Rada Konferencji Episkopatów Europy o trosce o środowisko

Rada Konferencji Episkopatów Europy o trosce o środowisko - ZielonaGospodarka.pl
15.06.2024 20:33
Strona główna Klimat, Edukacja Rada Konferencji Episkopatów Europy o trosce o środowisko

Partnerzy portalu

Rada Konferencji Episkopatów Europy o trosce o środowisko - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Alan Rodriguez / Unsplash

Potrzebujemy poszanowania środowiska naturalnego, jak również poszanowania człowieka i jego prawa do integralnego rozwoju - stwierdzili uczestnicy konferencji „Krzyk stworzenia jako wyzwanie do rozmowy ekologicznej”, zorganizowanej w Monachium w ramach prac Rady Konferencji Episkopatów Europy.

W konferencji, która odbyła się na Katolickiej Akademii w Monachium w dniach od 9 do 12 czerwca, udział wzięli biskupi i duchowni jako delegaci poszczególnych episkopatów z krajów europejskich, ale także wybranych Kościołów chrześcijańskich oraz osoby świeckie - poinformowało w sobotę PAP biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Antonín Basler z Ołomuńca podkreślał, że nawet małe kraje jak Czechy, a w nich także wspólnota katolicka, mają swoją misję do wypełnienia na rzecz stworzenia.

"Wszyscy uczestnicy konferencji byli zgodni, że mówiąc o potrzebie poszanowania środowiska naturalnego należy przede wszystkim pamiętać także o samym człowieku i jego prawie do integralnego rozwoju" - zaznaczyli autorzy komunikatu.

Ukraiński biskup grecko-katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego posługujący w Niemczech i krajach Skandynawii Bohdan Dzyurakh podkreślał, że prawo do integralnego rozwoju i prawo do godnego życia w aspekcie ekologii powinno być wpisane w prawa człowieka.

"Rolą Kościoła, Papieża i Watykanu jest intensywne podejmowanie działań w przestrzeni Wspólnoty międzynarodowej, aby jak najskuteczniej i najszybciej przyczyniać się do wprowadzania pewnych zmian w życiu społecznym, w prawodawstwie w przestrzeni międzynarodowej i poszczególnych państwach, by w ten sposób wspierać i chronić integralny rozwój człowieka na całym świecie" – mówił dr Tebaldo Vinciguerra z watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Zdaniem prof. Markusa Vogta z Monachium "ekologia nie może być religią, ale religia powinna się odnosić do ekologii przede wszystkim w wymiarze moralnym i etycznym".

Według autorów komunikatu z uznaniem i zainteresowaniem przyjęto informację o utworzeniu Zespołu Laudato Si w ramach Konferencji Episkopatu Polski, któremu przewodniczy bp Tadeusz Lityński, oraz mianowaniu w 32 diecezjach duszpasterzy Środowisk Laudato Si w naszym kraju.

Na zakończenie konferencji bp Bohdan Dzyurakh oraz prof. William Barbieri z USA przedstawili reportaż na temat katastrofy ekologicznej, jaką spowodował wybuch wojny w Ukrainie. W ich ocenie wojna jest nie tylko dramatem wielu ludzi, ale także katastrofą ekologiczną, która jest skutkiem braku poszanowania prawa człowieka do życia i jego integralnego rozwoju.


Iwona Żurek
iżu/ mhr/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.