Wdrożenie przepisów dyrektywy EED - o efektywności energetycznej, których nie ma jeszcze w polskim prawie znajduje się z założeniach zmiany Prawa energetycznego, opublikowanych przez Ministerstwo Energii. Wśród nich jest m.in. wzmocnienie pozycji odbiorców ciepła.
W projekcie nowelizacji ustawy znaleźć się mają zapisy precyzujące m.in., jakie dodatkowe elementy muszą się znaleźć w umowie sprzedaży ciepła i umowie kompleksowej, których stroną jest odbiorca końcowy. To m.in. informacje o metodzie wszczynania procedur pozasądowego rozstrzygania sporów, jak również informacji dotyczących praw konsumenta, w tym informacji dotyczących rozpatrywania skarg.
Wytwórcy i sprzedawcy ciepła będą mieli dodatkowe obowiązki informacyjne, w tym obowiązek streszczenia kluczowych warunków umowy oraz kopii umowy, co ma wzmocnić pozycję konsumentów.
Nowelizacja ma również wprowadzić nowe kryteria dla efektywnego systemu ciepłowniczego lub chłodniczego. Przewiduje się też zmianę przepisów dotyczących planowania krajowego i lokalnego, w szczególności włączenie kompleksowej oceny w zakresie ogrzewania i chłodzenia do zintegrowanego krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu. Przedsiębiorstwa, których systemów dotyczyć będzie ta kompleksowa ocena, będą miały obowiązek przekazywania ministrowi właściwemu do spraw energii informacji niezbędnych do jej sporządzenia.
W założeniach jest też wprowadzenie obowiązku przygotowania przez władze samorządowe lokalnych planów w zakresie ogrzewania i chłodzenia w gminach, w których całkowita liczba ludności przekracza 45 tys.
Zakłada się też wprowadzenie nowych wymagań w przypadku budowy systemu ciepłowniczego lub chłodniczego lub znacznej modernizacji jednostek zaopatrujących ten system ciepłowniczy lub chłodniczy, tak aby m.in. spełniał on kryteria z dyrektywy EED. Dodatkowo w wyniku budowy lub modernizacji nie może nastąpić wzrost wykorzystania paliw kopalnych innych niż gaz ziemny w istniejących źródłach ciepła, a żadne nowe źródła ciepła w systemie nie może wykorzystywać paliw kopalnych z wyjątkiem gazu ziemnego, w przypadku budowy takiego źródła lub znacznej jego modernizacji do 2030 r.
Nowe przepisy mają też wprowadzić obowiązek korzystania z ciepła odpadowego lub z innych zastosowań umożliwiających odzyskiwanie ciepła odpadowego dla instalacji cieplnej, której średnia roczna całkowita moc nominalna cieplna przekracza 10 MW, dla instalacji przemysłowej, której średnia roczna całkowita moc nominalna cieplna przekracza 8 MW, dla obiektu infrastruktury usługowej, takiego jak oczyszczalnia ścieków lub instalacja LNG, którego średnia roczna całkowita moc nominalna cieplna przekracza 7 MW, oraz dla centrów przetwarzania danych, których całkowita znamionowa moc wejściowa przekracza 1 MW, chyba że są w stanie wykazać, że nie jest to technicznie lub ekonomicznie wykonalne.
Zmiana ma też zawierać obowiązek dla podmiotów planujących budowę, przebudowę lub znaczną modernizację jednostki wytwórczej o mocy nominalnej cieplnej przekraczającej 10 MW, sporządzenia analizy kosztów i korzyści przebudowy lub znacznej modernizacji tej jednostki wytwórczej na jednostkę kogeneracji.
wkr/ pad/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Żabka w tym roku zebrała ponad 100 mln opakowań kaucyjnych
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Fuzja termojądrowa wchodzi na nowojorską giełdę. Po raz pierwszy w historii
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 13:05 |
| Cyna | 52702.5 $ | tona | -2,22% | 16.07.2026 13:05 |
| Cynk | 3553.25 $ | tona | -1,00% | 16.07.2026 13:05 |
| Aluminium | 3153.25 $ | tona | -0,53% | 16.07.2026 13:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 13:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 13:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 13:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 13:05 |