Spotkanie „Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych”

kw

19.06.2024 15:51
Strona główna Klimat, Edukacja Spotkanie „Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych”

Partnerzy portalu

Spotkanie „Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych” - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Dzisiaj odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych”, które zgromadziło około 100 reprezentantów młodzieżowych organizacji klimatycznych z całej Polski. Spotkanie to miało na celu otwarcie dialogu pomiędzy młodymi aktywistami a rządem oraz wypracowanie najlepszych rozwiązań dotyczących rekrutacji do Młodzieżowej Rady Klimatycznej (MRK) oraz edukacji klimatycznej.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00 rozmową młodzieży z ministrą klimatu i środowiska, Pauliną Hennig-Kloską. Moderatorką tej części spotkania była Natalia Gajewska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej. Ministra Hennig-Kloska podkreśliła znaczenie głosu młodych ludzi w debacie na temat klimatu. „Otwieramy dialog między najmłodszym pokoleniem walczącym o klimat a rządem. Wiem, że w Waszych organizacjach pracują młodzi eksperci, którzy kiedyś przejmą stery i będą decydowali, co się będzie działo w energetyce czy klimacie. Więc już dziś Wasz głos musi być słyszany” – powiedziała ministra.

Następnie odbył się panel dyskusyjny na temat współpracy międzypokoleniowej przy mierzeniu się z kryzysem klimatycznym. W panelu wzięli udział przedstawiciele ministerstw, eksperci, organizacje młodzieżowe oraz organizacje działające na rzecz klimatu i środowiska. Dyskusja dotyczyła m.in. tego, jak przygotować kolejną kadencję Młodzieżowej Rady Klimatycznej oraz jakie zagadnienia powinny być priorytetowe w kontekście edukacji klimatycznej.

Podczas panelu Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreślił potrzebę wprowadzenia kompleksowej edukacji klimatycznej w szkołach. „Potrzebujemy szkoły zgodnej z edukacją klimatyczną, która wymaga kompleksowego myślenia. Wiedza o klimacie powinna być jak nauka polskiego - przenikać przez cały system edukacji” – zaznaczył Bolesta.

Spotkanie było transmitowane na żywo, co umożliwiło szerokie dotarcie do zainteresowanych tematyką klimatyczną. Ministra Hennig-Kloska ogłosiła również, że w lipcu rozpocznie się nabór do Młodzieżowej Rady Klimatycznej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. „Dziś rozmawiamy z kilkudziesięcioma organizacjami z całej Polski o tym, jak najlepiej skonstruować MRK” – dodała ministra.

Spotkanie „Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych” było ważnym krokiem w kierunku zwiększenia zaangażowania młodych ludzi w działania na rzecz ochrony klimatu. Dialog między pokoleniami oraz współpraca młodzieży z rządem są kluczowe dla skutecznego przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.