Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Strona główna Transport, Elektromobilność Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii

Partnerzy portalu

Norweskie elektryki za pożyczki. 500 mln NOK na modernizację połączeń promowych w Norwegii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Marek Grzybowski

Nordic Investment Bank (NIB) udzielił pożyczki w wysokości 500 mln NOK (43,4 mln EUR) spółce Norled. Pożyczka pozwoli na sfinansowanie rozbudowy floty promów niskoemisyjnych. Jest to pierwsza pożyczka NIB w ramach programu InvestEU w Norwegii.

NIB poinformował, że 7-letnią pożyczkę przeznaczono na współfinansowanie inwestycji operatora promów i łodzi ekspresowych Norled AS. Operator przeznaczy tą kwotę na statki zeroemisyjne i niskoemisyjne. Środki te zostaną również wykorzystane na budowę infrastruktury lądowej niezbędnej do eksploatacji promów elektrycznych. 

Program InvestEU wspiera pożyczkę w ramach operacji ramowej NIB „Ekologiczna mobilność i transport” zatwierdzonej przez Komitet Inwestycyjny. Realizowany jest w Norwegii w latach 2024–2030.

- Norwegia w szybkim tempie elektryzuje swoją sieć transportową, dążąc do ograniczenia o 50% norweskich emisji w branży transportowej do 2030 r. – podkreśla NIB w komunikacie uzasadniającym pożyczkę. 

500 mln NOK na ekologiczną transformację


- Finansując ekologiczną transformację nordyckiego sektora promowego, NIB nie tylko wspiera dekarbonizację transportu morskiego, ale także inicjuje zmiany w różnych branżach, takich jak ekologiczny wodór, akumulatory i rozwiązania hybrydowe – podkreśla Harald Rokke, dyrektor, Infrastructure & Project Finance and Country Lead for Norway.

Podkreśla się, że Norled odgrywa kluczową rolę we wprowadzaniu do eksploatacji promów elektrycznych bliskiego zasięgu. Jest również pionierem w zakresie wykorzystania nowych paliw, takich jak wodór. 

Norled AS jest jednym z największych norweskich operatorów promów i łodzi ekspresowych. Operator posiada 25 kontraktów na świadczenie usług transportu publicznego na 50 trasach wzdłuż wybrzeża Norwegii. Firma zarządza flotą 41 promów i 34 łodzi ekspresowych. Obsługuje połączenia w fiordach. Zapewnia m.in. serwisy z Troms, Nordland, Trøndelag, Møre og Romsdal, Vestland, Rogaland, Oslo, Akershus i Østfold. 

Norled zatrudnia około 1200 pracowników i ma siedzibę w Stavanger oraz oddziały w Bergen i Oslo. Norled jest spółką zależną globalnego inwestora w nieruchomości CBRE Investment Management.

InvestEU na dekarbonizację


Program InvestEU zapewnia Unii Europejskiej, a także Norwegii i Islandii kluczowe długoterminowe finansowanie poprzez wykorzystanie funduszy prywatnych i publicznych w celu wsparcia priorytetów związanych z polityką dekarbonizacji i wprowadzania innowacji w przestrzeni publicznej. Fundusze przeznaczane sa m.in. na takie cele jak transformacja ekologiczna i cyfrowa. 

Nordycki Bank Inwestycyjny (NIB) z siedzibą w Helsinkach w Finlandii jest międzynarodową instytucją finansową. Bank został założony przez pięć krajów nordyckich w 1975 roku w celu pokonania barier inwestycyjnych i przyciągnięcia kredytów komercyjnych. W 2005 roku trzy kraje bałtyckie dołączyły do NIB na równych prawach z pierwotnymi członkami. 

Nordic Investment Bank jest międzynarodową instytucją finansową, której właścicielem jest osiem krajów członkowskich: Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Łotwa, Litwa, Norwegia i Szwecja. Bank finansuje projekty prywatne i publiczne w krajach członkowskich i poza nimi. NIB posiada najwyższy możliwy rating kredytowy AAA/Aaa przyznany przez wiodące agencje ratingowe Standard & Poor’s i Moody’s.

NIB podkreśla, że jego misją jest finansowanie projektów poprawiających produktywność i korzystnych dla środowiska krajów nordyckich i bałtyckich.

Misja została określona przez kraje będące właścicielami Banku, aby wyjść naprzeciw potrzebom regionu i stojącym przed nim wyzwaniom. Wsparcie banku koncentruje się na wspieraniu zrównoważonego wzrostu, a także finansuje projekty związane z innowacjami technologicznymi, zmianami klimatycznymi, rozwojem gospodarki o obiegu zamkniętym i ochroną środowiska morskiego.

- NIB wypłacił klientom 3,7 miliarda euro i podpisał nowe pożyczki o wartości 4,1 mld EUR w 2022 r. Umowy te obejmują wytwarzanie energii odnawialnej, sieci przesyłowe i poprawę efektywności energetycznej – wszystko po to, aby zwiększyć odporność naszego regionu – informuje NIB w raporcie rocznym

Kierownictwo NIB informuje: „Aby sprostać tym potrzebom, pozyskaliśmy rekordową kwotę 9,6 miliarda euro nowego finansowania. Po raz pierwszy odkąd zaczęliśmy oferować obligacje środowiskowe NIB (NEB), nasza roczna emisja środowiskowa przekroczyła 1 miliard euro”. Transakcje NEB realizowane są w EUR, DKK, NOK i SEK.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.