Orlen przygotowuje kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej

Orlen przygotowuje kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej - ZielonaGospodarka.pl
16.02.2024 15:17
Strona główna Energetyka, OZE Orlen przygotowuje kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej

Partnerzy portalu

Orlen przygotowuje kadry na potrzeby realizacji strategii wodorowej - ZielonaGospodarka.pl

31 uczestników zakwalifikowało się do II edycji Akademii Wodorowej Orlenu - poinformował w piątek koncern. Najlepsi absolwenci akademii będą mogli odbyć staż w Orlenie lub u jednego z partnerów, wśród których są też Pesa, Toyota i Solaris - zaznaczył koncern.

Akademia Wodorowa to program dla studentów i absolwentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie w branży wodorowej. W ramach drugiej edycji zaplanowano m.in. zajęcia praktyczne w laboratorium we Włocławku. Według Orlenu, najlepsi absolwenci będą mieli okazję na dłużej związać się z koncernem lub jednym z partnerów projektu i skorzystać z płatnego stażu.

Jak podano, Akademia H2 skierowana jest do studentów 3., 4. i 5. roku oraz absolwentów. "Wśród 31 uczestników drugiej edycji są reprezentanci z całej Polski, z takich kierunków jak energetyka, OZE o specjalizacji przemysłowej, energetyka wodorowa, fizyka techniczna i prawo" - wskazał Orlen. Partnerami merytorycznymi II edycji Akademii Wodorowej są Politechnika Gdańska i Politechnika Krakowska.

"Partnerami biznesowymi programu są producenci pojazdów napędzanych wodorem: Pesa, Toyota i Solaris, którzy w tym roku także przygotowali miejsca na staże dla najlepszych absolwentów Akademii H2" - zaznaczyła spółka, podkreślając, że firma Solaris dołączyła do II edycji jako jeden z największych producentów autobusów zasilanych wodorem

Orlen zwrócił uwagę, że celem Akademii H2 jest wymiana wiedzy pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie, a osobami zainteresowanymi wskazaną tematyką, rozpoczynającymi dopiero karierę w branży. "Program obejmuje cykl wykładów i warsztatów, a także spotkania z ekspertami i naukowcami z branży wodorowej. Zajęcia organizowane są w różnych miejscach w Polsce i pozwalają uczestnikom projektu zobaczyć w praktyce, jak technologie wodorowe funkcjonują w różnych dziedzinach przemysłu" - dodano.

Jak wskazał Orlen, zajęcia w ramach projektu potrwają do czerwca br. "Orlen wraz z partnerami przygotował osiem sesji zjazdowych w całej Polsce, m.in. w siedzibach Grupy ORLEN w Płocku i we Włocławku, na Politechnice Krakowskiej i w siedzibach partnerów biznesowych, firm: Toyota w Wałbrzychu, Solaris w Poznaniu i Pesa w Bydgoszczy" - podano.

"Wodór to jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją przemysłu i transportu. Dlatego zgodnie z naszą strategią stawiamy na jego szerokie zastosowanie. (...)Stąd powstał pomysł na program dla studentów i absolwentów w formie Akademii Wodorowej" - stwierdził członek zarządu Orlenu Józef Węgrecki. Dodał, że to szansa dla młodych ludzi na zdobycie doświadczenia zgodnie z ich zainteresowaniami, a dla Orlenu możliwość zyskania potencjalnych pracowników.

Węgrecki przyznał, że brakuje fachowców, jeśli chodzi o wiedzę o wodorze. "W tej chwili wodór jest na fali, wiedza w tym zakresie daje nam olbrzymie możliwości. Orlen jest na czele, jeśli chodzi o przekazywanie tej wiedzy" - podkreślił.

Przypomniał, że obecnie Orlen produkuje 35 tys. ton szarego wodoru (z surowców kopalnych) w Polsce, a łącznie ok 50 tys. ton. "Szukam zielonego wodoru. Wiemy jak go produkować, ale musicie szukać taniego wodoru, bo elektrolizer to duże koszty" - zwrócił się do adeptów akademii. Radził im więc by, nie podążali utartymi ścieżkami, ale szukali nowatorskich rozwiązań.

Zgodnie z obowiązującą strategią wodorową Grupy Orlen, do 2030 r. celem koncernu jest wytwarzanie i dostarczanie zero- i niskoemisyjnego wodoru jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu. Zgodnie z założeniami, Orlen uruchomi w Europie Środkowej ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i towarowego - zarówno drogowego, jak i kolejowego, przy czym ok. połowa lokalizacji zostanie uruchomiona w Polsce. Dostawy wodoru mają być możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 r europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór.

Spółka podkreśliła, że wodór będzie czynnikiem kluczowym, odpowiadającym za dekarbonizację Grupy Orlen. "Instalacje produkcyjne wykorzystujące wodór produkowany na bazie paliw kopalnych, sukcesywnie będą wykorzystywać wodór odnawialny, zmniejszając w efekcie emisję CO2. Do końca tej dekady Grupa Orlen będzie produkować 130 tys. ton wodoru odnawialnego oraz 70 tys. paliw syntetycznych" - poinformował Orlen. 

autor: Anna Bytniewska

ab/ wkr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.