IOŚ: 40 proc. przedsiębiorców będących na liście ZUM oferuje pompy ciepła

IOŚ: 40 proc. przedsiębiorców będących na liście ZUM oferuje pompy ciepła - ZielonaGospodarka.pl
23.03.2024 21:54
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ IOŚ: 40 proc. przedsiębiorców będących na liście ZUM oferuje pompy ciepła

Partnerzy portalu

IOŚ: 40 proc. przedsiębiorców będących na liście ZUM oferuje pompy ciepła - ZielonaGospodarka.pl

Na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) znajduje się obecnie ok. 800 producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych i materiałów budowlanych, z czego 40 proc. oferuje pompy ciepła - przekazał PAP Instytut Ochrony Środowiska. Wkrótce dotacje z "Czystego Powietrza" będzie można uzyskać jedynie do pomp będących na tej liście.

Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy odpowiedzialny jest za prowadzenie listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Znajdują się na niej urządzenia oferowane przez producentów i dystrybutorów, na które można uzyskać dotację.

W kwietniu br. wchodzą w życie zmiany w programie "Czyste Powietrze", zgodnie z którymi dotacje z programu "Czyste Powietrze" zostaną ograniczone tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście ZUM. Choć zmiany mają zacząć obowiązywać od 22 kwietnia, to 13 czerwca 2024 r. zakończy się okres przejściowy na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji dla producentów urządzeń grzewczych.

Instytut Ochrony Środowiska w odpowiedzi na pytania PAP w tej sprawie od strony technicznej jest gotowy na wprowadzenie do systemu zapowiedzianych zmian.

Instytut wyjaśnił, że nowe zasady będą dotyczyły nie tylko producentów, ale również dystrybutorów, którzy przejmują obowiązki producenta przy wprowadzaniu produktu na rynek Polski. jak poinformowano, obecnie na liście ZUM zarejestrowanych jest ok. 800 producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych i materiałów budowalnych, z czego 40 proc. oferuje pompy ciepła.

Instytut przekazał, że kiedy zaczną obowiązywać nowe wymagania, równolegle zostaną włączone nowe funkcjonalności na liście ZUM, a zarejestrowani użytkownicy otrzymają instrukcje oraz czas na uzupełnienie i przesłanie stosownych dokumentów dla swoich urządzeń. "Z naszej stałej współpracy z producentami zarejestrowanymi na liście oraz z prowadzonych rozmów wynika, że branża przygotowuje się na zapowiadane zmiany" - dodano.

IOŚ podkreślił ponadto, że "szerokie grono producentów krajowych i zagranicznych posiada stosowne badania i certyfikaty, więc dla nich nie będzie stanowić to problemu".

W odpowiedzi wskazano również, że każdy producent, którego produkt spełni wymagania techniczne określone w programie "Czyste Powietrze", będzie mógł dodać swój produkt do listy ZUM.

Wyjaśniono, że producenci czy też dystrybutorzy będą musieli przedstawić stosowne dokumenty potwierdzające zadeklarowane dotychczas parametry, czyli przedłożenie sprawozdania z badań urządzenia wykonane przez akredytowaną jednostkę badawczą z terenu Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

NFOŚiGW tłumaczył niedawno, że wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą wymagały uzupełnienia dokumentacji o raport z badań przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach, a wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia. Badania mają potwierdzać parametry dla klimatu umiarkowanego zarówno dla zastosowań średnio jak i niskotemperaturowych.

"Po zakończeniu okresu przejściowego (czyli do 13 czerwca 2024 r. - PAP) na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi programu, potwierdzone wskazanymi powyżej badaniami, które przeszły pozytywną weryfikację" - wskazał Fundusz.

Pod koniec lutego 2024 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję ws. zmian w "Czystym Powietrzu", które dotyczyły właśnie dofinansowania pomp ciepła. Eksperci oraz branża wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Na początku września ub.r. NFOŚiGW wskazywał, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

Branża wskazywała ponadto, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem wysokiej jakości urządzeń np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań.

Michał Boroń
mick/ drag/
fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.