MRiT skierowało do konsultacji zieloną księgę certyfikacji zamówień publicznych

zk

15.03.2022 12:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse MRiT skierowało do konsultacji zieloną księgę certyfikacji zamówień publicznych

Partnerzy portalu

MRiT skierowało do konsultacji zieloną księgę certyfikacji zamówień publicznych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji zieloną księgę certyfikacji zamówień publicznych, która jest jednym z elementów Polityki zakupowej państwa - poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej wiceminister rozwoju i technologii Mariusz Golecki.

"Skierowaliśmy do konsultacji, które mają trwać 30 dni, tak zwaną Zieloną księgę certyfikacji" - powiedział wiceminister.

"Prace nad wprowadzeniem do krajowego systemu zamówień publicznych certyfikacji wykonawców to jedno z pierwszych działań podjętych w celu wdrażania Polityki zakupowej państwa" – dodał.

Z informacji przekazanych przez resort wynika, że zielona księga stanowi wynik wewnętrznych analiz MRiT oraz prac powołanego przez ministra rozwoju i technologii zespołu do spraw certyfikacji wykonawców w zamówieniach publicznych oraz polityki zakupowej państwa.

W zielonej księdze poddano pod dyskusję zagadnienia związane m.in. z zakresem certyfikacji, podmiotami certyfikującymi, sposobem wszczęcia procedury, odmową wydania certyfikatu, certyfikacją w zakresie zdolności i zasobów wykonawców, okresem ważności certyfikatu.

Dzięki wprowadzeniu mechanizmu certyfikacji do prawa zamówień publicznych wykonawca będzie miał możliwość uzyskania certyfikatu, który będzie służył do weryfikacji jego zasobów i zdolności. Wykonawca będzie posługiwał się certyfikatem na potrzeby wielu różnych postępowań, bez potrzeby gromadzenia i składania wielu dokumentów w każdym przetargu oddzielnie.

Jak poinformował resort rozwoju, certyfikacja będzie obejmować wszystkich uczestników rynku zamówień publicznych, ale będzie dobrowolna dla wykonawców. Wykonawca nieposiadający certyfikatu będzie mógł wykazać swoją sytuację w "tradycyjny" sposób.

Korzyściami dla wykonawców wynikającymi z certyfikacji ma być m.in. ograniczanie czasu niezbędnego na przygotowanie oferty, obniżenie kosztów udziału w postępowaniu, transparentność procesu weryfikacji wykonawcy, wstępne potwierdzenie sytuacji wykonawców.

Z kolei korzyściami dla zamawiających ma być przyśpieszenie procesu weryfikacji sytuacji wykonawcy, możliwość polegania na ustaleniach jednostki certyfikującej, mniejsze ryzyko związane z nieprawidłową weryfikacją sytuacji wykonawców i mniej odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej.

Rada Ministrów przyjęła 11 stycznia w ws. przyjęcia Polityki zakupowej państwa. Określa ona najważniejsze działania rządu dotyczące zamówień publicznych. Mają się one stać narzędziem wspierającym rozwój gospodarczy, w tym przede wszystkim potencjał sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.