Resorty edukacji i klimatu chcą włączyć do edukacji naukę o zmianach klimatu

Resorty edukacji i klimatu chcą włączyć do edukacji naukę o zmianach klimatu - ZielonaGospodarka.pl
19.06.2024 13:44
Strona główna Klimat, Edukacja Resorty edukacji i klimatu chcą włączyć do edukacji naukę o zmianach klimatu

Partnerzy portalu

Resorty edukacji i klimatu chcą włączyć do edukacji naukę o zmianach klimatu - ZielonaGospodarka.pl

Resorty edukacji i klimatu chcą włączyć do systemu edukacji naukę o zmianach klimatu – poinformowały w środę szefowe ministerstw podczas konferencji "Młodzi dla klimatu, klimat dla młodych". Program powinien ruszyć od września 2025 r.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w środę podczas konferencji "Młodzi dla klimatu, klimat dla młodych" powiedziała, że czas zacząć prawdziwy dialog z młodzieżą.

"Chcemy, żeby to był dialog, który (...) będzie realnym narzędziem młodych ludzi do wpływania na politykę rządu w obszarze ochrony środowiska, klimatu i energii" – powiedziała Hennig-Kloska. "Liderzy młodego pokolenia dobrze wiedzą, czego brakuje ich rówieśnikom. To pomoże nam w pracy nad podstawą programową nauki o klimacie, nauki o środowisku w szkołach" – dodała.

Podkreśliła, że młodzieżowe organizacje muszą być słuchane, bo to one będą kiedyś podejmować kluczowe decyzje.

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka wskazała podczas konferencji, że przekazywanie rzetelnej wiedzy na temat klimatu jest domeną edukacji.

Wiceminister edukacji Joanna Mucha zwróciła uwagę, że polska młodzież "wychodzi dzisiaj z polskiej szkoły, nie mając podstawowej wiedzy dotyczącej zmiany klimatu".

"Musimy to zmienić bardzo szybko. Chcemy przygotować edukację klimatyczną w taki sposób, żeby wyposażyć młodych ludzi w wiedzę na temat zmiany klimatu, ale też dać im narzędzia wpływania na rzeczywistość" – poinformowała.

Zaznaczyła, że resort edukacji przygotujmy ten projekt "najlepiej jak to jest możliwe".

"Nie sądzę, żeby udało nam się to na wrzesień tego roku. Wrzesień przyszłego roku to będzie ten moment, kiedy będziemy naprawdę gotowi z (...) projektem edukacji klimatycznej" – wskazała Mucha.

Podkreśliła, że nie o to chodzi, by edukacja klimatyczna była w szkołach oddzielnym przedmiotem. "To musi być edukacja holistyczna, (...) niemal na każdym przedmiocie" – wskazała.

Dodała, że rozmowy na ten temat resortu edukacji narodowej z resortem klimatu już się rozpoczęły. Odbyło się kilka spotkań. Zwróciła uwagę, że edukacja to nie tylko szkoły, to także umiejętność przedstawienia oferty edukacyjnej osobom, które już skończyły szkołę, ale nadal chciałyby dowiedzieć się czegoś o zmianie klimatu.

Mucha przyznała, że ma już wstępne pomysły, jak edukację klimatyczną wpisać w system edukacyjny.

"Zanim to zaprezentuję, chcę przedyskutować to z NGO (organizacjami pozarządowymi – PAP), edukatorami klimatycznymi, by dowiedzieć się od nich, w jaki najlepszy sposób to zrobić" – dodała wiceminister. 

Autor: Anna Bytniewska

ab/ joz/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.