Baltic Nuclear Energy Forum to platforma wymiany wiedzy i doświadczeń o innowacyjnych rozwiązaniach w energetyce jądrowej. Po sukcesie pierwszej edycji, zapraszamy na kolejną odsłonę Synergia dla atomu - jak dobrze wykorzystać kapitał regionów w rozwoju energetyki jądrowej?
Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który był obecny podczas pierwszej edycji BNEF, podkreślił wagę local contentu przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, nazywając go „krytycznie ważnym” elementem projektu. W jego opinii, local content powinien wynosić przynajmniej 50% w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. Motyka zaznaczył, że duży udział polskich firm w tej inwestycji nie tylko wspiera gospodarkę, ale także przyczynia się do wzmacniania kompetencji lokalnych przedsiębiorstw i budowania krajowej wiedzy w sektorze energetyki jądrowej. Wskazał również na znaczenie współpracy z polskimi uczelniami, co pomoże zapewnić wyspecjalizowaną kadrę dla rozwijającej się branży.
Podstawą rozwoju sektora jądrowego jest budowa elektrowni, jednak w tym procesie mamy również do czynienia z rozwijaniem lokalnych łańcuchów dostaw, szkoleniami specjalistycznymi oraz transferem nowoczesnych technologii. Dzięki współpracy na poziomie regionów możliwe jest stworzenie stabilnych fundamentów dla tego sektora – począwszy od angażowania lokalnych przedsiębiorstw w budowę i utrzymanie infrastruktury, po rozwój uczelni i centrów badawczych, które będą kształcić kolejne pokolenia ekspertów. Synergia regionów oznacza również budowanie zaufania społecznego poprzez transparentność projektów oraz tworzenie korzyści dla lokalnych społeczności, takich jak nowe miejsca pracy czy rozwój infrastruktury. Tylko wspólne działania pozwolą w pełni wykorzystać potencjał energetyki jądrowej jako motoru napędowego zielonej transformacji i regionalnego rozwoju.
Wykład wprowadzający „Polski projekt jądrowy – gdzie jesteśmy” wygłosi Leszek Juchniewicz, Prezes Zarządu Polskie elektrownie Jądrowe. Będzie to wstęp do pogłębionych dyskusji w sesjach tematycznych:
• Polityczne ramy atomu: Strategia local content w energetyce jądrowej
• Lokalna siła w atomie: Skuteczne strategie wdrażania local content w energetyce jądrowej. Transfer technologii i wiedzy
• Teraz Polska: Rozwój infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej szansą dla lokalnych dostawców i usługodawców
• Atom dla ciepła: Nowa era w polskim ciepłownictwie
• Bezpieczny atom: Współdziałanie instytucji nadzorujących budowę i eksploatację elektrowni jądrowej
• Długoterminowa wizja: Gospodarcze, społeczne i klimatyczne efekty inwestowania w atom
• Finansowanie projektów jądrowych: Modele, ryzyka i przyszłość
• Atom a środowisko: Oddziaływanie elektrowni jądrowej na środowisko
• Zdrowy atom: Wpływ energii jądrowej na zdrowie. Fakty i mity
• Dialog bez tajemnic: Sąsiedztwo elektrowni jądrowej: wiedza, korzyści, wyzwania, forma
• Siła w ludziach: Kształcenie kadry dla rozwoju przemysłu nuklearnego
Wzorem ubiegłego roku w ramach Baltic Nuclear Energy Forum odbędą się również warsztaty. O zakresie tematycznym będziemy jeszcze informować.
Rejestracja uczestników na konferencję jest już otwarta: www.bnef.pl
Organizatorami konferencji są: Fundacja Biznes dla Klimatu, UN Global Compact Network Poland, Uczelnie Fahrenheita
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 03:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 03:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 03:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 03:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 03:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 03:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 03:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 03:05 |