Play z zieloną energią od Statkraft

Strona główna Energetyka, OZE Play z zieloną energią od Statkraft

Partnerzy portalu

Play z zieloną energią od Statkraft - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Statkraft

Statkraft – największy producent energii odnawialnej w Europie i Play, jeden z wiodących dostawców usług telefonii komórkowej w Polsce zawarli umowę zakupu energii (PPA). To kolejny dowód na to, że lokalny krajobraz energetyczny zmienia się i staje coraz bardziej zrównoważony.

W latach 2025-2034 Statkraft będzie dostarczać operatorowi telekomunikacyjnemu Play 34,2 GWh energii elektrycznej rocznie. Kontrakt obejmuje dostawy energii w trybie „baseload”, który zapewnia stałe ilości energii w każdej godzinie dnia przez cały okres obowiązywania umowy. Gwarancje pochodzenia związane są z instalacją fotowoltaiczną o mocy 36 MWp znajdującą się w Resku i posiadają certyfikat EKO-energy. 

Farma fotowoltaiczna zlokalizowana w północno-zachodniej Polsce jest przykładem inwestycji realizowanej na zasadzie parytetu sieci. Instalacja jest budowana przez Better Energy, zintegrowaną spółkę zajmującą się rozwojem energii odnawialnej, której celem jest tworzenie projektów przynoszących korzyści dla lokalnych społeczności i mogących działać na rzecz wsparcia środowiska naturalnego. W 2022 roku Statkraft i Better Energy podpisały 10-letnią umowę PPA, która umożliwiła budowę elektrowni w Resku (komunikat prasowy można zobaczyć tutaj).

„Dzięki umowie PPA z Play kontynuujemy dywersyfikację bazy klientów, i co szczególnie ważne, przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiego sektora telekomunikacyjnego. Ta dostosowana do indywidualnych potrzeb umowa PPA w zakresie zielonego „baseload” pokazuje zdolność Statkraft do odpowiadania na oczekiwania różnych branż. Cieszymy się, że możemy być częścią zrównoważonej zmiany naszego Partnera” – mówi, Pieter Schipper, wiceprezes ds. północno-zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych w Statkraft.

Polskie firmy, szczególnie te działające w sektorach energochłonnych, coraz częściej sięgają po energię ze źródeł odnawialnych, aby zdekarbonizować swoją działalność i realizować cele zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to już nie tylko przemysłu ciężkiego czy branży produkcyjnej, ale także innych segmentów gospodarki, w tym zaawansowanych technologii. Play nadal rozwija najbardziej zaawansowaną sieć komórkową w Polsce dla 17 milionów swoich klientów. Z myślą o odbiorcach usług oraz demonstrując swoje zaangażowanie w działania na rzecz lokalnych społeczności, firma zabezpieczyła długoterminową umowę na energię elektryczną. Jednocześnie, zapewniła sobie konkurencyjność na rynku, na którym kładzie się coraz większy nacisk na neutralność klimatyczną.

„Współpraca ze Statkraft jest istotna w kontekście realizacji naszych celów środowiskowych i pozytywnie wpłynie na ślad węglowy spółki. Jest to kolejny znaczący krok w naszych działaniach z zakresu zrównoważonego biznesu. Koncentrujemy się na dywersyfikowaniu źródeł energii, które w praktyce zmniejszają emisję CO2” – wyjaśnia Jean Marc Harion, prezes zarządu Play.

Statkraft w Polsce


Statkraft działa w Polsce w segmencie handlu energią odnawialną od 2018 roku. Firma oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, a także rozwija projekty farm wiatrowych, słonecznych oraz magazynowania energii. W 2022 r. Statkraft otworzył biuro w Warszawie rozszerzając swoją lokalną działalność o inwestycje w aktywa odnawialne. Firma jest własnością państwa norweskiego i posiada ocenę wiarygodności kredytowej agencji S&P na poziomie A.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.