PKP Intercity podpisuje list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa

PKP Intercity podpisuje list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa  - ZielonaGospodarka.pl
19.09.2023 13:44
Strona główna Transport, Elektromobilność PKP Intercity podpisuje list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa

Partnerzy portalu

PKP Intercity podpisuje list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PKP Intercity

Przedstawiciele PKP Intercity podpisali we wtorek w Gdańsku list intencyjny z PGE Energetyka Kolejowa. Zakłada on współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu.

We wtorek, w trakcie odbywających się w Gdańsku targów kolejowych TRAKO 2023, podpisano list intencyjny pomiędzy PKP Intercity a PGE Energetyka Kolejowa. Jak podała spółka PKP Intercity, list intencyjny zakłada współpracę spółek nad rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które będą służyć efektywnemu korzystaniu z energii i wspierać ochronę klimatu. Wypracowane rozwiązania mają także umożliwić PKP Intercity wykorzystanie na większą skalę w przewozach pasażerskich energii elektrycznej wyprodukowanej z OZE.

Wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz podkreślił, że porozumienie "ma doprowadzić do tego, że ten prąd, który płynie w trakcji i z którego my jako PKP Intercity korzystamy, będzie +zielony+". "Będziemy mogli w pełni i z dumą mówić, że jesteśmy najbardziej ekologicznym przewoźnikiem i ta emisja gazów cieplarnianych jest minimalna" - dodał.

Gontarz wskazał, że 85 proc. pojazdów PKP Intercity jest zasilanych energią elektryczną, więc współpraca z PGE Energetyka Kolejowa jest współpracą strategiczną. Wyraził też nadzieję, że porozumienie doprowadzi do tego, że także inni przewoźnicy pasażerscy działający na terenie kraju zawrą współpracę z PGE Energetyka Kolejowa.

PKP Intercity podało, że podpisanie listu intencyjnego jest kolejnym krokiem na drodze do tworzenia ekologicznego, niskoemisyjnego transportu kolejowego oraz poprawy efektywności energetycznej. Porozumienie wpisuje się w strategię spółki, planującej być pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

Prezes PGE Energetyka Kolejowa Sylwester Szczensnowicz ocenił, że cele strategiczne obu spółek są zbieżne. "Intencją zainicjowanego przez PGE Energetyka Kolejowa programu +Zielona Kolej+ jest zasilanie sektora kolejowego czystą energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych i osiągniecie neutralności klimatycznej. Wspólnie z przewoźnikami pracujemy nad tym, aby w 2030 r. 85 proc. całości wolumenu energii wykorzystywanej na kolei pochodziło z OZE" - mówi.

"Liczymy, że grono uczestników programu +Zielona Kolej+ będzie się systematycznie powiększać. Dzięki temu przeprowadzenie strategicznych zmian na polskiej kolei zdecydowanie przyspieszy" - zaznaczył prezes.

PKP Intercity podały, że 85 proc. taboru firmy nie emituje spalin, a udział ten będzie sukcesywnie rosnąć wraz z postępem w realizacji największego w historii spółki programu inwestycyjnego "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji". Dodatkowo - jak podano - przewoźnik realizuje działania, takie jak eco driving czy eco parking, które pozwalają na oszczędność zużycia energii rzędu kilku procent rocznie.

Program "Zielona Kolej" jest odpowiedzią na współczesne wyzwania energetyczne i klimatyczne. Realizacja jego założeń ma pozwolić zredukować emisję dwutlenku węgla na kolei o 8 mln ton.

PKP Intercity to polski międzyregionalny przewoźnik kolejowy. Zapewnia komunikację pomiędzy dużymi miastami oraz popularnymi ośrodkami turystycznymi w kraju, łączy mniejsze ośrodki z aglomeracjami, a także umożliwia podróżowanie po Europie.

Natomiast PGE Energetyka Kolejowa łączy kolej z systemem energetycznym kraju; dostarcza energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. Firma posiada sieć dystrybucyjną i 19 stacji paliw w kraju.

W 15. edycji Targów w Gdańsku TRAKO 2023 bierze udział ponad 600 wystawców z 30 krajów, m.in. z Austrii, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W wydarzeniu biorą udział eksperci, inwestorzy, producenci, firmy świadczące usługi przewozowe i zarządzające infrastrukturą oraz oferujące usługi i rozwiązania technologiczne. Wydarzenie realizowane jest w czterech podstawowych segmentach: tabor, infrastruktura, spedycja, szynowa komunikacja aglomeracyjna i miejska.

autor: Piotr Mirowicz

pm/ pad/

Tagi:
PKP, koleje

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.