Wiceminister Guibourgé-Czetwertyńskiego na Forum Japońskiego Przemysłu Jądrowego

zk

12.04.2022 12:27 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Wiceminister Guibourgé-Czetwertyńskiego na Forum Japońskiego Przemysłu Jądrowego

Partnerzy portalu

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyńskiego na Forum Japońskiego Przemysłu Jądrowego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce to główny temat przemówienia wiceministra Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego podczas Forum Japońskiego Przemysłu Jądrowego pn. „Global Sustainable Development and Expectations for Nuclear Energy”. Wydarzenie odbyło się 12 kwietnia 2022 r.

Podczas konferencji wiceminister klimatu i środowiska mówił o polskiej strategii rozwoju energetyki jądrowej.

– Nasza polityka w zakresie energetyki jądrowej jest jasna: Polska pozostaje w pełni zaangażowana w transformację swojego sektora energetycznego i zamierza osiągnąć to m.in. przy pomocy energetyki jądrowej – wskazał.

Wiceminister przedstawił także uzasadnienie dla wdrożenia energetyki jądrowej w Polsce oraz wyjaśnił, jakie miejsce zajmuje ona w polskich strategiach rządowych.

– Cywilna energetyka jądrowa jest kluczowym elementem strategii bezpieczeństwa energetycznego – pozwala na zachowanie suwerenności energetycznej, która jest kluczowa zwłaszcza dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zdominowanego od dawna przez monopolistyczne dostawy paliw ze Wschodu – powiedział.

Wiceminister zwrócił również uwagę na zaangażowanie polskiego przemysłu w „Program polskiej energetyki jądrowej” i wysokie poparcie społeczne dla budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju.

– Widzimy trzy kluczowe elementy do wdrażania energetyki jądrowej w Polsce, tj. lokalizacja, model biznesowy oraz technologie. Rola energetyki jądrowej w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, a także w osiągnięciu celów neutralności klimatycznej jest bardzo istotna – mówił.


***

Forum Japońskiego Przemysłu Jądrowego (JAIF – Japan Atomic Industrial Forum) jest istotnym wydarzeniem dla przemysłu jądrowego, które przyciąga ekspertów, specjalistów i osoby związane z energetyką jądrową z Japonii i całego świata. Konferencja – poprzez dyskusje ekspertów z różnych dziedzin – stanowi okazję do analizy otoczenia biznesowego energetyki jądrowej, a także jej roli, zarówno w walce ze zmianami klimatu, jak i wpływie na rozwój społeczno-gospodarczy.

Forum Japońskiego Przemysłu Jądrowego jest organizacją non-profit zajmującą się energią jądrową. Jej misją jest promowanie pokojowego wykorzystania energii i technologii jądrowej w celu wspierania rozwoju gospodarek narodowych. JAIF stała się pierwszą organizacją pozarządową, której Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przyznała w 1960 r. „status doradczy”. JAIF wyróżnia się szerokim członkostwem obejmującym około 400 organizacji. Jej członkami są m.in. przedsiębiorstwa, dostawcy, instytuty naukowo-badawcze i samorządy.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26997,00 $ tona -0,01% 1 lip
 Cynk 3124,00 $ tona -3,91% 1 lip
 Aluminium 2383,00 $ tona -0,54% 1 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.