Protea z Gdańska wybrana przez Aker Solutions. Firma dostarczy dwa żurawie dla offshore w USA

zk

28.03.2022 18:36 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Energetyka, OZE Protea z Gdańska wybrana przez Aker Solutions. Firma dostarczy dwa żurawie dla offshore w USA

Partnerzy portalu

Protea z Gdańska wybrana przez Aker Solutions. Firma dostarczy dwa żurawie dla offshore w USA - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Protea

Gdańska spółka Protea pochwaliła się nawiązaniem współpracy z prestiżowym graczem na rynku offshore - Aker Solutions, globalnym dostawcą rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych dla morskiej energetyki wiatrowej. Polska Protea dostarczy dwa żurawie, które będą pracowały dla projektu morskiej energetyki wiatrowej u wybrzeży Stanów Zjednoczonych.

Aker Solutions z siedzibą w Oslo, to spółka, która dostarcza produkty, systemy i usługi wymagane do uwolnienia energii ze źródeł takich jak ropa naftowa, gaz, morska energetyka wiatrowa i wychwytywanie CO2. 

Deweloper morskich farm wiatrowych właśnie nawiązał współpracę ze spółką Protea z Gdańska. 

– Zakres dostawy obejmuje kompletny projekt urządzenia wraz z produkcją, montażem oraz testami funkcjonalnymi. Jest to pierwszy bezpośredni projekt firmy Protea dla Aker Solutions – liczymy na rozszerzenie współpracy, również w zakresie innych urządzeń – informuje Michał Stanosek, kierownik Działu Rozwoju Rynkowego firmy Protea.

Urządzenie będzie pracowało u wybrzeża Stanów Zjednoczonych, na Morskiej Platformie Konwertorowej (OCP), z przeznaczeniem do transportu stosunkowo niewielkich ładunków między statkiem a platformą, a także awaryjnego opuszczania personelu.

– Udźwig tego kompaktowego żurawia wynosi 1t na promieniu pracy 4 metrów. Wysokość podnoszenia urządzenia to 31 metrów – mówi Michał Stanosek. 

Protea. Najbliższe plany

Protea główną siedzibę w Polsce i biuro ma w Gdańsku, natomiast oddział firmy mieści się również w Kluczborku (województwo opolskie), gdzie odbywa się projektowanie i produkcja. Jakie ma najbliższe plany?

– Rozwój na rynku offshore wind jest priorytetem dla firmy Protea, a każdy nowy kontrakt jest traktowany jak kamień milowy do uzyskania specjalizacji w tej branży – przyznaje kierownik Działu Rozwoju Rynkowego Protea.

I jak dodaje, do tej pory z powodzeniem firma dostarczyła na farmy wiatrowe zarówno żurawie (typu Top Deck oraz Boat Landing), żurawiki serwisowe na wiatraki (Davit cranes), suwnice pomostowe i wciągniki przejezdne dla firm takich jak Engie Fabricom, Westcon czy Dragados.

– Jesteśmy także na etapie wprowadzania standardów APQP 4Wind, co pozwoli nam jeszcze lepiej zrozumieć specyfikę rynku i wymagania klientów – zdradza Michał Stanosek. – W ostatnim czasie otrzymaliśmy członkostwo Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, a także zostaliśmy stroną porozumienia sektorowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

O Protea Group

Protea Group jest doświadczonym dostawcą suwnic, żurawi i innych urządzeń dźwigowych dla branż takich jak: OZE (morskie farmy wiatrowe, trafostacje, turbiny wiatrowe), transport morski (Marine Cargo: żurawie pokładowe, systemy obsługi kontenerów), a także przemysł metalurgiczny (suwnice lejnicze), papierniczy (suwnice chwytakowe), wydobywczy (żurawie kopalniane, systemy obsługi odwiertów). Firma dostarcza także spalarnie odpadów i biomasy: suwnice pomostowe, bramowe, suwnice chwytakowe.

Protea Group powstała poprzez połączenie dwóch firm będących dostawcami urządzeń dźwigowych: jedną z nich jest polska spółka Protea, druga to niemiecka firma AXXIA GmbH.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.