PGE planuje zbudować w okolicach Bełchatowa nowe farmy wiatrowe i słoneczne

ac

14.04.2021 12:21 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PGE planuje zbudować w okolicach Bełchatowa nowe farmy wiatrowe i słoneczne

Partnerzy portalu

PGE planuje zbudować w okolicach Bełchatowa nowe farmy wiatrowe i słoneczne - ZielonaGospodarka.pl
fot. pixabay

Grupa PGE planuje zbudować do końca 2024 r. kilka dużych farm fotowoltaicznych na terenach pokopalnianych wokół Bełchatowa. Rozważa również uruchomienie w pobliżu nowych elektrowni wiatrowych - poinformował w środę rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna Maciej Gelberg.

Przedstawiciel spółki podkreślił, że planowane projekty to kolejne inwestycje prowadzone w ramach "sprawiedliwej transformacji energetycznej regionu Bełchatowa".

Prezes zarządu PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski wyjaśnił, iż według wstępnych założeń na kilku kompleksach działek o łącznej powierzchni ponad 500 ha zostaną zbudowane instalacje fotowoltaiczne (PV) o łącznej mocy do 600 MW.

- Planujemy w tej lokalizacji również inwestycje w lądową energetykę wiatrową. Potencjał mocy oceniamy na ok. 100 MW. Zaplanowane projekty fotowoltaiczne i wiatrowe stanowią nasz wkład w transformację Bełchatowa, który z regionu tradycyjnie związanego z wydobyciem i konwencjonalnym wytwarzaniem będzie zmieniać się kierunku nisko i zeroemisyjnym - powiedział Karlikowski.

Jak poinformował Gelberg, budowa jednej z farm słonecznych zostanie zlokalizowana w pobliżu składowiska odpadów paleniskowych Elektrowni Bełchatów. Druga z planowanych farm ma powstać m.in. na terenie zwałowiska zewnętrznego pola Szczerców nazywanego potocznie "bliźniaczą Górą Kamieńsk" lub "Górą Szczerców".

Rzecznik prasowy PGE Energia Odnawialna dodał, że Grupa rozważa na tych terenach również budowę nowych farm wiatrowych. "Realizacja tych zamierzeń jest jednak uzależniona w dużym stopniu od nowelizacji tzw. ustawy odległościowej. Jeśli zmiana prawa nastąpi jeszcze w tym roku, jest szansa na uruchomienie w okresie 5-7 lat nowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy do 100 MW" - przekazał.

Gelberg podkreślił, iż budowa nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych jest częścią realizowanego przez Grupę PGE programu sprawiedliwej transformacji regionu Bełchatów. Zakłada on uruchomienie wielu inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii, które stopniowo zastąpią konwencjonalną Elektrownię Bełchatów. Oprócz wiatraków i paneli słonecznych powstać mają m.in. instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii oraz Centrum Rozwoju Kompetencji skoncentrowane przede wszystkim na rozwoju kompetencji i kwalifikacji związanych z odnawialnymi źródłami energii.

W dalszej przyszłości obecnie eksploatowane wyrobiska kopalni zostaną zalane wodą. W efekcie powstaną najgłębsze w Polsce jeziora o łącznej powierzchni 3890 ha, wokół których powstanie infrastruktura turystyczna generująca miejsca pracy dla tysięcy mieszkańców regionu.

- Nowa strategia Grupy PGE zakłada osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 r. poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV Grupy PGE. Zgodnie z jego założeniami, PGE w ciągu dekady zbuduje instalacje słoneczne o łącznej mocy 3 GW i umocni pozycję lidera rynku OZE w Polsce. Grupa PGE do 2030 r. uruchomi również 1 GW nowych mocy wiatrowych na lądzie - poinformował Gelberg.

Rzecznik zwrócił uwagę, że należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Firma posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz pięć farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów produkujących energię odnawialną wynosi 2326,25 MW.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.