Pierwsza pływająca farma wiatrowa produkuje energię od 5 lat. Jaką osiągnęła wydajność?

Strona główna Energetyka, OZE Pierwsza pływająca farma wiatrowa produkuje energię od 5 lat. Jaką osiągnęła wydajność?

Partnerzy portalu

Pierwsza pływająca farma wiatrowa produkuje energię od 5 lat. Jaką osiągnęła wydajność? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Equinor

Norweski gigant energetyczny Equinor podsumował pięć lat pracy pływającej morskiej farmy wiatrowej Hywind Scotland. Współczynnik wydajności sięgnął poziomu 54 procent.

Instalacja o mocy 30 MW znajduje się u wybrzeży Peterhead w Szkocji. Jest to pierwsza na świecie pływająca elektrownia wiatrowa oddana do użytku. Inwestor informuje, że pięć turbin wiatrowych Hywind Scotland działa zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i w ciągu pięciu lat nie odnotowano żadnych wypadków i usterek w trakcie jej eksploatacji.

Pływające platformy typu spar znajdują się na wodach o głębokości 90-120 m. Na tych obszar deweloperzy nie mogliby pozwolić sobie na instalację tradycyjnych fundamentów przytwierdzonych do dna morza. Pływające platformy są postrzegane jako technologię, która pozwoli sięgnąć po jeszcze większy potencjał wiatru na obszarach morskich.

– Projekt Hywind Scotland przez ostatnie pięć lat dostarczył informacje o wyzwaniach związanych z pływającą farmą wiatrową, a także o pojawiających się korzyściach, jeśli uda nam się to zrobić dobrze. Ze względu na lokalizację i trudne warunki pogodowe, farma Hywind Scotland jest wystawiona na działanie wyższych prędkości wiatru niż te, które zwykle obserwujemy na tradycyjnych farmach wiatrowych. Musi również wytrzymać styczność z dużymi falami o wysokości 10 metrów, kontynuując jednocześnie produkcję energii. Ze względu na środowisko, wymagane były wyjątkowe metody operacji i konserwacji, takie jak wysokowydajny statek transferowy dla załogi (CTV), który może kontynuować operacje w wyższych niż standardowe warunkach transferu – powiedział William Munn, Plant Manager Hywind Scotland w Equinor.

Obecnie farma wiatrowa generuje wolumen energii elektrycznej wystarczającą do zasilenia 34 tys. gospodarstw domowych.


To nie jest jedyna inwestycja norweskiej firmy. W przyszłym roku zostanie oddana do użytku pływająca farma wiatrowa Hywind Tampen. Norwegia realizuje też plany rozwoju dodatkowych projektów, w tym w Korei Południowej, Australii, Francji, Hiszpanii, Kalifornii, na brytyjskim Morzu Celtyckim oraz w Norwegii.

Hywind Scotland okazuje się być też platformą łączącą inwestora z rybakami. Equinor współpracuje ze szkocką dyrekcją rządową, Marine Scotland, aby lepiej zrozumieć, jak rybacy mogą działać bezpiecznie wokół i w obrębie pływających morskich farm wiatrowych. Zainstalowano też m.in. autonomiczny system SailBuoy w celu monitorowania obecności ryb i ilości biomasy za pomocą czujników akustycznych. Testowane są też nowe metody analizy środowiskowego DNA (eDNA).


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 26047,00 $ tona 1,75% 28 mar
 Cynk 2936,00 $ tona 0,79% 28 mar
 Aluminium 2314,00 $ tona 0,74% 28 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.