Rok z pompą ciepła NETSU

zk

29.08.2022 13:51 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Rok z pompą ciepła NETSU

Partnerzy portalu

Rok z pompą ciepła NETSU - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Netsu
NETSU to producent pomp ciepła, który z przytupem zadebiutował w 2020 na rynku OZE. Dziesiątki klientów zaufało marce, która wyróżnia się nie tylko świetnej jakości urządzeniami, ale również wparciem merytorycznym i technicznym. Jak pompa ciepła NETSU sprawdza się w rzeczywistości? Czy faktycznie jest w stanie ogrzać dom i wpłynąć na domowy budżet? Spotkaliśmy się z jednym z pierwszych klientów NETSU, który od ponad roku użytkuje urządzenie NETSU Fehu Split S-NET-123PH.

Czy możemy prosić o parę informacji na temat Państwa budynku?

Zamieszkujemy dom jednorodzinny w województwie śląskim, powierzchnia użytkowa to 140 m2. Budynek ma 13 lat, ściany wykonane są z betonu komórkowego 32 cm + 5 cm styropianu. Wentylacja grawitacyjna, parter - instalacja podłogowa + w jednym pokoju grzejnik stalowy. Piętro - instalacja grzejnikowa, grzejniki stalowe + ogrzewanie podłogowe w łazience. Budynek zamieszkiwany jest przez 3 osoby. Średnia temperatura w pomieszczeniach 21,5 – 22°C. Do wiosny 2021 budynek był ogrzewany za pomocą kotła gazowego kondensacyjnego z wbudowanym zasobnikiem cwu o pojemności 54 litrów. Kocioł zasilany był przez gaz płynny propan z własnego zbiornika posadowionego w pobliżu budynku.

Co skłoniło Państwa do zastosowania pompy ciepła do ogrzewania?

Kocioł, który ogrzewał nasz dom działał, ale wymagał wymiany kilku kluczowych części, a to oznaczało spore koszty. Zastanawialiśmy się nad wymianą na nowy model, ponieważ generalnie byliśmy zadowoleni z dotychczasowego użytkowania, jednak zbiornik z gazem wymagał również kosztownego przeglądu porównywalnego z ½ wartości nowego zbiornika. Łącznie koszty wymiany kotła na nowy oraz przegląd zbiornika wyniósłby około 14-15 tys. PLN. Zbiornik z gazem nie stanowił również ozdoby budynku, co też nie było bez znaczenia. W marcu 2021 roku z programu gminy została uruchomiona instalacja PV na moim budynku co mocno miało obniżyć koszt energii elektrycznej. Pomyślałem więc że zamiast wydawać pieniądze na reanimację kotła i przegląd zbiornika zastosuję pompę ciepła, a oszczędności z PV pokryją koszt modernizacji instalacji co i cwu.

Jak przebiegał proces zakupu i montażu? Skąd decyzja by zdecydować się na pompę ciepła marki NETSU?

Wiedziałem, że koszty związane z wymianą będą znaczące, więc postanowiłem poczytać i popytać jaką markę warto zastosować. Na rynku jest sporo producentów, którzy działają bardzo długo w branży grzewczej i ich marki są rozpoznawane. Niestety koszt urządzeń europejskich producentów „kotłowych” były dość wysokie. Znacznie taniej wychodziły rozwiązania ze wschodu od producentów związanych z klimatyzacją. A przecież pompa ciepła działa w oparciu o układ chłodniczy stosowany w klimatyzacji. Kluczowe podzespoły stosowane w pompach ciepła czy to europejskich czy azjatyckich w większości pochodzą z Azji. Na NETSU trafiłem przez Internet, zwróciłem uwagę na 7 - letnią gwarancję. Instalator, który miał wykonywać montaż jest fachowcem, który można powiedzieć „zjadł zęby” w tej branży, bo działa już od ponad 25-u lat. Poprosiłem go o opinię na temat NETSU. Nie znał tego producenta, ale przejrzał dokumenty techniczne pomp, spotkał się z przedstawicielem handlowym NETSU i zaopiniował pozytywnie to rozwiązanie. Złożyłem więc u niego zamówienie na usługę i rozpoczęliśmy proces wymiany.

Sam przebieg dostawy i montażu przebiegł bardzo sprawnie i szybko. Urządzenia były dostępne od ręki, podobno dzisiaj są problemy z dostępnością pomp i zbiorników. Montaż był pilny, ponieważ skończył się gaz w zbiorniku. Był marzec, więc temperatury dość niskie i nie ukrywam, że atmosfera była nerwowa. Wspomagaliśmy się kominkiem przez kilka dni. W pierwszej kolejności został zamontowany bojler z grzałką elektryczną by zapewnić ciepłą wodę. Później pompa wraz z buforem. Po trzech dniach od rozpoczęcia pracy poszło ciepło w instalację. A dwa dni później zrobiło się bardzo ciepło na zewnątrz, co prawda przez parę dni tylko, ale wspominam to dzisiaj z uśmiechem, że gdyby gaz skończył się kilka dni później może nie byłoby takiego stresu.

Za Państwem pierwszy rok eksploatacji, jakie wnioski po tym czasie się nasuwają?

Jesteśmy zadowoleni, zarówno z samego działania urządzeń jak i kosztów eksploatacji. Pompa działa sprawnie, oba układy - grzejniki i podłoga są sterowane przez pompę ciepła. Zarówno na parterze jak i na piętrze mam termostaty bezprzewodowe, które pilnują temperatury w pomieszczeniach. Jest utrzymywana temperatura wg nastaw i generalnie mamy pełen komfort, jeśli chodzi o temperatury. Ciepła woda jest również na bieżąco i komfortowo realizowana. Co prawda musiałem ustawić nieco wyższą temperaturę w zasobniku niż miałem w przypadku kotła, a myślałem, że będzie odwrotnie. To wynika z logiki pracy pompy. Co do kosztów to wygląda to tak - wzrosły, ale nieznacząco. Tak jak powiedziałem mam na dachu układ PV 5 kWp, ale ułożenie 2,5 kW na wschód i 2,5 kW na zachód. Więc nie jest to ułożenie idealne. Koszt energii elektrycznej przed założeniem PV był na poziomie 250 – 280 PLN miesięcznie, czyli około 3,2 tys. na rok. Od marca 2021 do marca 2022 na PV zaoszczędziłem około 2 tys. PLN. W tym roku wg wykresów powinno być więcej. W rozliczeniu z Tauronem musiałem dopłacić 5 tys. (nie płaciłem nic przez cały rok). Czyli sumując: bez PV koszt energii elektrycznej wyniósłby 7 tys. na rok. Odliczając zwykłe koszty prądu podobne jak w latach poprzednich ogrzewanie i cwu z pompy ciepła kosztowało mnie nieco poniżej 4 tys., co dzisiaj stanowi jakieś 1,3 tony węgla. W sumie nie pamiętam, czy nie było zmiany ceny za prąd. Mniejsza o to. Generalnie jestem bardzo zadowolony po tym pierwszym roku. Przegląd pompy zrobiłem wg zaleceń NETSU po pierwszym roku. Wszystko działa poprawnie, nie ma żadnych zastrzeżeń ani uwag do urządzenia. Urządzenie jest zarejestrowane na portalu moje.netsu.pl gdzie są rejestrowane przeglądy. Jest to warunek 7-letniej gwarancji.

Czy coś Państwo zmienilibyście lub zrobili inaczej?

Wg mnie wybrana pompa jest za duża. To mój błąd. Ponieważ mam grzejniki na piętrze, gdy było zimno na zewnątrz na poziomie -20°C kocioł grzał wodę w instalacji do 60°C. Bałem się, że pompa tego nie zrealizuje bez mocnych grzałek. Model, który wybrałem był najmniejszy, z 9 kW grzałkami. Mniejsza pompa miała tylko 3 kW wspomagania. Dzisiaj wiem, że to nie był dobry pomysł. Mniejsza pompa wystarczyłaby w zupełności. W minionym roku grzałki uruchamiały się sporadycznie i tylko na pierwszym stopniu, czyli na mocy 3 kW. Krótko mówiąc, przewymiarowałem sobie pompę na własne życzenie, nie posłuchałem ani doradcy z NETSU ani instalatora, a wg nich mogłem wziąć model niżej. Rozmawiałem w wykonawcą i zaproponował mi wymianę bufora z 50 l. na 200 co odciąży nieco pompę pod względem ilości uruchomień. Ma to duże znaczenie. Bufor, który zastosowałem był przystosowany do chłodzenia i w wykonaniu ze stali nierdzewnej. W 2021 roku chłodziłem przez może dwa dni „podłogówką” i to traktowałbym raczej jako test. Nie mam w sumie takiej potrzeby na parterze. Wystarczy, że będę zasłaniał się roletami, które mam w oknach przed słońcem i temperatura jest komfortowa. Zastanawiałem się nad zamianą grzejników na piętrze na klimakonwektory, które działają na niższych temperaturach oraz chłodzą, ale koszt jest zbyt wysoki na chwilę obecną. Póki co, wymienię ten bufor na większy. Czekam już na niego dwa miesiące, a jest szansa, że mój stary jeszcze uda mi się sprzedać lub Pan Mateusz - mój instalator - weźmie w rozliczeniu. Chciałbym również rozbudować układ PV, ale ze względu na dofinansowanie muszę jeszcze kilka lat poczekać. Może za rok lub dwa pomyślę o rekuperatorze, chociaż w moim domu nie będzie to łatwe. Wiem, że wentylacja z odzyskiem ciepła to też duże oszczędności. Jak wszyscy w tym roku patrzę z niepokojem na wzrost cen za nośniki energii i mam świadomość, że prąd też będzie drożał. Rozmawiając ze znajomymi, którzy mają własne domy i ogrzewają czy to ekogroszkiem czy gazem i jak się porównujemy to poprzedni rok ogrzewania wychodzi podobnie. Natomiast ceny w tym roku po prostu zwariowały zwłaszcza za ekogroszek, który – jak się okazuje - jest „eko” tylko z nazwy.

Czyli jest Pan zadowolony z marki NETSU?

Tak, to był dobry wybór. Wszystko jest jak najbardziej OK. Z czystym sumieniem mogę rekomendować tego producenta. Mam nadzieję, że w kolejnych latach również będę zadowolony z pracy pompy. Polecam jednak bardziej niż ja słuchać fachowców a mniej zdawać się na swoją intuicję.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.