ich nie tylko finansowo. Uczestnicy mogą także liczyć na doradztwo i nawigację pod nadzorem ekspertów z branży OZE. Najbardziej cenimy te projekty, które wyróżniają się funkcjonalnością. Tak aby w przyszłości można je było z sukcesami stosować w praktyce, a tym samym rozwijać naszą branżę” – podkreśla Marek Marzec, wiceprezes ONDE SA.

Wsparcie finansowe to tylko początek


Młodzi, odważni i pełni pomysłów. Tak można określić finalistów poprzednich edycji, a ich projekty spotkały się zainteresowaniem branży. W poprzedniej odsłonie programu jury wyłoniło i nagrodziło w sumie cztery projekty, a ich tematyka była zróżnicowana:

• Wykorzystanie potencjału energetycznego odpadowych tworzyw sztucznych w recyklingu chemicznym (Gabriela Poznańska),

• Analiza możliwości stworzenia konstrukcji w formie trackera solarnego dla pływającej instalacji fotowoltaicznej (Kamil Skonieczny),

• Zastosowanie algorytmu sztucznej inteligencji do analizy stanu turbin wiatrowych z użyciem bezzałogowych statków powietrznych (Michał Stopel),

• Ocena śladu węglowego za pomocą znormalizowanej metody IPCC jako narzędzie skutecznej kontroli cyklu istnienia elektrowni fotowoltaicznej (Tomasz Cierlicki).

Więcej na temat ww. projektów można przeczytać na stronie https://ondeflow.pl/program-grantowy/2-edycja-programu-grantowego-sofia/

Finaliści programu otrzymują nie tylko grant finansowy do 20 tys. zł, ale mają także szansę na nawiązanie kontaktów zawodowych ze specjalistami branży OZE oraz zdobycie cennego doświadczenia.

5 kategorii konkursowych

Projekty można zgłaszać na stronie www.ondeflow.pl do 30 kwietnia 2024 r. Do wyboru jest aż 5 kategorii:

1. Nowe rozwiązanie w obszarze utrzymania i eksploatacji OZE,

2. Nowoczesne systemy sterowania i nadzoru dla OZE,

3. Układ wyprowadzenia mocy w instalacjach hybrydowych,

4. Cykl życia OZE,

5. Dzika karta OZE.

Partnerem 3. edycji programu grantowego SOFIA jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronie www.ondeflow.pl.

Tagi:
oze, sofia, grant, program

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.