Wynik wyszukiwania - "zum" - Wiadomości

Obrońcy klimatu blokowali lotnisko w Monachium; politycy żądają kary

Aktywiści klimatyczni z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali w sobotę lotnisko w Monachium. Kilka osób przedostało się przez ogrodzenie i przykleiło się do dróg kołowania obok pasów startowych. Lotnisko na pewien czas całkowicie zamknięto. Politycy żądają wyciągnięcia konsekwencji wobec aktywistów.
19.05.2024

Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

Zmiany klimatu, które wpływają na parametry pogody i wywołują anomalie pogodowe, mogą negatywnie oddziaływać na ludzi z chorobami mózgu – wynika z badania, które publikuje czasopismo „Lancet Neurology”.
18.05.2024

MKiŚ: po 13 czerwca dotacje tylko na pompy ciepła z certyfikatem lub europejskim znakiem jakości

Po 13 czerwca dotacje na pompy ciepła z programu "Czyste Powietrze" przyznawane będą tylko do zakupu urządzeń z listy ZUM. Znajdują się na niej wyłącznie produkty certyfikowane, a warunkowo, do końca roku, również pompy ciepła ze znakiem jakości - poinformował w środę wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta.
16.05.2024

Koniec wyścigu na wielkość turbiny? Zachodni producenci skupiają się na istniejących modelach

Po tym, jak w zeszłym roku chiński producent turbin wiatrowych ogłosił sukces w pracach nad turbiną o mocy 20 MW, zachodni dostawcy postanowili nie brać udziału w wyścigu za wszelką cenę i skupić się na mniejszych, ale – ich zdaniem – bardziej optymalnych pod różnymi względami turbinach.
16.05.2024

Cadeler rezerwuje statki na potrzeby MFW Bałtyk II i Bałtyk III

Offshorowy potentat Cadeler zawarł umowy rezerwacji statków ze spółkami projektowymi rozwijającymi projekty morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, będących własnością Equinora i Polenergii.
13.05.2024

Mierz siły na zamiary. Najbogatsze gospodarki świata nie dają rady z transformacją

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że ambitne cele transformacji energetycznej w celu potrojenia udziału odnawialnych źródeł energii do 2030 roku są zagrożone. Państwa grupy G7 również nie spełniają oczekiwań w zakresie tempa transformacji.
12.05.2024

Hennig-Kloska: sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW o przedłużeniu czasu na certyfikację pomp ciepła

W poniedziałek sprawdzę szczegóły decyzji NFOŚiGW dotyczącej przedłużenia czasu na certyfikację pomp ciepła z europejskimi znakami jakości; nie ma tu miejsca na żadne wątpliwości - poinformowała w sobotę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
11.05.2024

RWE i Port Karlshamn razem dla rozwoju bałtyckiej energetyki wiatrowej

RWE rozpoczyna współpracę z Portem Karlshamn. Celem zawartego memorandum o porozumieniu jest przekształcenie lokalnego portu w hub logistyczny dla przyszłych projektów elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
10.05.2024

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

EKG 2024: budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opóźni się o dwa lata, ale będzie dobrze przygotowana

Budowa elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino rozpocznie się w 2028 r., dwa lata później, niż zakładał Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. Ministerstwo Klimatu zapowiada, że na przełomie 2024 i 2025 r. będą zaktualizowane m.in. polski program jądrowy i polityka energetyczna. „Każda decyzja jest postrzegana przez pryzmat bezpieczeństwa” - mówił Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Nadzoru Technicznego, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
09.05.2024

Prawie 30 proc. mniej emisji CO2 vs. 2020 r. i certyfikat Top Employer. Eurocash publikuje Raport Zrównoważonego Rozwoju za 2023 r.

W 2023 r. Eurocash nie tylko istotnie zmniejszył emisje CO2 - już o 30 proc. w stosunku do bazowego roku 2020; ale też zwiększył deklarację ich redukcji z 42 do 47,7 proc. do 2030 r. Poza tym usystematyzował oczekiwania wobec dostawców, wspierał w transformacji energetycznej franczyzobiorców, a za strategię i praktyki związane z polityką pracowniczą został doceniony prestiżowym certyfikatem Top Employer. Te i inne działania w obszarze zrównoważonego rozwoju Grupa podsumowała w opublikowanym właśnie raporcie za 2023 rok, który zos
08.05.2024

EKG. Bando: chcemy wprowadzić wstępne pozwolenie na budowę, by pomóc w budowie jądrówki

Chcemy wprowadzić do prawa wstępne pozwolenie na budowę, by przyspieszyć proces budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu Maciej Bando podczas EKG. W 2028 r. miałyby się zakończyć prace leżące po stronie administracji w zw. z elektrownią - dodał.
08.05.2024

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

Nie odmawia się, kiedy pieniądz woła. Nowe złoża ropy kontra polityka klimatyczna

Mimo wezwań do transformacji energetycznej i zmniejszenia wydobycia, sektor paliwowy dynamicznie się rozwija. Jesteśmy świadkami wzrostu zużycia ropy naftowej, zaś na globalnej mapie paliwowej pojawiają się nowi gracze, na czele z południowoamerykańską Gujaną.
06.05.2024

Metanowy zawrót głowy. Sektor energetyczny nie odpuszcza emisjom

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej poświęcony zagadnieniu emisji metanu w sektorze energetycznym wskazuje, że globalne emisje metanu pozostają zbyt wysokie, aby osiągnąć zakładane cele klimatyczne.
05.05.2024

W 2023 r. w małych instalacjach OZE wyprodukowano 4 TWh energii

W małych instalacjach OZE wyprodukowano w 2023 roku łącznie nieco ponad 4,0 TWh energii, podczas gdy rok wcześniej było to 3,6 TWh - podano w raporcie Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
02.05.2024

BGK: Inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym zwiększa wsparcie do 16 mld euro

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE), uruchomiona przez największe publiczne banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej, w tym BGK, osiągnęła w latach 2019–2023 wartość 11,6 mld euro sfinansowanych projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. Tym samym przekroczyła zakładaną pierwotnie kwotę 10 mld euro. Do inicjatywy dołączyła niderlandzka instytucja Invest-NL, zaś wszyscy członkowie zadeklarowali zwiększenie finansowania projektów z obszaru gospodarki cyrkularnej do 16 mld euro do końc
29.04.2024

PostNL i Spring wprowadzają cztery miliony litrów biopaliwa do europejskiej sieci transportu drogowego

Od dziś holenderskie przedsiębiorstwo pocztowe PostNL i Spring, jego międzynarodowa spółka zależna, wprowadzą do europejskiej sieci transportu drogowego około czterech milionów litrów oleju napędowego HVO100. Stanowi to znaczący krok na drodze do uzyskania czystszych i bardziej przyjaznych dla środowiska metod doręczania przesyłek, zapewniając redukcję emisji dwutlenku węgla aż o 12 kiloton rocznie. Odpowiada to około 5000 samochodów napędzanych benzyną przez okres dwunastu miesięcy. Inicjatywa ta pomaga PostNL i Spring wnieść zn
29.04.2024

System kaucyjny w Polsce: Przygotowanie, wyzwania i perspektywy

Wraz z nadchodzącym rokiem 2025 Polska staje przed wyzwaniem wprowadzenia systemu kaucyjnego, który ma być kluczowym elementem realizacji zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Cel jest jasny: zmniejszyć produkcję odpadów i poprawić stan środowiska naturalnego. Jednakże droga do skutecznego wdrożenia tego systemu wydaje się być wyboista, pełna wyzwań logistycznych i finansowych oraz wymaga starannego przygotowania społecznego.
29.04.2024

Ministrowie Zielonych obstawali przy rezygnacji z atomu mimo przeciwnych ekspertyz

Ministrowie gospodarki i środowiska Niemiec, Robert Habeck i Steffi Lemke (Zieloni), nie zawiesili procesu wygaszania ostatnich elektrowni atomowych w kraju, mimo że wiosną 2022 r., krótko po inwazji Rosji na Ukrainę, dysponowali ekspertyzami sugerującymi, że możliwe jest bezpieczne przedłużenie eksploatacji siłowni - podała prasa.
28.04.2024

H2POLAND and NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Trwające w Poznaniu H2POLAND i Net Zero to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi poświęcone w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Forum to spotkania, podczas których kluczową rolę ogrywają rozmowy o przyszłości dekarbonizacji oraz europejskiej gospodarce. Partnerami medialnymi wydarzenia są portale ZielonaGospodarka.pl oraz GospodarkaMorska.pl.
25.04.2024

Wprowadzenie Ustawy Kaucyjnej: krok ku zrównoważonemu środowisku

Trwają prace wokół ustawy kaucyjnej, która ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. Po wyborach parlamentarnych 15 października 2023 i zmianie władzy, nowe kierownictwo Ministerstwa Klimatu i Środowiska podjęło się gruntownej analizy regulacji oraz jej ponownej konsultacji z przedsiębiorcami, samorządowcami oraz organizacjami ekologicznymi, w celu doszlifowania poszczególnych zapisów. MKiŚ przedstawiło szereg propozycji zmian, które wkrótce trafią do Sejmu.
25.04.2024

Banki i instytucje prorozwojowe Unii Europejskiej zwiększają wsparcie na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Wspólna inicjatywa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym (JICE) zwiększa deklarowane wsparcie do 16 mld euro. Zaangażowały się w nią banki z wielu państw Europy oraz podmioty unijne. Wśród uczestników tego przedsięwzięcia jest BGK.
24.04.2024

Są miliardy złotych na program „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW ostrzega – przed czym?

Program „Czyste Powietrze” – jeden z najbardziej wymagających programów priorytetowych realizowanych przez NFOŚiGW – z nowym budżetem i zmianami. Już teraz można starać się o dofinansowanie np. do pomp ciepła. Jest jednak warunek. Pieniądze z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście. Przed nami jednak okres przejściowy. NFOŚiGW ostrzega więc przed nieuczciwymi praktykami w tym czasie. Na co warto uważać i co jeszcze uległo zmianie?
24.04.2024

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci?

Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec! Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie stał się dziś przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk. Jakie tematy podjęli prelegenci w drugiej połowie dnia?
24.04.2024

Cyrkularne projekty w Polsce. Poznaj Liderów GOZ VII edycji konkursu Stena Circular Economy Award

W kontekście wiedzy o GOZ polski biznes dzieli się na pół. Niektóre z firm dobrze rozumieją i wprowadzają zasady gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ), podczas gdy inne jeszcze nie mają pełnego zrozumienia tej koncepcji. Jednak dzisiaj, gdy gospodarka cyrkularna oraz ponowne wykorzystanie materiałów stają się kluczowymi elementami zapewniającymi zrównoważoną przyszłość i stanowią odpowiedź na nowe regulacje, dobre praktyki w tym zakresie nabierają szczególnego znaczenia.
24.04.2024

Energia odnawialna na fali wznoszącej. Potencjał OZE w świetle najnowszych danych

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że w 2023 roku ustanowiono rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym. Wzrost mocy OZE był nierównomiernie rozłożony na całym świecie, co stawia pod znakiem zapytania ambitne cele klimatyczne.
23.04.2024

Eksperci z PAN: to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował globalne ocieplenie

Raporty opublikowane w ostatnich latach m.in. przez IPCC, WMO i Copernicus nie pozostawiają żadnych wątpliwości w kwestii odpowiedzialności człowieka za współczesne ocieplenie klimatu. "Jest bezdyskusyjne, że to człowiek poprzez emisję gazów cieplarnianych spowodował ocieplenie globalne" - przypomnieli członkowie Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
23.04.2024

Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem

Temperatury w Europie rosną mniej więcej dwukrotnie szybciej niż średnia światowa – poinformowały w poniedziałek Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i agencja klimatyczna UE Copernicus, ostrzegając przed konsekwencjami, które będą miały wpływ m.in. na zdrowie ludzi i topnienie lodowców.
23.04.2024

Dobre Praktyki PGE w Raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Cztery dobre praktyki PGE Polskiej Grupy Energetycznej zostały opublikowane w Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”. W tym roku odbyła się 22. edycja publikacji i po raz 9 z udziałem PGE. Raport to największy w Polsce coroczny przegląd inicjatyw z obszaru zrównoważonego rozwoju i ESG.
23.04.2024

Dzień Ziemi 2024 – świętowanie przez działanie. Jak dbać o planetę na co dzień i od święta?

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Ziemi – święto, podczas którego szczególną uwagę kierujemy na naszą planetę. To dzień, który przypomina nam o konieczności dbania o nią. Obecnie praktycznych działań w tym zakresie oraz edukacji potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. Proekologiczne postawy można kształtować także wśród najmłodszych dzięki programom edukacyjnym takim jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
22.04.2024

Zmiany w programie Czyste Powietrze dotyczące m.in. pomp ciepła

22 kwietnia zaczynają obowiązywać zmiany w programie "Czyste Powietrze", dotyczące m.in. dotacji do pomp ciepła. Do 13 czerwca potrwa okres przejściowy, po tej dacie dotacje z programu będzie można otrzymać tylko do urządzenia znajdującego się na specjalnej liście.
22.04.2024

GIOŚ: przeprowadzono badania geofizyczne Morza Bałtyckiego na obszarze ponad 7 tys. km2

Na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzono badania geofizyczne Bałtyku. Na powierzchni ponad 7 tys. km kwadratowych zidentyfikowano m.in. 38 obiektów podwodnych, z czego 26 wraków - podał GIOŚ.
20.04.2024

Śląscy leśnicy świętują Dzień Ziemi poprzez akcję: "Sadzonka za oponę"

Cztery kontenery i małe drzewka będą czekać w sobotę na uczestników drugiej edycji akcji "Sadzonka za oponę", którą organizują leśnicy z Nadleśnictwa Siewierz (woj. śląskie) z okazji Dnia Ziemi.
19.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

Raportowanie ESG – nowe obciążenia finansowe dla przedsiębiorców i brak polskich regulacji

W poprzedniej publikacji autorzy wskazali na nowy obowiązek, jaki będzie ciążył na przedsiębiorcach, a który związany jest ze sprawozdawczością przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju. W niniejszym artykule zostanie m.in. wskazana skala obciążenia finansowego, które będzie ciążyć na przedsiębiorcach w związku z przystosowaniem prowadzonego biznesu do standardów wynikających z Dyrektywy CSRD.
18.04.2024

Energia z morza. Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
18.04.2024

Minister klimatu: na finansowanie "Czystego Powietrza" trafi 6,4 mld zł z unijnego programu FEnIKS

Na realizację programu "Czyste Powietrze" przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska trafi 6,4 mld zł z unijnego programu FEnIKS – poinformowała w środę minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Oceniła, że dzięki tym środkom wsparcie trafi do ponad 145 tys. rodzin.
17.04.2024

Koreańska firma przeprowadzi szkolenia dla polskich studentów w dziedzinie energii atomowej

KHNP będzie szkolić polskich studentów w dziedzinie koreańskiej energii atomowej - poinformowała w środę koreańska firma. Program skierowany jest do studentów pochodzących z krajów zainteresowanych rozwojem energetyki jądrowej, jak Polska, Czechy i Egipt.
17.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Nowa, innowacyjna marka Sigenergy wkracza na polski rynek energii podpisując umowę z KENO

W dzisiejszym dynamicznym świecie zwiększająca się świadomość ekologiczna i potrzeba zmiany sposobu pozyskiwania, wykorzystywania oraz magazynowania energii wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań. Nowa, innowacyjna marka - Sigenergy, wkracza na polski rynek z ciekawymi rozwiązaniami dostosowanymi do obecnych realiów. Co to za firma i dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?
16.04.2024

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Zmiana klimatu to największe wyzwanie, przed jakim stoi dziś ludzkość. W nowym raporcie eksperci i ekspertki Fundacji Climate Strategies Poland alarmują: samo raportowanie klimatyczne, które staje się standardem, nie przekłada się ani na redukcję emisji, ani na konkurencyjność klimatyczną firm. Tymczasem, jeśli biznes, który odpowiada za ponad 70 proc. emisji, chce budować konkurencyjność klimatyczną i ograniczać negatywny wpływ na klimat, musi jak najszybciej nauczyć się wyciągać wnioski z raportów ESG.
15.04.2024

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore [wideo]

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Planowane ulepszenia programu Stop Smog

Zwiększenie współfinansowania inwestycji z Funduszu Termomodernizacji i Remontów przy jednoczesnym zmniejszeniu wkładu własnego gmin, czy likwidacja kryterium majątkowego beneficjenta końcowego - zakładają zmiany programu dla gmin "Stop Smog", o których poinformował PAP resort klimatu i środowiska.
15.04.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
13.04.2024

NCBR przedstawiło Symulator Polskiego Systemu Energetycznego

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przedstawiło w piątek Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Umożliwia on analizę różnych wariantów transformacji energetycznej Polski.
12.04.2024

Plenerowa wystawa w Warszawie dokumentuje kryzys klimatyczny w krajach Grupy Wyszehradzkiej

Do 2 czerwca 2024 r. na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie 11 fotografów z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej prezentuje swoje prace, obrazujące zmiany klimatyczne w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Wystawa „Wizualizacja kryzysu klimatycznego” powstała przy współpracy Polskiej Agencji Prasowej z ambasadą Królestwa Niderlandów.
12.04.2024

Instrat: Krajowy System Energetyczny musi przygotować się na nowe wyzwania transformacji

Eksperci Instratu zgłosili uwagi w ramach konsultacji projektu nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Plany inwestycyjne Polskich Sieci Elektroenergetycznych mają przygotować Krajowy System Elektroenergetyczny do skutecznego przyłączenia znacznych mocy nowych, bezemisyjnych źródeł energii.
12.04.2024

Powstała bajka dla najmłodszych nt. gospodarki obiegu zamkniętego

Jak podaje raport Circular Voice aż 60 proc. badanych Polaków wyraziło gotowość do zmiany swoich nawyków, w celu zmniejszenia wpływu na klimat. Również 59 proc. respondentów zgadza się, że należy zakazać tworzenia produktów, których nie można poddać recyklingowi. Jednakże, aby podejmować świadome decyzje w tej kwestii, niezbędna jest odpowiednia edukacja już od najmłodszych lat. Dlatego też, eksperci ze Stena Recycling i Fundacji Zaczytani.org przygotowali wspólny projekt skierowany do uczniów szkół podstawowych.
12.04.2024

Mikroplastiku na Antarktydzie może być więcej niż sądzono

Stosujące precyzyjne metody naukowcy wykryli w Morzu Weddella więcej mikroplastiku, niż było to możliwe wcześniej, prostszymi sposobami. Zanieczyszczenie prawdopodobnie będzie rosło – wyrażają obawy.
12.04.2024

Nowy prezes Orlenu do pracowników o stworzeniu koncernu napędzającego transformację energetyczną

Przed nami czas wspólnej pracy nad stworzeniem Orlenu, który będzie europejskim liderem w zmieniającej się rzeczywistości energetycznej i gospodarczej, Orlenu, który będzie napędzał transformację energetyczną - napisał w liście do pracowników nowy prezes koncernu Irenuesz Fąfara.
11.04.2024

MFiPR: transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa społecznie

Transformacja energetyczna polskiej gospodarki, przyszłość polityki spójności UE i równomierny rozwój regionalny państw oraz polska prezydencja w Radzie UE to główne tematy rozmów minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w Paryżu. Minister przebywała z wizytą w stolicy Francji, gdzie uczestniczyła w posiedzeniu Forum Infrastruktury OECD. Spotkanie było poświęcone budowaniu przez państwa OECD odporności infrastruktury na zachodzące zmiany klimatyczne.
11.04.2024

W połowie czerwca zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Do czasu planowanych zmian w programie "Czyste Powietrze" ws. pomp ciepła NFOŚiGW zaleca obecnie ostrożność przy ich kupnie. Po 13 czerwca dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście, gwarantującej, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.
10.04.2024

Co minutę do oceanu trafia jedna ciężarówka plastiku

Na dnie oceanu może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi - oszacowali naukowcy z Australii i Kanady. Co minutę trafia do niego tyle plastiku, ile mieści jedna śmieciarka.
10.04.2024

Trybunał w Strasburgu uznał Szwajcarię za winną braku działań na rzecz walki z klimatem

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu uznał we wtorek Szwajcarię za winną złamania konwencji praw człowieka poprzez brak działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi.
09.04.2024

„Altana przyszłości” – nowy projekt Politechniki i MPO w Krakowie rozwiąże śmieciowe uciążliwości

Politechnika Krakowska i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie zaczynają nowy projekt pn. „Altana przyszłości”. W jego ramach studenci Politechniki – wspólnie z ekspertami z uczelni oraz specjalistami z MPO – wezmą na warsztat altany i wiaty śmietnikowe. W Krakowie to aż 15 tysięcy punktów odbioru odpadów. Codziennie odbieranych z nich jest 24 tysiące pojemników z odpadami, każdy o wadze nawet 200-300 kg. Aż tyle, bo przeciętny krakowian już teraz produkuje średnio blisko pół tony śmieci rocznie, a prognozy wskazują,
09.04.2024

Prezes PGE: w tym roku przedstawimy rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

Jeszcze w tym roku PGE przedstawi rządowi koncepcję wydzielenia aktywów węglowych z grupy - poinformował w piątek prezes PGE Dariusz Marzec. Dodał, że spółce zależy na jak najszybszym rozwiązaniu tego problemu, a model finansowy wydzielenia tych aktywów będzie zależał od ich wyceny.
07.04.2024

Program Narodów Zjednoczonych przerywa transmisje telewizyjne na całym świecie szokującymi prognozami pogody z przyszłości

Kampania Weather Kids, stworzona we współpracy ze Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO) i The Weather Channel, wzywa do pilnych działań na rzecz klimatu dla następnych pokoleń.
07.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind [wideo]

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
06.04.2024

Coraz bliżej portu serwisowego w Kołobrzegu – list intencyjny z Orlenem już podpisany

Od piątku Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg i Grupę Orlen Neptun wiąże list intencyjny w sprawie utworzenia w Kołobrzegu portu serwisowego dla przyszłych morskich farm wiatrowych, które powstaną na Bałtyku na Ławicy Odrzańskiej, w niedalekiej odległości od miasta.
05.04.2024

Raport: jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji CO2

Jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji emisji CO2, a 3 proc. sądzi, że transformacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.
03.04.2024

Rojam zmienia adres. Nowa siedziba, nowe możliwości

Zmiana, która niesie za sobą obietnicę rozwoju i innowacji: po ośmiu latach na Siennickiej, Rojam przeniósł swoją działalność do nowoczesnej siedziby na Kokoszkach. Ten strategiczny ruch jest wyrazem ambicji firmy, by nieustannie poprawiać jakość i efektywność usług, jednocześnie dbając o najwyższe standardy komfortu i bezpieczeństwa.
03.04.2024

Kryzys klimatyczny na fotografii - już 10 kwietnia wystawa zdjęć współorganizowana przez PAP

„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” - tak brzmi tytuł wystawy fotograficznej poświęconej jednemu z największych wyzwań współczesnego świata - walce ze zmianami klimatu. Jej autorzy wierzą, że za pomocą efektownego fotoreportażu można zainspirować pozytywne działania na rzecz zmniejszenia emisji CO2. Niezwykłe zdjęcia można będzie zobaczyć w Warszawie już 10 kwietnia.
03.04.2024

Grupa Kapitałowa Gobarto raportuje działania ESG

Spółka Gobarto opublikowała: Oświadczenie Dotyczące Zrównoważonego Rozwoju Grupy Kapitałowej Gobarto. Raport stanowi przełom w standardach branżowych, ponieważ już w tym roku przygotowany został zgodnie z dyrektywą CSRD i standardem ESRS, które, dla firm i instytucji raportujących działania związane ze zrównoważonym rozwojem, staną się obowiązkowe dopiero w przyszłym roku.
02.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
02.04.2024

MKiŚ: porozumienie o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w piątek o podpisaniu porozumienia o polsko-ukraińskiej współpracy w dziedzinie energii. To efekt spotkań, które w ramach polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych.
29.03.2024

Czas na atom. Pierwszy szczyt energii jądrowej Nuclear Energy Summit 2024

Za nami pierwszy w historii szczyt na najwyższym szczeblu poświęcony wyłącznie energii jądrowej, czyli Nuclear Energy Summit 2024. Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów uczestniczący w szczycie podkreślili znaczenie wykorzystania energii jądrowej do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego.
29.03.2024

Nowy cel UE – Polska bez szans?

Chociaż Komisja Europejska ostatecznie odrzuciła wariant redukcji emisji CO2 o 95% do 2040 r., to poziom 90% i tak ma niewiele wspólnego ze złotym środkiem. Na ten moment KE udało się więc osiągnąć inny cel – wywołać sporo kontrowersji i opór wobec proponowanej ścieżki. Same dążenia do zeroemisyjności nie są niczym nowym – co więc Bruksela chce powiedzieć, wyznaczając nowy etap? Dlaczego Polskę czekają trudne negocjacje?
28.03.2024

Ekoenergetyka ogłasza światową premierę rewolucyjnego systemu ładowania na Nordic EV Summit w Oslo

Ekoenergetyka, wiodący producent ładowarek do pojazdów elektrycznych w Europie, przygotowuje się do prezentacji przełomowego rozwiązania w dziedzinie ładowania na tegorocznym Nordic EV Summit w Oslo. Zapowiedziano, że ta światowa premiera nowego systemu ładowania zostanie dokonana w sercu Norwegii, kraju znanego z zaawansowanej infrastruktury do pojazdów elektrycznych i proekologicznych inicjatyw.
28.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Sławomir Bałdyga

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Sławomirem Bałdygą, praktykiem branży offshore i wykładowcą akademickim.
27.03.2024

Energia na Wschodzie. Perspektywy energetyczne Europy Wschodniej i Azji Centralnej według Banku Światowego

Zdaniem Banku Światowego, region Europy Wschodniej i Azji Centralnej posiada niewykorzystany potencjał do dekarbonizacji krajowych systemów energetycznych. Celem dla regionu jest odejście od paliw kopalnych do 2060 roku, co wydaje się niemożliwe.
26.03.2024

Firmy w procesie zielonej transformacji – redukcja, unikanie, konkretne cele i długoterminowa strategia

Dziś firmy stoją wobec wyzwania dekarbonizacji swojej działalności. Rośnie potrzeba ograniczania oddziaływania na środowisko, ale także zwiększają się wymagania prawne i oczekiwania klientów. Odchodzenie od węgla to także jeden z warunków zachowania konkurencyjności. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się uczestnicy konferencji Sustain Tomorrow Conference.
26.03.2024

PSG rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru

Polska Spółka Gazownictwa rozpoczyna współpracę z Gasnetz Hamburg dotyczącą wodoru - poinformowała PSG. Spółka dodała, że firmy będą współpracowały w takich obszarach jak bilansowanie sieci, jakość gazu, bezpieczeństwo dostaw czy regulacje prawne.
25.03.2024

Recykling z dzieckiem: tworzenie właściwych nawyków krok po kroku i dzień po dniu

Aż 96% Polaków deklaruje, że segreguje śmieci, a 95% twierdzi, że oszczędza energię w domu. Jednak czy bierzemy pod uwagę, aby dobre nawyki przekazać kolejnym pokoleniom? Nie da się ukryć, że to nie lada wyzwanie dla rodziców i nauczycieli. Wtedy z pomocą przychodzi program „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W ramach akcji stworzone zostały bezpłatne materiały edukacyjne do przeprowadzenia zajęć i zabaw, w domu i w szkole. Poznaj nasze pomysły na naukę podstaw ekologii poprzez kreatywną zabawę.
25.03.2024

Jak wygląda finansowanie projektów energetyki jądrowej?

Drugi dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum rozpoczął się debatą dotyczącą finansowania sektora energetyki jądrowej. Jej tytuł to równocześnie śmiało brzmiąca teza „Energetyka jądrowa może produkować tanią energię elektryczną pod warunkiem jej odpowiedniego finansowania”.
25.03.2024

Nowe tworzywo ma rozwiązać problem mikroplastiku

Naukowcy opracowali naturalny plastik produkowany z alg, który w ciągu miesięcy całkowicie się rozkłada, nie tworząc nawet mikrocząstek. Tymczasem zanieczyszczenie mikroplastikiem to rosnące na całym świecie zagrożenie.
24.03.2024

Minister klimatu: w ciągu kilku tygodni założenia tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej

W ciągu najbliższych tygodni będą pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Ministerstwo klimatu przekazało też UNESCO roboczą wersję tzw. zintegrowanego planu zarządzania puszczą, jako obiektem światowego dziedzictwa - poinformowała w sobotę w Białymstoku minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.
23.03.2024

IOŚ: 40 proc. przedsiębiorców będących na liście ZUM oferuje pompy ciepła

Na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) znajduje się obecnie ok. 800 producentów i dystrybutorów urządzeń grzewczych i materiałów budowalnych, z czego 40 proc. oferuje pompy ciepła - przekazał PAP Instytut Ochrony Środowiska. Wkrótce dotacje z "Czystego Powietrza" będzie można uzyskać jedynie do pomp będących na tej liście.
23.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

Ane Maersk na Morzu Śródziemnym. Największy statek zasilany metanolem prowadzi działalność

Ochrzczony w styczniu tego roku kontenerowiec Ane Maersk zawinął do marokańskiego portu w Tanger Med nad Morzem Śródziemnym. Jednostka jest gotowa do przeładunków i dalszej działalności zgodnie z przeznaczeniem. Będąc obecnie największym statkiem transportującym kontenery, który jest zasilany ekologicznym metanolem, wpisuje się w działanie Maersk na rzecz dekarbonizacji żeglugi.
22.03.2024

Hitachi Energy i BluVein przyspieszają elektryfikację flot ciężkich pojazdów górniczych

Współpraca zapewnia połączenie rozwiązań w zakresie bezpiecznego dostarczania energii elektrycznej do pojazdów górniczych napędzanymi silnikami elektrycznymi o masie do 400 ton i dekarbonizacji operacji wydobywczych.
22.03.2024

Minister klimatu: nie ma prac nad powiększeniem Białowieskiego PN

Resort nie prowadzi prac nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego, choć zajmuje się Puszczą Białowieską, jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformowała w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji ochrony środowiska szefowa resortu klimatu Paulina Hennig-Kloska.
21.03.2024

Nowe badania potwierdziły, że ocean jest pełen plastiku

Oceany zanieczyszczone są plastikiem także poza Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.
21.03.2024

Sto dni rządu w energii, klimacie i w przyrodzie

Zamrożenie cen energii na pół roku, przedstawienie projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) do 2030 zakładającego m.in. redukcję emisji CO2, ograniczenie wycinki drzew w 10 lokalizacjach - to niektóre działania jakie w ciągu 100 dni rządu zrealizowano w obszarze energii i środowiska.
20.03.2024

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej

Fakty i mity o transformacji Turowa i rozwoju energetyki samorządowej – rozproszonej (W obliczu postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, uchylającego decyzję środowiskową dotyczącą kontynuacji po 2026 roku wydobycia węgla w kopalni Turów.
20.03.2024

Mieszkańcy Katowic segregują coraz więcej odpadów

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Katowicach odnotowało w ubiegłym roku wyższy wskaźnik recyklingu niż w 2022 r., mimo że masa wszystkich śmieci była podobna. Zebrano m.in. o blisko tysiąc ton więcej odpadów plastikowych.
18.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Od kwietnia zmiany w "Czystym Powietrzu" m.in. dotyczące pomp ciepła

Ograniczenie dotacji z programu "Czyste Powietrze" tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą na liście zielonych urządzeń i materiałów - to jedne ze zmian w "Czystym Powietrzu", jakie zaczną obowiązywać w kwietniu.
15.03.2024

PE poparł ograniczenie szkodliwych emisji z instalacji przemysłowych i dużych gospodarstw rolnych

Parlament Europejski poparł podczas głosowania w Strasburgu nowe przepisy ograniczające szkodliwe emisje z instalacji przemysłowych oraz z dużych gospodarstw hodowlanych trzody chlewnej i ferm drobiu w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.
14.03.2024

ID Logistics zrealizował pierwsze zeroemisyjne dostawy dla PepsiCo w Warszawie

ID Logistics, lider na rynku logistyki kontraktowej, rozpoczął w Warszawie realizację pierwszych bezemisyjnych dostaw dla PepsiCo Polska. Elektryczne samochody dostawcze dostarczają już towary do punktów sprzedaży zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta. Jednocześnie jest to ważny i pierwszy krok Działu Transportu ID Logistics w kierunku budowania niskoemisyjnej floty transportowej w Polsce.
13.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Piotr Czopek

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja spotyka się z Piotrem Czopkiem, dyrektorem ds. regulacji w PSEW. Ten odcinek nagrywany był w siedzibie PSEW w Warszawie, bezpośrednio przed ostatnią listopadową konferencją Offshore Wind Poland 2023.
13.03.2024

Branża energetyczna będzie musiała ograniczyć stosowanie gazu wykorzystywanego jako izolatora

Branża energetyczna ma dwa lata na ograniczenie użycia gazów fluorowanych w tym m.in. SF6, który wykorzystywany jest jako izolator - wskazała firma Eaton. Od stycznia 2026 r. nie będzie można używać SF6 we wszystkich nowych rozdzielnicach średniego napięcia.
12.03.2024

Rosja umacnia pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych

Rosja umacnia swoją pozycję wiodącego eksportera reaktorów jądrowych – pisze francuski dziennik "Le Figaro". Jak zaznacza gazeta, Rosatom buduje obecnie 19 reaktorów za granicą, oferując m.in. dostęp do korzystnego finansowania.
12.03.2024

Patrolowiec Royal Navy kończy wyjątkową misję badawczą w rejonie Antarktyki

HMS Protector zakończył misję naukową na Antarktydę. Podczas corocznego rejsu po zamarzniętym kontynencie statek przepłynął 7000 mil morskich, pomagając w badaniach naukowych i działaniach na rzecz ochrony środowiska w jednym z najbardziej odległych i niegościnnych regionów świata.
12.03.2024

ŚGP Industria: w 2037 roku w Polsce mogą powstać pierwsze modułowe reaktory jądrowe Rolls-Royce SMR

W 2037 roku może powstać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR w Polsce - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele ŚGP Industria podczas konferencji Industria Nuclear Days w Korzecku (Świętokrzyskie).
12.03.2024

ŚGP Industria i brytyjski fundusz CVG będą współpracować przy technologii SMR Rolls-Royce

ŚGP Industria i brytyjski fundusz inwestycyjny Chiltern Vital Group podpisały w poniedziałek list intencyjny ws. współpracy przy rozwoju technologii SMR firmy Rolls-Royce w Polsce. W ocenie Industrii realny termin uruchomienia reaktora to 2. połowa lat 30.
11.03.2024

Gdynia może być miejscem produkcji e-metanolu, zielonego paliwa dla statków

Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
11.03.2024

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Urząd Morski w Gdyni prowadzi dwa ważne postępowania przetargowe, związane z budową konstrukcji morskiej do rozładunku (Marine Off-Loading Facility “MOLF”). Będzie to element infrastruktury towarzyszącej pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - inwestycji realizowanej przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino” na Pomorzu.
11.03.2024

Zielona logistyka – zrównoważony transport i optymalizacja łańcucha dostaw

McKinsey wskazuje, że w 2021 r. inicjatywy biznesowe w celu przeniesienia produkcji bliżej klienta końcowego podejmowało jedynie około 17% największych firm, ale już w 2022 roku odsetek ten wynosił 42%. W ubiegłym roku opisywany trend był podtrzymany między innymi ze względu na inflację oraz niestabilną sytuację geopolityczną. Tylko na terenie Unii Europejskiej w swoich strategiach zaopatrzenia 47% nabywców zwiększyło nearshoring, 22% reshoring – przenoszenie produkcji do kraju macierzystego – a 31% udział obu podejść.
11.03.2024

Kopacz: Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty

Zapisy Zielonego Ładu wymagają korekty - oceniła w rozmowie z PAP wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Ewa Kopacz (PO). "Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien być tym, który pójdzie do Ursuli von der Leyen i rzetelnie powie jak wygląda sytuacja" - dodała.
10.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

Energia a polityka Polsko – Ukraińska

W Warszawie odbyło się spotkanie Komitetu do spraw energii. To kontynuacja rozmów sprzed roku w Gryficach, gdzie odbyła się konferencja na temat energetycznej odbudowy Ukrainy. Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, zaznaczył, że spotkanie Komitetu PUIG ds. Energii otwiera cykl spotkań komitetów merytorycznych, których zadaniem jest wzmacnianie stanowisk i postulatów firm członkowskich, reprezentujących różne branże. „Izba skupia blisko 500 firm po polskiej i ukraińskiej stronie.
08.03.2024

Zhybrydyzowany piec w Gliwicach będzie częściowo zasilany energią wiatru

Należąca do międzynarodowej grupy Saint-Gobain firma Isover wykonała hybrydyzację pieca w fabryce wełny szklanej w gliwickim zakładzie, ograniczając emisje i zwiększając moce produkcyjne. Prąd do zasilania pieca od 2025 r. ma pochodzić z farm wiatrowych.
07.03.2024

Nawet krótki kontakt z zanieczyszczeniem powietrza uśmierca co roku milion mieszkańców Ziemi

Nawet krótkotrwały kontakt z dużym stężeniem zanieczyszczenia powietrza - trwający najwyżej kilka dni - uśmierca co roku co najmniej milion mieszkańców Ziemi. Ponad połowa tych zgonów przypada na Azję Wschodnią.
07.03.2024

Sowińska: resort klimatu zaproponuje, by do kaucji za butelki i puszki nie był doliczany VAT

Do kaucji za butelki i puszki ma nie być doliczany VAT, a kaucja za butelki szklane wielorazowego użytku ma wzrosnąć do 1 zł – to część rozwiązań, jakie ma zaproponować resort klimatu w noweli ustawy w tej sprawie, o których poinformowała wiceminister Anita Sowińska.
07.03.2024

Wiceszef MKiŚ: prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy

Prowadzimy rozmowy o dostawach LPG z zachodniej Europy, z portów ARA, i o zabezpieczaniu szlaków jego transportu - poinformował w czwartek wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Zapewnił, że LPG w Polsce nie zabraknie zarówno jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, jak i odbiorców na stacjach paliw.
07.03.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Świat tonie w plastiku. Młodzież mówi stop

Tu nawet nie chodzi o to, że jest lekki, wytrzymały i wielofunkcyjny, lecz o to, że jest praktycznie wszędzie – alarmuje młodzież, która prowadzi projekty społeczne, dotyczące redukcji plastiku. Oceany od wielu lat zalewane są jego tonami, a on rozkładając się, przenika do środowiska – w tym, do ludzkiego ciała. Od tego roku obowiązuje w Polsce podatek plastikowy, który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku?
07.03.2024

Negocjatorzy PE i Rady osiągnęli porozumienie ws. ograniczenia ilości odpadów plastikowych z opakowań w UE

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Belgii reprezentującej Radę UE osiągnęli porozumienie w sprawie wprowadzenia zakazu pakowania w folię owoców i warzyw w supermarketach, małych opakowań keczupu w restauracjach czy minibutelek szamponu w hotelach.
06.03.2024

Ludzie wybili ziemski obieg wody słodkiej ze stabilnego stanu

Na skutek działalności człowieka globalny cykl słodkiej wody na naszej planecie przesunął się daleko poza stabilne warunki panujące przed industrializacją - wykazała obszerna analiza światowych zasobów wodnych.
06.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
05.03.2024

Anna Wiosna nowym partnerem w Crido Energy

CRIDO konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję w zakresie doradztwa na rynku energii. Do zespołu CRIDO Energy dołączyła jako partner Anna Wiosna, ekspert ds. energetyki odnawialnej, w tym offshorowej, z doświadczeniem m.in. w Baltic Power, Orlenie, Banku Pekao SA oraz HOCHTIEF Polska. To efekt realizacji strategii CRIDO zakładającej kompleksowe doradztwo dla biznesu.
04.03.2024

Minister Hennig-Kloska: cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne

Wyznaczone przez Komisję Europejską cele klimatyczne na 2040 r. będą dla Polski nieosiągalne - zadeklarowała w poniedziałek w Brukseli minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
04.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty – PSEW i miasto Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Odnawialne źródła energii rozwijają się dynamicznie. W polskiej transformacji energetycznej kluczową rolę odegra morska energetyka wiatrowa. Branża wiatrowa w nadchodzących dekadach przyniesie polskiej gospodarce pewne i stabilne zyski. Dane wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
04.03.2024

Przywództwo w zrównoważonym rozwoju. Lider na ‘open space’

Wśród uczestników, szeroko pojętego życia gospodarczego, obserwujemy, wyraźnie widoczne szczere zainteresowanie tematami związanymi z ESG - zrównoważonym rozwojem. To jest właśnie tzw. jedyny optymalny moment dla każdego, na to, aby przysłowiowo, wziąć sprawy w swoje ręce i działać. Kto bierze sprawy w swoje ręce i zaczyna działać? Przywódca, Lider Zmian.
03.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

NFOŚiGW zdecydował o zaostrzeniu kryteriów przyznawania dotacji do pomp ciepła

Zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w sprawie zmian w programie "Czyste Powietrze"; dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM - przekazał PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
01.03.2024

Parlament Europejski poparł surowsze unijne procedury dotyczące transportu odpadów

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził we wtorek nowe unijne procedury i instrumenty kontroli dotyczące transportu odpadów. Przy 587 głosach "za", 8 "przeciw" i 33 wstrzymujących się, posłowie poparli porozumienie osiągnięte z Radą, które ma na celu skuteczniejszą ochronę środowiska i zdrowia ludzkiego.
28.02.2024

Eksperci PAN apelują o powszechną edukację klimatyczną

Edukacja klimatyczna nie jest oddzielną domeną wiedzy wymagającą wprowadzenia nowego przedmiotu szkolnego. Przeciwnie – musi być realizowana w ścisłym związku z już istniejącym programem szkolnym – zwrócił we wtorek uwagę Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN.
27.02.2024

Mix atomu i OZE odpowiada na potrzeby czystej, własnej i taniej energii

Czy uruchamianie tak ogromnej inwestycji, jak budowa elektrowni jądrowej ma sens? Dlaczego akurat pomorska gmina jest najbardziej optymalnym miejscem na taka inwestycję? Dlaczego samo OZE nie wystarczy, by zapewnić Polsce bezpieczeństwo dostaw i zabezpieczyć całe zapotrzebowanie na energię elektryczną?
27.02.2024

Jak edukować dzieci i dorosłych na temat ekologii? Radzą eksperci UNEP/GRID-Warszawa

Jak uczyć dzieci ekologii, aby motywować je do działania? Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” daje przedszkolakom i dzieciom z klas 1–3 szansę na edukację ekologiczną, która pobudza ich ciekawość i kreatywność. O tym, jak opowiadać najmłodszym o klimacie i czego dorośli mogą nauczyć się od dzieci, mówią Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska i dr Piotr Mikołajczyk z UNEP/GRID-Warszawa, partnera merytorycznego XVI edycji akcji „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
27.02.2024

Premierzy Polski i Kanady o współpracy w energetyce, wspieraniu Ukrainy i bezpieczeństwie

Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, gdy chodzi o najważniejsze kwestie; wspólnie wspieramy Ukrainę - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady. Justin Trudeau podkreślał, że Kanada chce wesprzeć Polskę m.in. sektorze energetyki jądrowej.
26.02.2024

Grupa Azoty i Politechnika Krakowska zamierzają współpracować w obszarze kształcenia oraz prac naukowo-technicznych

Grupa Azoty oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej zawarły ramową umowę o współpracy. Pozwoli ona nawiązać długoterminowe partnerstwo w zakresie prowadzenia prac naukowo-technicznych oraz kształcenia, w szczególności w ramach kierunków związanych ze zrównoważonym rozwojem.
26.02.2024

Rusza produkcja kolejnych baterii w fabryce Green Cell pod Krakowem

Kolejne baterie Green Cell prosto z Polski trafią na rynki europejskie. Do produktów z kategorii e-bike wytwarzanych w podkrakowskiej Skawinie dołączą cztery modele baterii typu silverfish.
25.02.2024

Grupa Azoty i Politechnika Krakowska zamierzają współpracować w obszarze kształcenia oraz prac naukowo-technicznych

Grupa Azoty oraz Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej zawarły ramową umowę o współpracy. Pozwoli ona nawiązać długoterminowe partnerstwo w zakresie prowadzenia prac naukowo-technicznych oraz kształcenia, w szczególności w ramach kierunków związanych ze zrównoważonym rozwojem.
25.02.2024

Gaz nie odejdzie do lamusa. Globalny rynek gazowy w zeroemisyjnym świecie

Wraz z transformacją energetyczną wysuwane są postulaty wyeliminowania z koszyka energetycznego paliw kopalnych. Najnowszy raport od Wood Mackenzie poświęcony globalnemu rynkowi gazu rozwiewa wątpliwości co do jego dalszej przyszłości.
24.02.2024

Electrum i PAD RES zrealizują kolejny wspólny projekt solarny

PAD RES i Electrum Concreo zbudują zespół elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 130,4 MWp. Kompleks o nazwie PV Stargard powstanie w województwie zachodniopomorskim. Umowa, którą obie firmy podpisały w ostatnich tygodniach, obejmuje także stworzenie systemu dystrybucji energii, składającego się z 63 km linii kablowych SN i WN.
23.02.2024

Łowczy krajowy deklaruje współpracę z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody

Łowczy krajowy Eugeniusz Grzeszczak zadeklarował współpracę i dialog z resortem klimatu na rzecz polskiej przyrody - wynika z listu Grzeszczaka, do szefowej MKiŚ Pauliny Hennig-Kloski. Zapewnił w nim, że ostatnie wypowiedzi nie miały na celu krytyki propozycji resortu ws. polowań.
23.02.2024

Będą zmiany dotyczące jakości pomp ciepła dofinansowywanych z programu Czyste Powietrze

Producenci urządzeń grzewczych OZE, alarmowali w środę w Sejmie, że brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin. Dyrektor w NFOŚiGW Emil Świerczyński zapewnił, że przygotowywane są zmiany. Każda pompa, która uzyska dofinansowanie z programu Czyste powietrze, będzie musiała mieć certyfikat z akredytowanego laboratorium.
22.02.2024

Canon współpracuje z naukowcami nad projektem odbudowy raf koralowych

Firma Canon Europe ogłosiła podjęcie partnerskiej współpracy z Coral Spawning Lab w Morden w Londynie. Zespół naukowców połączył siły, aby zbadać i lepiej zrozumieć cykle życia raf koralowych, dostarczać informacje i narzędzia potrzebne do regeneracji ekosystemów raf koralowych. Zaowocowało to stworzeniem pierwszego na świecie programu monitorowania tarła koralowców w całkowicie zamkniętym systemie.
21.02.2024

Komisja Europejska przyjęła wstępne porozumienie w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom pochodzącym ze statków

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę w sprawie zmiany dyrektywy 2005/35/WE w sprawie zanieczyszczenia pochodzącego ze statków oraz wprowadzenia sankcji za przestępstwa związane z zanieczyszczeniami. Współprawodawcy uzgodnili dostosowanie dyrektywy do Międzynarodowej konwencji o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz rozszerzenie zakresu dyrektywy na więcej rodzajów substancji zanieczyszczających odprowadzanych do morza, takich jak ścieki i śmieci.
20.02.2024

Jumbo Offshore rozszerza działalność na Bliskim Wschodzie dzięki współpracy z Sea Horizon Offshore

1 lutego Jumbo Offshore i Sea Horizon Offshore Marine Services podpisały porozumienie (MoU). Dzięki tej umowie Sea Horizon Offshore staje się przedstawicielem Jumbo Offshore w regionie Bliskiego Wschodu.
19.02.2024

Deltamarin i BAR Technologies rozwijają wspólny projekt statku napędzanego siłą wiatru

Deltamarin i BAR Technologies wprowadzają nową, wspólnie opracowaną konstrukcję kadłuba, zoptymalizowaną pod kątem wiatru. Obie firmy podkreślają, że ich partnerstwo w ramach tego przedsięwzięcia wskazuje na ich ciągłe zaangażowanie w dekarbonizację żeglugi oraz sięganie po przyszłościowe rozwiązania dla żeglugi. Wiatr, który niegdyś był głównym napędem statków i okrętów przemierzających morza i oceany w ich wizji wraca do łask, zaczynając nowy rozdział w historii transportu morskiego.
17.02.2024

Ekspert: rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą stosowane dla wodoru

Rozwiązania legislacyjne dotyczące przesyłu gazu będą w UE stosowane także w regulacjach dotyczących transportu wodoru - wskazał w piątek doradca parlamentarny Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Pawlik. Dodał, że chodzi o rozdział produkcji od przesyłu.
16.02.2024

W Europie od tygodni rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi i importowi spoza UE

Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.
16.02.2024

Photonica – nowy producent komponentów fotowoltaicznych wchodzi na polski rynek z Menlo Electric jako pierwszym dystrybutorem

Menlo Electric ogłasza nawiązanie współpracy z Photonica, dynamicznie rozwijającym się startupem technologicznym z rynku fotowoltaicznego. Występując jako pierwszy, oficjalny dystrybutor marki, Menlo Electric chce przetrzeć szlaki dla procesu transformacji technologii fotowoltaicznych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.
16.02.2024

Kwestie klimatyczne coraz bardziej obecne w strategiach firm. Część z nich wyprzedza nawet unijne regulacje

W obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatu i degradacją środowiska coraz więcej firm uwzględnia ten obszar w swoich strategiach i decyzjach biznesowych. – Przedsiębiorstwa są gotowe do wprowadzania zmian prośrodowiskowych, a nawet pójścia o krok dalej, wyprzedzająco w stosunku do legislacji unijnej i krajowej – mówi ekonomistka UW dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
16.02.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Wydział Mechaniczny na Politechnice Koszalińskiej zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki

1 lutego 2024 r. – świętujący w ubiegłym roku, podobnie jak cała uczelnia 55-lecie powołania – Wydział Mechaniczny Politechniki Koszalińskiej, zarządzeniem rektor dr hab. Danuty Zawadzkiej, prof. PK, zmienił nazwę na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Energetyki.
14.02.2024

Grupa Orlen przygotowała raport o transformacji energetycznej Europy Środkowej

Grupa Orlen opracowała pierwszy kompleksowy raport na temat tempa i kierunków transformacji energetycznej Europy Środkowej - ogłosił w środę koncern. Jak wyjaśnił Orlen, dokument analizuje ścieżki odchodzenia od paliw kopalnych i wskazuje potencjał rozwoju technologii umożliwiających ten proces.
14.02.2024

Szef MAP: Orlen Synthos Green Energy będzie audytowany przez nowe władze Orlenu

Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) będzie poddana audytowi przez nowe władze Orlenu, które będą wyłonione w konkursie - wynika z wtorkowej wypowiedzi ministra aktywów państwowych Borysa Budki.
14.02.2024

Dorożała: będzie moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków oraz ochrona ciężarnych loch dzików

Moratorium na odstrzał czterech gatunków ptaków oraz ochronę ciężarnych loch dzików – zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Zapowiedział także powołanie zespołu, który zajmie się m.in. kwestią badań lekarskich dla myśliwych.
13.02.2024

PEJ: fińskie konsorcjum zapewni wsparcie przy projektowaniu elektrowni jądrowej na Pomorzu

Polskie Elektrownie jądrowe rozpoczęły współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services przy projektowaniu i przygotowywaniu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformowały we wtorek Polskie Elektrownie Jądrowe.
13.02.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA do 2031 roku

EWG Taczalin i Respect Energy podpisały umowę PPA (Power Purchase Agreement) na prawie 8 lat. W ramach umowy EWG Taczalin będzie dostarczać Respect Energy i jej klientom 100 GWh zielonej energii rocznie.
13.02.2024

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Grupa GeoFusion Sp. z o.o.

    Gdynia, ul. Wendy 15 , tel.: +48 58 743 22 01, 698 927 874

  • BioLife

    Bielsk Podlaski, ul. ul.Miodowa 17 , tel.: +48 85 307 63 03

  • Dremeco

    Warszawa, ul. ul.Bysławska 82 , tel.: +48 22-299-27-50

  • Brenal Sp. z o. o

    Siennica Nadolna, ul. Krupiec 77 , tel.: 82 577 03 29

  • EkoEfekt

    Warszawa, ul. Wróbla 23 , tel.: (22) 853 11 93

  • EKOSTRATEG

    Sopot, ul. Kolberga 12b/10 , tel.:

Dziękujemy za wysłane grafiki.