Kolejne firmy dołączają do Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski”

ac

25.03.2021 11:35 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Kolejne firmy dołączają do Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski”
Kolejne firmy dołączają do Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” - ZielonaGospodarka.pl
fot. pixabay

Założona w czerwcu 2020 roku przez Pracodawców RP, z inicjatywy Fortum, Koalicja „Włącz Czystą Energię dla Polski” ma na celu współpracę, dzielenie się dobrymi praktykami, wymianę doświadczeń, a przede wszystkim promocję rozwiązań, które pomogą Polsce w osiągnięciu celów wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie.

Aby skutecznie realizować te cele, potrzebny jest wspólny głos przedsiębiorców z różnych branż, którzy są na pierwszej linii wdrażania założeń wynikających z regulacji prawnych. Od początku roku do Koalicji dołączyły takie podmioty, jak Pracodawcy Pomorza i Kujaw, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN , Energopomiar oraz Borczyk Strubel Kancelaria Prawna Sp.k. 

Na przestrzeni prawie rocznej działalności, do Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” dołączyło 19 podmiotów działających w różnych gałęziach gospodarki, dla których zasady GOZ i regulacje prawne w tym obszarze są istotne z racji prowadzonej działalności.

Nowe kompetencje w ramach Koalicji

Członkowie Koalicji są specjalistami z różnych branż, a kompetencje ekspertów są bardzo zróżnicowane. Dzięki temu nawzajem się uzupełniają, co przekłada się na kompleksowe podejście do opracowywanych tematów i spojrzenie na nie z szerszej perspektywy. Każda firma przystępuje do Koalicji z innego powodu, jednak wszystkie mają wspólny cel – dzielenie się swoim know-how z pozostałymi członkami oraz dążenie do budowania Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Polsce.

Jednym z nowych Koalicjantów został Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN. 

- W ramach codziennej pracy Instytutu powadzimy badania z zakresu planowania gospodarki niskoemisyjnej oraz monitorujemy i raportujemy wpływ gospodarki na środowisko. Przeprowadzamy także analizy eksperckie m.in. w obszarach polityki surowcowej Państwa, zbilansowanej i racjonalnej gospodarki zasobami czy rynków energii i OZE.  Działania na rzecz zrównoważonej gospodarki są zatem wpisane w DNA naszej działalności. Dlatego postanowiliśmy dołączyć do Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” i podzielić się naszym doświadczeniem - mówi dr hab. Joanna Kulczycka, prof. nadzw. Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN

Do grona Koalicjantów w ostatnim czasie dołączyli także Pracodawcy Pomorza i Kujaw.

- Rozpowszechniamy ideę odpowiedzialnego biznesu wśród przedsiębiorców. Promujemy tych z nich, którzy szczególnie dbają o etykę biznesową i zrównoważony rozwój. Wśród firm członkowskich inicjujemy działania mające na celu ograniczenie zużycia energii i racjonalne korzystanie z niej - mówi Mirosław Ślachciak, prezes zarządu Pracodawców Pomorza i Kujaw

Koalicja zyskała także wsparcie prawne, dzięki dołączeniu Borczyk Strubel Kancelaria Prawna Sp.k. Kancelaria działa m.in. w segmencie ochrony środowiska i posiada doświadczenie w opracowywaniu projektów aktów prawnych czy zgłaszaniu uwag w trakcie prac legislacyjnych. 

- Widzimy ogromną potrzebę regulacji prawnych zmierzających do ochrony środowiska, w tym działań na rzecz czystego powietrza. Jako kancelaria posiadająca doświadczenie w tym obszarze, z przyjemnością zaangażujemy się prace Koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski” i pomożemy w wypracowaniu rekomendacji dla planowanych zmian legislacyjnych - komentuje Joanna Strubel-Kraus, Adwokat.

Do Koalicja dołączyła również firma Energopomiar - ekspert w obszarze pomiarów i doradztwa w sektorze energetyki i ochrony środowiska.

- Od 1950 roku wspieramy rozwój polskiej energetyki, dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do Koalicji i wspierać ją swoimi kompetencjami. Obok wykonywania pomiarów i badań, doradzamy także w obszarach poprawy efektywności energetycznej i szeroko rozumianej ochrony środowiska. Pomagamy podmiotom gospodarczym na drodze transformacji energetycznej, poprzez wdrażanie działań zgodnych z nowymi kierunkami Komisji Europejskiej, takimi jak Zielony Ład i dążenie do neutralności klimatycznej - Robert Witek, Prezes Zarządu „ENERGOPOMIAR” Sp. z o.o.

Konieczność sprostania międzynarodowym zobowiązaniom wynikającym z ogłoszonej w grudniu 2019 przez Komisję Europejską strategii Europejskiego Zielonego Ładu, której celem ma być uzyskanie do 2050 roku neutralności klimatycznej przez kraje członkowskie, stawia przed Polską nowe wyzwania. Inicjatywy podejmowane w ramach Koalicji, służyć będą wypracowaniu właściwej dla Polski drogi do GOZ w energetyce, z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale także dla podmiotów gospodarczych funkcjonujących na rodzimym rynku.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.