Jest decyzja środowiskowa dla budowy miejskiej spalarni odpadów w Tarnowie

Jest decyzja środowiskowa dla budowy miejskiej spalarni odpadów w Tarnowie - ZielonaGospodarka.pl
03.01.2024 12:36
Strona główna Odpady, Recykling Jest decyzja środowiskowa dla budowy miejskiej spalarni odpadów w Tarnowie

Partnerzy portalu

Jest decyzja środowiskowa dla budowy miejskiej spalarni odpadów w Tarnowie - ZielonaGospodarka.pl

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie otrzymało decyzję środowiskową, która umożliwia rozpoczęcie prac związanych z budową miejskiej spalarni odpadów. Władze miasta zapowiadają, że inwestycja powinna być gotowa w ciągu ok. pięciu lat. Jej szacowany koszt to ponad 250 mln zł.

Jak przypomniał w środę tarnowski magistrat, w 2017 roku MPEC złożyło wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla instalacji, a dokument został wydany decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w czerwcu 2018 roku. Od decyzji tej odwołała się organizacja ekologiczna z Oświęcimia, w wyniku czego, po przejściu kilku instancji, ówczesna decyzja środowiskowa została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w roku 2019.

Aktualną decyzję środowiskową, która umożliwia rozpoczęcie prac związanych z budową spalarni, tarnowskie przedsiębiorstwo energetyczne otrzymało w ostatnich dniach grudnia ub.r.

Według zapowiedzi w najbliższych tygodniach rozpoczną się prace nad programem funkcjonalno-użytkowym. Cała inwestycja powinna być zakończona w ciągu około pięciu lat.

Jak poinformował prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, miejska spalarnia odpadów ma powstać obok obecnego obiektu MPEC na tzw. Piaskówce, przy ul. Spokojnej. Podkreślił, że nowy obiekt będzie ekospalarnią, w której produkowane będzie ciepło i energia elektryczna w całości przeznaczone na potrzeby mieszkańców Tarnowa.

„Po uruchomieniu spalarni ponad 30 proc. ciepła docierającego do mieszkań w Tarnowie miałoby powstawać w efekcie spalania odpadów, co z pewnością – biorąc pod uwagę ostatni olbrzymi wzrost cen węgla i gazu – będzie miało pozytywny wpływ na opłaty za ciepło ponoszone przez tarnowian” – wskazał Ciepiela.

Paliwem w tarnowskiej ekospalarni – wyjaśnił prezydent - będą wytwarzane przez mieszkańców, nienadające się do recyklingu, przetworzone odpady komunalne, tzw. paliwo pre-RDF. Obecnie odpady–pre-RDF są wywożone z Tarnowa i służą jako paliwo m.in. dla cementowni. Rocznie instalacja będzie mogła przetworzyć 40 tys. ton takich odpadów.

„Za ich utylizację mieszkańcy Tarnowa muszą obecnie płacić. W przypadku budowy ekospalarni koszty zagospodarowania odpadów zostaną znacząco zmniejszone, co korzystnie wpłynie na opłaty za utylizację ponoszone przez mieszkańców” – wskazał Ciepiela.

Dodał, że inną korzyścią z funkcjonowania ekospalarni będzie zmniejszenie o 1/3 zużycia węgla w miejskiej ciepłowni, czyli o ok. 14 tys. ton rocznie, co znacząco przełoży się na redukcję emisji do atmosfery pyłów, dwutlenku siarki i innych substancji.

Władze Tarnowa zapewniają, że planowaną do budowy instalację charakteryzuje niski poziom oddziaływania na otoczenie. Wyklucza ona możliwość emisji odorów. Bezpośrednio z samochodów odpady będą trafiały do szczelnego bunkra, w którym panuje podciśnienie – co zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz.

Obecny szacunkowy koszt budowy i uruchomienia instalacji to ponad 250 mln zł. W marcu ubiegłego roku planowana inwestycja otrzymała potwierdzenia dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 250 mln zł, z czego 75 mln zł to bezzwrotna dotacja, natomiast 175 mln zł to niskooprocentowana pożyczka.

autor: Rafał Grzyb

rgr/ amac/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.