POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Od piątku w "Czystym Powietrzu" dotacje do pomp ciepła tylko ze specjalnej listy

Od piątku w "Czystym Powietrzu" dotacje do pomp ciepła tylko ze specjalnej listy - ZielonaGospodarka.pl
14.06.2024 09:56
Strona główna Energetyka, OZE Od piątku w "Czystym Powietrzu" dotacje do pomp ciepła tylko ze specjalnej listy

Partnerzy portalu

Od piątku w "Czystym Powietrzu" dotacje do pomp ciepła tylko ze specjalnej listy - ZielonaGospodarka.pl

Od 14 czerwca beneficjenci programu "Czyste Powietrze" będą mogli otrzymać dotacje do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Decydując się na takie urządzenie trzeba będzie również przeprowadzić audyt energetyczny.

Pod koniec lutego br. zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął uchwałę ws. zmian w antysmogowym programie "Czyste Powietrze". Zdecydowano wówczas m.in., że dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów. Lista prowadzona jest przez Instytut Ochrony Środowiska.

Decyzja była tłumaczona m.in. opiniami ekspertów i branży, którzy wskazywali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele wyprodukowanych w Azji pomp ciepła, które nie spełniają wymagań, nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu. Zwracano uwagę, że nabywcy pomp ciepła mają trudności z odróżnieniem urządzeń wysokiej jakości np. wyprodukowanych w kraju przez polskiego producenta od chińskich, które mogą nie spełniać wymagań. Fundusz wskazywał ponadto, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują dofinansowanie do tych urządzeń, które jest oferowane przez fundusz.

22 kwietnia zmiany w programie weszły w życie, z tym, że w przypadku pomp ciepła obowiązywał okres przejściowy (do 13 czerwca) na uzupełnienie niezbędnej dokumentacji i badań.

NFOŚiGW tłumaczy, że od 14 czerwca pompy ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze" będą kosztem kwalifikowanym tylko, jeśli ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM. "Trafią tam docelowo tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne" - podkreślono.

Fundusz wskazał, że firmy, które nie posiadają jeszcze akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą od 14 czerwca zgłaszać wniosek o czasowy wpis na listę ZUM na podstawie europejskiego znaku jakości EHPA Q, HP Keymark lub Eurovent. To umożliwi im obecność na liście, na okres nie dłuższy jednak niż do końca grudnia 2024 r.

Od 2025 roku na liście ZUM pozostaną wyłącznie pompy ciepła z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA.

Oprócz pomp ciepła, obowiązek wyboru z listy ZUM dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. "W tym przypadku jednak firmy nie muszą przechodzić żadnych nowych procedur, ponieważ dla tego typu urządzeń nie są wymagane żadne nowe dokumenty" - wyjaśnia NFOŚiGW.

Ważnym wymogiem, o którym trzeba pamiętać wybierając pompę ciepła z dotacją w "Czystym Powietrzu", będzie wymóg przeprowadzenia audytu energetycznego.

"Osoby decydujące się na instalację pompy ciepła muszą od 14 czerwca tego roku wykonać najpierw audyt energetyczny, który wykaże, jakie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku. Zależy nam, aby rozwiązania techniczne były dostosowywane do właściwego zapotrzebowania na energię w budynku, dlatego tak ważne jest przygotowanie dobrego audytu energetycznego. Na taki audyt także zapewniamy wsparcie finansowe" - wskazuje szefowa NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Dofinansowanie do wykonania audytu energetycznego z NFOŚiGW wynosi do 1,2 tys. zł i pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

mick/ malk/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.