Każda Puszka Cenna świętuje Światowy Dzień Ochrony Środowiska na bydgoskim placu Teatralnym

Każda Puszka Cenna świętuje Światowy Dzień Ochrony Środowiska na bydgoskim placu Teatralnym  - ZielonaGospodarka.pl
11.06.2024 10:46
Strona główna Energetyka, OZE Każda Puszka Cenna świętuje Światowy Dzień Ochrony Środowiska na bydgoskim placu Teatralnym

Partnerzy portalu

Każda Puszka Cenna świętuje Światowy Dzień Ochrony Środowiska na bydgoskim placu Teatralnym  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pap

Atrakcje promujące przetwarzanie opakowań aluminiowych są częścią cyklicznego wydarzenia International Recycling Tour, które w 2024 roku wezwało po raz czwarty do działań na rzecz ochrony środowiska w 16 krajach. Celem wydarzenia jest podkreślenie znaczenia recyklingu puszek po napojach w oszczędzaniu cennych zasobów i łagodzeniu zmian klimatycznych. Tegoroczna edycja trasy, związana ze Światowym Dniem Środowiska, oprócz propagowania recyklingu puszek aluminiowych objęła także instalacje artystyczne z zagrożonymi gatunkami zwierząt nawiązujące do hasła #Re:Generacja.

International Recycling Tour w Bydgoszczy

Zgodnie z tegorocznym tematem Światowego Dnia Środowiska, który wzywa wszystkich do #Re:Generacji, International Recycling Tour 2024 stanowi również odważną deklarację wizualną dzięki instalacjom artystycznym. W Polsce niezależny artysta Andrzej Poprostu (Marcin Gręźlikowski), który wykonał już 100 murali na świecie, stworzył dostępne tylko tego dnia graffiti wykonane na ścianie ze sprasowanych puszek napojowych.

„Polskie obchody trasy odbyły się 8 czerwca w czasie Festiwalu Rytmu i Sztuki Perkusyjnej Drum Fusion w Bydgoszczy. Cieszy nas ten fakt - inicjatywa Każda Puszka Cenna od zawsze związana jest ze zbiórką opakowań aluminiowych w trakcie imprez plenerowych. Natomiast osoby lubiące rywalizację sportową mogły pokonać na czas tor przeszkód Canmagedon, odpowiadający 9 etapom cyrkularnego życia aluminiowych puszek po napojach - zauważa Paweł Wiśnioch z Fundacji RECAL. - W Polsce w ramach International Recycling Tour nie tylko promujemy recykling puszek aluminiowych, ale również edukujemy na temat nadchodzącego systemu kaucyjnego. W tych działaniach wsparł nas nasz partner - Grupa Żabka, która w Bydgoszczy prowadzi od 2 lat akcję zbiórki puszek i butelek w sklepach sieci. Podczas wydarzenia Żabka zapewniła EKOmat, czyli maszynę do zwrotu niezgniecionych puszek, a każdy, kto oddał opakowanie, mógł otrzymać w aplikacji żappka 10 żappsów. Osoby, które przyniosły więcej puszek otrzymały dodatkowo napój w puszce”.

W trakcie wydarzenia do specjalnych plecaków oraz pojemników zwracane były również zgniecione puszki po napojach. Przekazanie żappsów, jedynie za puszki niezgniecione, miało na celu promowanie konieczności zmiany nawyków w związku z wejściem systemu kaucyjnego. Odbiór kaucji za puszki możliwy będzie z wykorzystaniem specjalnych automatów, bez potrzeby okazywania dowodu zakupu. Wymaga to jednak zwracania puszek niezgniecionych, aby możliwa była weryfikacja zasadności zwrotu kaucji.

Pracujemy nad 100% recyklingiem puszek po napojach

Aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 2°C, musimy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o prawie połowę do 2030 roku. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych zatrzymanie i odwrócenie degradacji lądów i oceanów może zapobiec utracie 1 miliona zagrożonych gatunków. Odtworzenie zaledwie 15% ekosystemów na obszarach priorytetowych może zmniejszyć wymieranie o 60% dzięki poprawie siedlisk.

„Naszą wizją jest osiągnięcie 100% globalnego recyklingu puszek po napojach! Każda puszka poddana recyklingowi może wrócić na półkę w ciągu 60 dni, a kampanie takie jak International Recycling Tour przybliżają nas o krok do tej wizji, pokazując siłę wspólnego działania w tworzeniu prawdziwej gospodarki o obiegu zamkniętym” - mówi David Van Heuverswyn, dyrektor Every Can Counts Global.

Recykling każdej tony aluminium pozwala zredukować 9 ton emisji CO2 i zaoszczędzić 4 tony boksytu - surowca niezbędnego do produkcji aluminium. Dzięki recyklingowi aluminium możemy zaoszczędzić aż 95% energii potrzebnej do wyprodukowania nowej puszki z surowców pierwotnych.

Źródło informacji: RECAL

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.