"Inteligentne piętro" na Politechnice Łódzkiej oszczędzi energię

zk

14.04.2022 17:49 Źródło: PAP
Strona główna Ekobiznes, Ekoinnowacje EkoDom, EkoBudownictwo, EkoArchitektura "Inteligentne piętro" na Politechnice Łódzkiej oszczędzi energię

Partnerzy portalu

"Inteligentne piętro" na Politechnice Łódzkiej oszczędzi energię - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

W Katedrze Aparatów Elektrycznych Politechniki Łódzkiej zainaugurowano w czwartek działanie "inteligentnego piętra". Zainstalowane w budynku inteligentne systemy mają pozwolić naukowcom i studentom poznać sposoby praktycznego tworzenia rozwiązań dla automatyki obiektów typu smart.

"Inteligentne piętro" powstało w efekcie przeprowadzonej kosztem ok. 850 tys. zł modernizacji budynku należącego do Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ, w którym mieści się Katedra Aparatów Elektrycznych.

"Katedra Aparatów Elektrycznych została wyposażona w systemy: kontroli dostępu do pomieszczeń, oświetlenia, HVAC, bezpieczeństwa, zasilania i system centralny. Dodatkowo zamontowano układy pomiarowe prądów i napięć, czujniki jakości powietrza, stację pogodową i aktuatory wraz z rejestracją zużycia energii i analizą jakości mediów. Rozwiązania zostały zwizualizowane na panelach operatorskich i stacjach serwerowych" – powiedział w czwartek podczas uroczystego otwarcia kierownik katedry prof. Borkowski.

Sprzęt zgromadzony w pokojach na wyremontowanym piętrze ma pozwolić naukowcom i studentom jedynego w Polsce kierunku Systemy sterowania inteligentnymi budynkami poznać sposoby praktycznego tworzenia rozwiązań dla automatyki obiektów typu smart.

Systemy inteligentne zamontowane w budynkach wymuszają bowiem konieczność ich integracji, monitorowania i nadzorowania. Analiza zebranych danych i odpowiednie algorytmy decyzyjne mogą znacząco poprawić wydajność energetyczną i obniżyć koszty eksploatacji.

Jak zaznaczył prof. Borkowski, zrealizowana inwestycja umożliwia również współpracę z przemysłem i producentami rozwiązań dla nowoczesnej automatyki budynkowej.

"W ten sposób symbolicznie przechodzimy od natury do technokratycznego świata, który umie kreować rzeczywistość zapewniającą człowiekowi komfort" – dodał.

Modernizacja przeprowadzona w Katedrze Aparatów Elektrycznych jest częścią większego projektu Interdyscyplinarnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ realizowanego w PŁ.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23475,00 $ tona 1,62% 2 gru
 Cynk 3066,00 $ tona 0,33% 2 gru
 Aluminium 2448,00 $ tona 0,74% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.