RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

Strona główna Energetyka, OZE RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

Partnerzy portalu

RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Smart Wires

RWE Offshore Wind (RWE), wiodący na świecie gracz na rynku morskiej energetyki wiatrowej, oraz Smart Wires, globalny dostawca technologii i usług ulepszających sieć, podpisały memorandum of understanding (MOU) w celu współpracy przy badaniu zastosowania zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy, SmartValve, w długich obwodach kablowych wysokiego napięcia prądu przemiennego i prądu stałego (HVAC lub HVDC) w celu obsługi połączeń wytwarzania na morzu. Badanie skupi się na przyspieszeniu i minimalizacji zapotrzebowania na dodatkową infrastrukturę sieciową na lądzie i morzu.

Projekty dotyczące wytwarzania energii odnawialnej często wymagają znacznych modernizacji sieci lub nowej infrastruktury, zanim będzie można je podłączyć, aby niezawodnie transportować energię elektryczną z miejsca wytwarzania do ośrodków zapotrzebowania. Takie projekty sieciowe wiążą się z wysokimi kosztami kapitałowymi, wydawanie pozwoleń i budowa trwają wiele lat oraz wiążą się z wysokim ryzykiem znacznych opóźnień i przekroczeń kosztów. Wyzwania te są jeszcze większe w przypadku morskich połączeń wytwórczych, które muszą być bezproblemowo zintegrowane z lądową siecią przesyłową oczkową i często wymagają budowy nowej sieci morskiej.

Technologie ulepszające sieć, takie jak zaawansowana kontrola przepływu mocy firmy Smart Wires — SmartValve — zapewniają potencjał szybkiego i opłacalnego zwiększania zdolności przesyłowej, poprawy marginesów stabilności i skrócenia czasu realizacji niektórych kluczowych urządzeń zarówno na lądzie, jak i na morzu. Oprócz odblokowania wydajności poprzez przekierowanie przepływów mocy w celu odsunięcia zasilania od przeciążonych obwodów lub przeciągnięcia zasilania do niedostatecznie wykorzystywanych obwodów, badanie skupi się również na możliwościach SmartValve™ w zakresie zarządzania kablami morskimi i regulacji mocy.   

RWE i Smart Wires zawarły protokół ustaleń w celu zbadania potencjalnego wykorzystania SmartValve w projektach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej RWE. Umożliwi to firmom współpracę w celu zbadania możliwości zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy w celu wsparcia integracji morskiej generacji wiatrowej przy użyciu technologii prądu przemiennego lub stałego.

Dirk Döring, główny inżynier ds. sterowania i oprzyrządowania elektrycznego w RWE Offshore Wind, powiedział: „RWE zajmuje się rozwojem, projektowaniem i budową dużych i złożonych morskich farm wiatrowych oraz infrastruktury przesyłowej, a także wykorzystaniem innowacyjnych technologii, takich jak zaawansowana kontrola przepływu mocy, ma potencjał zapewnienia znaczących korzyści. Dlatego cieszymy się, że możemy połączyć się ze Smart Wires, aby zbadać wykorzystanie ich technologii SmartValve w rzeczywistych zastosowaniach programistycznych.”

– Jesteśmy zachwyceni możliwością współpracy z wiodącymi deweloperami zajmującymi się odnawialnymi źródłami energii, takimi jak RWE, którzy są zaangażowani w znajdowanie sposobów szybkiego i opłacalnego łączenia morskich elektrowni wiatrowych – powiedział Mark Norton, wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Smart Wires. – Rozpoczęcie prac, które zademonstrują wyjątkowe możliwości technologii APFC w zakresie szybszego i wydajniejszego podłączania sieci morskich, oraz ograniczenia potrzebnej infrastruktury morskiej, jest ekscytujące. Nie możemy się doczekać, aż ta praca doprowadzi do wielu udanych projektów wykorzystujących technologię APFC w tym nowym obszarze zastosowań – powiedział.  

Zawory SmartValves są wdrażane przez wiodące przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w Europie, USA, Ameryce Łacińskiej i Australii, zapewniając klientom ponad 3,5 GW dodatkowej mocy i ponad miliard oszczędności. SmartValve to opatentowany, jednofazowy modułowy statyczny kompensator szeregowy synchroniczny (SSSC), który wtryskuje napięcie kwadraturowe do prądu sieciowego w celu syntezy reaktancji pojemnościowej lub indukcyjnej, co oznacza, że ​​może odepchnąć moc od przeciążonych linii lub przeciągnąć moc na niewykorzystane. Zapewnia także szereg usług dynamicznych, w tym poprawę stabilności napięcia i stabilności stanów przejściowych, które zapewniają dodatkowe korzyści operatorowi sieci.

RWE to jedna z największych na świecie firm zajmujących się morską energetyką wiatrową, posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie w efektywnym opracowywaniu, budowie i eksploatacji projektów morskiej energetyki wiatrowej. Obecnie spółka eksploatuje 19 morskich farm wiatrowych. W Europie powstają obecnie dwie farmy wiatrowe, a na całym świecie powstają kolejne projekty offshore. RWE planuje zwiększyć swoją globalną moc w morskich farmach wiatrowych z 3,3 GW obecnie do 10 GW w 2030 r.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.