PKN Orlen: fuzja z Grupą Lotos i powstanie jednego koncernu to polska racja stanu

zk

03.03.2022 11:29 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse PKN Orlen: fuzja z Grupą Lotos i powstanie jednego koncernu to polska racja stanu

Partnerzy portalu

PKN Orlen: fuzja z Grupą Lotos i powstanie jednego koncernu to polska racja stanu - ZielonaGospodarka.pl

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos oraz powstanie jednego koncernu to polska racja stanu. Tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii. Fundamentem fuzji jest umowa z Saudi Aramco - oświadczył w czwartek PKN Orlen.

"W kontekście pojawiających się głosów dotyczących fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos przypominamy, że proces połączenia i powstania jednego koncernu to polska racja stanu. Tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii" - podkreślił PKN Orlen.

W wydanym w czwartek oświadczeniu płocki koncern ocenił, że finalizacja procesu połączenia dwóch największych spółek paliwowych w naszym kraju "wzmocni bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale całego regionu". PKN Orlen odniósł się do wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos i zawartych w związku z tym porozumień.

"Fundamentem fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos jest umowa z Saudi Aramco" - zaznaczył koncern. Według niego umowa ta "oznacza zacieśnienie relacji PKN Orlen ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie, z ogromnym doświadczeniem i technologiami, które umożliwią dalszy dynamiczny rozwój połączonego koncernu".

"Kluczowy jest rozwój petrochemii. Skorzysta na tym również Grupa Lotos, której działalność bazuje głównie na jednej rafinerii" - dodał PKN Orlen. Przypomniał zarazem, że od 2008 r. w Europie zamkniętych zostało ponad 30 rafinerii, w tym pięć (Gunvor – Antwerpia, Neste – Naantali, Gulp – Porto, Exxon Mobil – Slagen i Total – Grandpiuts) od początku pandemii, czyli od 2020 r.

Jak zapewnił PKN Orlen, "współpraca z Saudi Aramco oznacza również zwiększenie dostaw ropy". Koncern wskazał jednocześnie, że dostawy tego surowca z kierunku arabskiego, już po połączeniu z Grupą Lotos, osiągną aż 45 proc. łącznego zapotrzebowania nowej Grupy Orlen. "Dla koncernu to pewne źródło stabilnej jakościowo ropy naftowej, a z punktu widzenia polskiej gospodarki dalsza dywersyfikacja kierunków dostaw" - podkreślono w informacji.

Wspominając o transakcji ze spółką MOL, PKN Orlen wyjaśnił, że dotyczy ona "jedynie wymiany stacji i otwiera Grupie Orlen wejście na rynek węgierski i słowacki". "Struktura transakcji w pełni zabezpiecza nas przed dalszym niekontrolowanym zbyciem aktywów przez MOL i zapewnia stabilność polskiego rynku" - oświadczył koncern. Jak zauważył, na transakcję tę wyraziło zgodę 85 proc. akcjonariuszy spółki Lotos.

PKN Orlen zaznaczył, że przy negocjacji wskazanych przez Komisję Europejską w związku z planowanym przejęciem Grupy Lotos środków zaradczych w obszarze detalu głównym celem koncernu "od samego początku pozostawała gwarancja ekspansji geograficznej".

"Transakcja z MOL oznacza wejście PKN Orlen na nowe rynki. Poprzez wymianę aktywów uzyskujemy 144 stacje paliw na Węgrzech, poszerzamy też sieć na Słowacji o 41 nowych obiektów. Łącznie to aż 185 stacji wspierających sprzedaż i wzmacniających rozpoznawalność marki Orlen" - uzasadnił koncern w oświadczeniu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.