Jak dbać o zieleń w mieście? Dyskusje ekspertów podczas międzynarodowej konferencji Zakładu Zieleni Miejskiej

Strona główna Klimat, Edukacja Jak dbać o zieleń w mieście? Dyskusje ekspertów podczas międzynarodowej konferencji Zakładu Zieleni Miejskiej

Partnerzy portalu

Jak dbać o zieleń w mieście? Dyskusje ekspertów podczas międzynarodowej konferencji Zakładu Zieleni Miejskiej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Zakład Zieleni Miejskiej

Czy owce to dobry sposób na zastąpienie kosiarek? Jak realizować zielone projekty? W czym warto naśladować Rotterdam? Co jest ważnego w tworzeniu zielonych dachów? To tylko niektóre z tematów 12. edycji międzynarodowej konferencji Zakładu Zieleni Miejskiej. Wydarzenie, które odbyło się 6 i 7 czerwca w Miejskim Domu Kultury Bogucice-Zawodzie po raz kolejny zgromadziło licznych przedstawicieli firm oraz miejskich spółek.

Inauguracji konferencji dokonał dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej Mieczysław Wołosz wraz z dyrektor Magdaleną Bielą. Oprócz nich gości przywitali wiceprezydent Katowic Jarosław Makowski, dr hab. Edyta Sierka z Uniwersytetu Śląskiego oraz Wojciech Kubica z Nadleśnictwa Katowice. 

Na początku goście zapoznali się z ostatnimi sukcesami ZZM – budowie i przebudowie czterech miejskich parków. Joanna Karcz z ZZM omówiła Park Ślepiotki, Wantuły i przy ul. Leopolda, natomiast Mieczysław Wołosz zaprezentował największy z rewitalizowanych obiektów – Park Wełnowiecki. Prelegenci przedstawili, co obecnie się w tych miejscach znajduje i jakie zmiany zostały wykonane w stosunki do wyglądu sprzed remontu. 

Podczas wydarzenia poruszane były różnorodne tematy.  Paweł Wagner z firmy Arbonet Praga opowiedział o zakresie prac, jakie należy wykonać po posadzeniu drzewa w celu zapewnienia mu dobrej kondycji. Katarzyna Łowicka i Mateusz Milczyński ze Związku Szkółkarzy z Warszawy omówili specyfikację projektową materiału roślinnego i sytuacje awaryjne podczas realizacji. Z kolei Joanna Lech wprowadziła obecnych w tematykę bezpiecznych placów zabaw. 

Podczas wydarzenia swoje realizacje zaprezentowali też przedstawiciele sąsiednich miast. Tomasz Rzeżucha z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej omówił rewitalizację i połączenie terenów zielonych w Rudzie Śląskiej. Natomiast Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej z Krakowa opowiedział o tworzeniu stref biocenotycznych w krakowskich parkach. 

Wieczorem uczestnicy wzięli udział w wizycie terenowej w oddanym niedawno do użytku Parku Wełnowieckim. 

Drugi dzień zaczął się wystąpieniem Nadleśnictwa Katowice. Bolesław Bobrzyk opowiedział o lasach społecznych. Jerzy Bryk z firmy Unimaptech przedstawił detekcję infrastruktury podziemnej w optymalizacji inwestycji budowlanych ZZM na etapie koncepcji i planowania. Tego dnia odbył się także panel dyskusyjne dotyczący wykorzystania owiec jako naturalnych kosiarek do utrzymania terenów zielonych w mieście. Dr Michał Lutynia, Ewa Szwajczak, Natalia Malcherczyk, Mateusz Błachut, Magdalena Biela i dr hab. Edyta Sierka z Uniwersytetu Śląskiego zaprezentowali stan fizjologiczny roślin użytkowych uprawianych na substracie ekstensywnych dachów zielonych. O zielonych przystankach w ramach projektu UPSURGE Horizon 2020 zgormadzonym opowiedziała dr hab. Ewa Stopa-Pielesz z ASP Katowice. Adam Skowron z Uniwersytetu Śląskiego przedstawił z kolei aplikacje i platformy do zarządzania zielenią w mieście. Na zakończenie wydarzenia zaprezentowana została strategia zazieleniania miasta Rotterdam i działania na rzecz klimatu w mieście jako przykład dobrych praktyk, z których mogą czerpać inne miasta.

– Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach to jednostka budżetowa UM Katowice, która zajmuje się opieką, pielęgnacją oraz sadzeniem roślin w Katowicach. Co roku, już od 12 lat, organizujemy swoją konferencję, która przyciąga wybitnych naukowców i przedstawicieli ciekawych firm z branży. Spotkanie praktyków pozwala nam wszystkim na wymianę doświadczeń, co jest niezwykle cenne w naszej pracy – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor ZZM.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.