Linia bezpośrednia to prostsze i tańsze korzystanie z OZE

Linia bezpośrednia to prostsze i tańsze korzystanie z OZE - ZielonaGospodarka.pl
19.06.2023 07:33
Strona główna Energetyka, OZE Linia bezpośrednia to prostsze i tańsze korzystanie z OZE

Partnerzy portalu

Linia bezpośrednia to prostsze i tańsze korzystanie z OZE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Dzięki liniom bezpośrednim przedsiębiorcy w sposób łatwiejszy i tańszy będą mogli korzystać z OZE - ocenia minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. W piątek Sejm przyjął zmianę Prawa energetycznego z nowymi przepisami o linii bezpośredniej.

"Linie bezpośrednie to bardzo istotny element transformacji energetycznej naszego kraju. Dzięki nim przedsiębiorcy w dużo łatwiejszy i tańszy sposób będą mogli korzystać z OZE, by zaspokajać swoje energetyczne potrzeby. Jestem pewien, że znaczące uproszczenia w ich tworzeniu spowodują, że wiele firm, które do prowadzenia swojej działalności potrzebują dużo energii, przychylniejszym okiem spojrzy na możliwości, jakie dają farmy fotowoltaiczne czy wiatrowe" – przekazał PAP minister Waldemar Buda.

Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dzięki nowym rozwiązaniom z przyjętej w piątek przez Sejm ustawy, przedsiębiorcy, którzy chcą budować linie bezpośrednie, nie będą musieli już występować o stosowną zgodę do prezesa URE, a jedynie wykonać zgłoszenie, które zostanie zakończone wpisem do prowadzonego przez ten organ rejestru. Do zgłoszenia będą musiały zostać dołączone informacje dotyczące parametrów linii oraz ekspertyza o jej wpływie na sieć elektroenergetyczną – dzięki temu zostanie zachowane bezpieczeństwo jej funkcjonowania.

Przepisy zakładają też, że w przypadku pracy wyspowej oraz linii bezpośredniej łączącej jednostkę wytwórczą o mocy do 2 MW, stosowany będzie tryb zgłoszeniowy bez konieczności przedkładania ekspertyzy i gwarantujący wpis na podstawie kompletności i poprawności dokumentacji.

Jak podkreśliło MRiT, w ustawie pojawiła się też możliwość wprowadzenia energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego po spełnieniu przesłanek zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania sieci. W tym przypadku producent energii powinien podlegać ogólnym zasadom w zakresie wydania nowych lub zmiany istniejących warunków przyłączenia do sieci.

Wprowadzone przepisy zawierają również ramowe rozwiązania kwestii związanych z opłatami za linie bezpośrednie w przypadkach, w których podmioty je posiadające będą wykorzystywać energię sieciową dla celów bilansowania własnych potrzeb - podkreśliło MRiT.(PAP)

wkr/ skr/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.