Orlen: Do 104 wzrośnie liczba koncesji PGNiG Upstream Norway

Orlen: Do 104 wzrośnie liczba koncesji PGNiG Upstream Norway - ZielonaGospodarka.pl
17.01.2024 13:51
Strona główna Energetyka, OZE Orlen: Do 104 wzrośnie liczba koncesji PGNiG Upstream Norway

Partnerzy portalu

Orlen: Do 104 wzrośnie liczba koncesji PGNiG Upstream Norway - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGNiG Upstream Norway

Liczba koncesji PGNiG Upstream Norway (PUN) z Grupy Orlen wzrośnie do 104 - poinformował w środę Orlen. Koncern podał, że PUN w corocznej rundzie koncesyjnej norweskiego Ministerstwa Energii uzyskało udziały w 12 nowych koncesjach na norweskim szelfie.

W ostatniej rundzie koncesyjnej Awards in Predefined Areas (APA) 2023 PGNiG Usptream Norway zdobyło łącznie 12 koncesji. O dziesięć z nich spółka wnioskowała sama, a o dwie pozostałe wystąpił KUFPEC Norway, podmiot przejęty przez PUN - poinformował w środę Orlen.

Jak podał koncern, udziały w nowych koncesjach zostały przyznane w ramach corocznej rundy koncesyjnej organizowanej przez norweskie Ministerstwo Energii. "W wyniku jej rozstrzygnięcia, liczba koncesji PGNiG Upstream Norway wzrośnie do 104" - podkreślił Orlen.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek ocenił, że "wyniki ostatniej rundy koncesyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym potwierdzają silną pozycję Grupy Orlen na tamtejszym rynku". "To największa liczba koncesji, jaką w ramach tej procedury zdobyło PGNiG Upstream Norway" - podkreślił Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu.

Według niego, rozwój portfolio norweskich aktywów Grupy Orlen ma zasadnicze znaczenie dla realizacji jej celów biznesowych, ale także z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego odbiorców koncernu.

Orlen zwrócił uwagę, że w ramach APA 2023 rząd Norwegii rozdysponował udziały łącznie w 62 koncesjach, co oznacza, że PUN zdobyło udziały w aż jednej piątej wszystkich przyznanych koncesji. Jeszcze przez przejęciem KUFPEC Norway, PUN wystąpiło o 10 koncesji i wszystkie jej wnioski - jak zaznaczono w informacji - zostały rozpatrzone pozytywnie.

"Świadczy to o wysokiej jakości dokumentacji technicznej i geologicznej przygotowanej przez PUN" - zaznaczył koncern.

Jak wyjaśnił Orlen, przyznane PUN koncesje znajdują się w pobliżu obszarów, na których spółka już działa. "Ułatwi to i obniży koszt ewentualnego zagospodarowania tych koncesji, w przypadku stwierdzenia występowania tam zasobów węglowodorów" - podkreślono w komunikacie.

Sześć spośród nowo uzyskanych koncesji znajduje się na Morzu Północnym, z czego trzy w sąsiedztwie obszaru Yggdrasil a dwie niedaleko złoża Fenris. PUN wraz z partnerami koncesyjnymi prowadzi obecnie zagospodarowanie Fenris i Yggdrasil, których łączne zasoby wydobywalne przypadające na spółkę z Grupy Orlen to ok. 75 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym 5 mld metrów sześc. gazu. "Początek wydobycia zaplanowano na 2027 r." - zapowiedział Orlen.

Koncern przypomniał jednocześnie, że na Morzu Północnym znajdują się też dwie koncesje pozyskane przez PUN w wyniku akwizycji KUFPEC Norway - nowe aktywa zlokalizowane są w pobliżu obszaru Sleipner, eksploatowanego już przez Grupę Orlen.

Jak podał Orlen, pozostałe cztery koncesje położone są na Morzu Norweskim. W jednej z nich - PL1220 - PUN został przyznany status operatora, co oznacza, że spółka ta będzie kierowała pracami związanymi z poszukiwaniem węglowodorów i ich ewentualną eksploatacją. Koncesja znajduje się w pobliżu produkującego już złoża Ormen Lange, w którym PUN posiada udziały.

Z kolei trzy kolejne koncesje, jak przekazał koncern, zlokalizowane są w pobliżu obszaru Skarv, który stanowi centrum wydobywcze PUN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

O tym, że PUN przejmuje spółkę wydobywczą KUFPEC Norway, Orlen informował jeszcze w listopadzie ubiegłego roku. Koncern podkreślał wówczas, że w efekcie transakcji, której umowna cena to 445 mln dolarów, wydobycie gazu ziemnego Grupy Orlen w Norwegii przekroczy 4 mld metrów sześc. rocznie. Orlen sfinalizował przejęcie spółki wydobywczej KUFPEC Norway 5 stycznia tego roku.

W maju zeszłego roku, Orlen ogłosił, że zakończył się proces integracji działalności koncernu w Norwegii poprzez konsolidację aktywów wydobywczych PUN oraz Lotos Exploration & Production Norge - obie spółki znalazły się w Grupie Orlen w wyniku przejęcia przez koncern w 2022 r. Grupy Lotos oraz PGNiG.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W lutym 2023 r. zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł. 

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ wkr/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.