Przez zmiany klimatu grzyby nie nadążają za drzewami

Przez zmiany klimatu grzyby nie nadążają za drzewami - ZielonaGospodarka.pl
01.06.2024 13:45
Strona główna Klimat, Edukacja Przez zmiany klimatu grzyby nie nadążają za drzewami

Partnerzy portalu

Przez zmiany klimatu grzyby nie nadążają za drzewami - ZielonaGospodarka.pl

Zmiany klimatyczne sprawiają, że drzewa zaczynają rosnąć w miejscach pozbawionych grzybów glebowych, z którymi zwykły symbiotycznie współpracować - informuje pismo Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

W miarę ocieplania się naszej planety wiele gatunków przenosi się w inne miejsca, ponieważ ich historyczne siedliska stają się niegościnne. Nie inaczej jest w przypadku drzew – normalne zasięgi występowania często nie sprzyjają już ich kondycji. Jednak pojawiając się na nowych, bardziej obecnie sprzyjających klimatycznie obszarach, nie zastają tam roślin i zwierząt, które w przeszłości ułatwiały im życie.

Jak wskazują wyniki nowych badań, drzewa, zwłaszcza te na dalekiej północy, mogą przenosić się na gleby pozbawione współpracujących z roślinami grzybów.

Większość roślin tworzy podziemne partnerstwa z grzybami mikoryzowymi, mikroskopijnymi nitkowatymi grzybami, które rosną w glebie i łączą się z korzeniami, aby dostarczać tymże roślinom najważniejsze składniki odżywcze w zamian za węgiel. Większość dużych drzew iglastych na północnych szerokościach geograficznych współpracuje z tak zwanymi grzybami ektomikoryzowymi.

„Gdy badaliśmy przyszłość tych symbiotycznych relacji, odkryliśmy, że zmiany klimatyczne miałyby negatywny wpływ na 35 proc. związków między drzewami i grzybami wchodzącymi w interakcję z korzeniami drzew” – powiedział główny autor Michael Van Nuland, ekolog grzybów w Towarzystwie ds. Ochrony Sieci Podziemnych (SPUN).

Jak wskazują autorzy (https://www.pnas.org/doi/abs/10.1073/pnas.2308811121), drzewami najbardziej zagrożonymi niedopasowaniem klimatycznym w Ameryce Północnej są drzewa z rodziny sosnowatych. Szczególne obawy budzą obrzeża zasięgu gatunków, gdzie drzewa często spotykają się z najcięższymi warunkami. W tym przypadku autorzy odkryli, że drzewa o większym wskaźniku przeżywalności w tych lokalizacjach mają bardziej zróżnicowane grzyby mikoryzowe, co oznacza, że te symbiozy mogą mieć kluczowe znaczenie dla pomagania drzewom w przeciwstawianiu się skutkom zmiany klimatu.

„Grzyby ektomikoryzowe mają inny związek z klimatem niż drzewa ektomikoryzowe – powiedziała współautorka badań Clara Qin, analityk danych w SPUN. - Znajdujemy dowody na to, że za te różnice muszą odpowiadać drzewa”.

„Chociaż spodziewamy się, że migracje spowodowane klimatem będą ograniczone czynnikami abiotycznymi, takimi jak dostępność przestrzeni na wyższych szerokościach geograficznych i nad poziomem morza, zwykle nie uwzględniamy ograniczeń biotycznych, takich jak dostępność symbiotycznych partnerów” – wskazała Qin.

„Bezwzględnie istotne jest, abyśmy kontynuowali prace nad zrozumieniem, w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na symbiozy mikoryzowe – podkreślił Van Nuland. - Te relacje leżą u podstaw całego życia na Ziemi – bardzo ważne jest, abyśmy je zrozumieli i chronili”.

Autor: Paweł Wernicki
pmw/ agt/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.