Nowa era dostaw energii – udane próby konwertera Waveswing [WIDEO]

Strona główna Energetyka, OZE Nowa era dostaw energii – udane próby konwertera Waveswing [WIDEO]

Partnerzy portalu

Nowa era dostaw energii – udane próby konwertera Waveswing [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. EMEC

Szkocka firma AWS Ocean Energy, zajmująca się energią fal, rozpoczęła próby morskie swojego konwertera energii Waveswing w ośrodku testowym Europejskiego Centrum Energii Morskiej (EMEC) Scapa Flow na Orkadach.

Wstępne testy rozruchowe na terenie testowym Scapa Flow należącym do Europejskiego Centrum Energii Morskiej (EMEC) na Orkadach obejmowały dziesięć operacji.

Testy rozruchowe pozwoliły rozwiać jedną z kluczowych wątpliwości naukowych związanych z zachowaniem się systemu Waveswinga: jak urządzenie zareaguje na zmianę głębokości i ciśnienia wody.

Wynik był jednoznaczny – próby wykazały, że stosunek między zmianą głębokości a ruchem pływaka wynosi 2x, co potwierdza potencjał urządzenia w zakresie wytwarzania energii.

– Zakończenie tej wstępnej fazy testów jest bez wątpienia najbardziej znaczącym krokiem w rozwoju Waveswing – powiedział Simon Grey, dyrektor generalny AWS Ocean Energy.

– Wyniki potwierdzają to, na co liczyliśmy, jeśli chodzi o potencjał wydajności. Ponadto ważnym krokiem jest zademonstrowanie praktycznego zastosowania i działania Waveswing. Dotarcie do tego etapu jest wyrazem uznania dla umiejętności i zaangażowania całego zespołu AWS, naszych podwykonawców oraz fantastycznego wsparcia, jakie otrzymaliśmy od EMEC, WES i wielu innych – dodał Grey.

Waveswing generuje energię, reagując na zmiany ciśnienia wywołane przez przepływające fale.

Powyższy film przedstawia wstępne próby eksploatacyjne urządzenia o mocy 16 kW, które zostały niedawno zakończone. Firma kontynuuje program testów naukowych na morzu w Szkocji.

Urządzenie zostało teraz wydobyte na brzeg w celu przeprowadzenia szczegółowej kontroli przed ponownym umieszczeniem go na stanowisku testowym EMEC.

– Wyniki potwierdzają to, na co liczyliśmy, jeśli chodzi o potencjał wydajności. Ponadto ważnym krokiem jest zademonstrowanie praktycznego zastosowania i działania Waveswing. Dotarcie do tego etapu jest wyrazem uznania dla umiejętności i zaangażowania całego zespołu AWS, naszych podwykonawców oraz fantastycznego wsparcia, jakie otrzymaliśmy od EMEC, WES i wielu innych – dodał Grey.

Założona w 2004 roku firma AWS Ocean Energy opracowała szereg technologii i usług w celu zaspokojenia potrzeb klientów, począwszy od izolowanych źródeł zasilania poza siecią, a skończywszy na produkcji energii na morzu na skalę przemysłową.

Konstrukcja obecnej generacji Waveswing koncentruje się na zdalnych zastosowaniach energetycznych, takich jak zasilanie podwodnych urządzeń wiertniczych lub wykorzystanie w monitoringu oceanograficznym.

W uproszczeniu urządzenie jest zanurzoną konstrukcją teleskopową, której dolna część jest przytwierdzona do dna morskiego, a górna może swobodnie poruszać się w pionie.

Według AWS Ocean Energy Waveswing charakteryzuje się niewielką powierzchnią i praktyczną konstrukcją umożliwiającą odzyskiwanie energii podczas prac konserwacyjnych, co czyni go atrakcyjnym dla operatorów sektora naftowego i gazowego.

Urządzenie składa się z dwóch dużych koncentrycznych cylindrów. Ruchomy górny cylinder stanowi powierzchnię pochłaniającą fale, natomiast dolna, nieruchoma część zawiera przystawkę odbioru mocy (PTO).

– Nasza obecna konstrukcja pojedynczego absorbera jest odpowiednia do zdalnych zastosowań energetycznych, takich jak zasilanie podwodnych urządzeń niezbędnych na polach naftowych, czy monitoring oceanograficzny. Jesteśmy jednak przekonani, że przyszłość należy do platform, które mogą osiągnąć skalę niezbędną do tego, aby energia fal miała znaczący udział w dostawach OZE. Planujemy stworzenie platform, na których będzie można zainstalować do dwudziestu urządzeń o mocy 500 kW i potencjalnej mocy 10 MW na platformę. Obecnie poszukujemy partnerów, którzy przyłączą się do nas w tej ekscytującej podróży – podsumował dyrektor AWS Ocean Energy.

Źródło: emec.org.uk; waveenergyscotland.co.uk; greenmarineuk.com; awsocean.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.