Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg został jednym z laureatów VII edycji konkursu „Zielony Feniks”. Prestiżowe wyróżnienie odebrał prezes ZPM Kołobrzeg Artur Lijewski.
Konkurs odbywa się pod auspicjami ogólnopolskiej Fundacji Na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „ZIELONY FENIKS”, która wspiera organizacje społeczne, samorządowe oraz biznesowe w popularyzacji i wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań dotyczących odnawialnych źródeł energii, energooszczędności, paliw alternatywnych, a także ekologicznej utylizacji odpadów. Regionalna Komisja Konkursowa w Szczecinie współpracuje z Fundacją, doceniając zaangażowanie lokalnych specjalistów, firm i instytucji, działających na rzecz ekoenergetyki.
Prezes Artur Lijewski odebrał symboliczny medal Zielonego Feniksa z rąk przewodniczącej Kapituły Teresy Kaliny oraz Jacka Wolskiego, prezesa Fundacji Zielony Feniks. Nagrodą doceniono: „osiągnięcia we wdrażaniu rozwiązań i technologii ekoenergetyki”. - Dziękuję wszystkim naszym partnerom i zespołowi portu, którzy wspólnie pracują nad tym, aby port w Kołobrzegu był częścią zielonej transformacji – mówił prezes. - Warto zaznaczyć, że choć na początku nasze działania na rzecz ekoenergetyki wynikały głównie z poczucia obowiązku i wymogów formalnych, to dziś całkowicie zmieniliśmy to podejście. Przekuliśmy te wyzwania w naszą pasję, w coś, co sprawia nam autentyczną frajdę. Ta radość z tworzenia zielonej przyszłości nie tylko napędza nas do pracy, ale – w co wierzymy – wskazuje właściwy kierunek i zaraża innych do naśladowania naszych działań.
Kołobrzeg od lat rozwija się jako port wielofunkcyjny, a dziś włącza się także w transformację energetyczną kraju. Podpisana w tym roku umowa rezerwacyjna ze spółką Orlen Neptun przybliża port do bezpośredniego udziału w obsłudze morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Prezes Lijewski podkreśla, że przyszły port serwisowy to nie tylko szansa rozwojowa, ale i odpowiedzialność, aby rozwój gospodarki morskiej szedł w parze z troską o środowisko i przyszłość regionu.
Łukasz Szeląg, ekspert polskiej Agencji Inwestycji I Handlu z Regionalnego Biura w Szczecinie zauważył również: - Nagroda dla Portu Morskiego Kołobrzeg to potwierdzenie, że nowoczesna infrastruktura portowa jest kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej polskich eksporterów. Z punktu widzenia PAIH, porty takie jak ten w Kołobrzegu przestają być jedynie punktami przeładunkowymi, a stają się strategicznymi hubami, które otwierają polskim firmom drzwi na rynki globalne.
W kołobrzeskim porcie ZPM Kołobrzeg od trzech lat działa pierwsza wśród portów środkowego wybrzeża, nowoczesna stacja zlewcza ścieków, która pozwala na precyzyjną identyfikację dostawców oraz cyfrowy monitoring ilości i składu ścieków. Port Kołobrzeg jest też jednym z krajowych pionierów w wykorzystaniu koszy PortBin, które odławiają odpady pływające, zapobiegając ich rozpadowi na mikroplastik. Kompleksowy system selektywnej zbiórki odpadów wykracza zaś poza standardową segregację (m.in.)kontenery na zużyte sieci rybackie).
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Enea, PGE, Tauron i Orlen planują wspólnie działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
Gdańsk gospodarzem I Forum Rektorów Uczelni Bałtyckich
OSGE wnioskuje o pierwszy w UE kontrakt różnicowy dla SMR. Wniosek o wsparcie dla 14 reaktorów
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Upał uderza w europejską energetykę. Atom zmniejsza moce, a ceny energii szybują
NFOŚiGW wspiera zieloną transformację Ukrainy
Jak schłodzić się w trakcie upału bez klimatyzacji? Oto kilka sposobów
ESG coraz ważniejsze dla przedsiębiorców przy dostępie do kapitału
E.ON Polska i SIPH wspólnie wesprą firmy w obniżaniu kosztów energii
PSE podpisały umowę na rozbudowę kluczowej stacji elektroenergetycznej w Gdańsku
GAZ-SYSTEM zaprasza na wakacyjny piknik w Górkach Zachodnich
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
Kaucja na widelcu. Polacy widzą w niej ratunek dla przyrody, ale diabeł tkwi w szczegółach
Resort klimatu: zakup kolejnych e-busów do Morskiego Oka nie oznacza likwidacji przewozów konnych
| Ropa brent | 73.66 $ | baryłka | 0,19% | 30.06.2026 06:05 |
| Cyna | 50300 $ | tona | 0,45% | 30.06.2026 06:05 |
| Cynk | 3459.75 $ | tona | 0,84% | 30.06.2026 06:05 |
| Aluminium | 3163 $ | tona | 1,02% | 30.06.2026 06:05 |
| Pallad | 1226.25 $ | uncja | 1,03% | 30.06.2026 06:05 |
| Platyna | 1593.2 $ | uncja | -1,31% | 30.06.2026 06:05 |
| Srebro | 58.76 $ | uncja | -0,68% | 30.06.2026 06:05 |
| Złoto | 4030.7 $ | uncja | -1,78% | 30.06.2026 06:05 |