Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ws. hałasu

zk

13.04.2022 08:37 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ws. hałasu

Partnerzy portalu

Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska ws. hałasu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który odnosi się m.in. do kwestii ochrony przed hałasem - poinformowano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Projekt, który został przygotowany przez resort klimatu i środowiska dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących ustalenia zaktualizowanych metod oceny hałasu oraz metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku. Wyjaśniono, że chodzi m.in. o obowiązek stosowania zaktualizowanych metod oceny hałasu, uwzględniających najnowszą wiedzę w tym zakresie, co powinno korzystnie wpłynąć na zdrowie ludzi.

Kancelaria przekazała, że projekt przewiduje, iż podmioty sporządzające strategiczne mapy hałasu (tj. zarządzający głównymi drogami, liniami kolejowymi oraz lotniskami, a także prezydenci miast powyżej 100 tys. mieszkańców) będą musieli stosować zaktualizowane metody oceny hałasu, określone w przepisach unijnych.

Projekt zakłada, że organy ochrony środowiska (tj. marszałkowie województw) i podmioty sporządzające strategiczne mapy hałasu zostaną wyposażone w narzędzie umożliwiające dokonanie w jednorodny sposób oceny szkodliwych skutków hałasu drogowego, kolejowego i lotniczego.

Marszałek województwa będzie mógł też nakładać - na zarządzającego drogami innymi niż autostrady i drogi ekspresowe, które usytuowane są w miastach na prawach powiatu – obowiązek sporządzenia i przedkładania marszałkowi województwa przeglądu ekologicznego. Wyjaśniono, że przegląd ekologiczny służy usprawnieniu działalności marszałka województwa, który realizuje niektóre przepisy ustawy – Prawo ochrony środowiska.

"Przegląd ten dostarcza informacji na temat faktycznego oddziaływania konkretnego obiektu na środowisko, a w przypadku gdy obiekt nie spełnia przepisów o ochronie środowiska – proponuje działania naprawcze, które marszałek województwa analizuje w postępowaniu mającym ograniczyć negatywne oddziaływanie na środowisko" - dodano.

Projekt noweli pozwoli też uregulować w rozporządzeniu sposób ustalania bezpiecznej odległości w przypadku lokalizacji nowych zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. "Dotyczy to także nowych inwestycji w sąsiedztwie takich zakładów, określenia rodzajów poważnych awarii przemysłowych i parametrów granicznych oddziaływania potencjalnych skutków takich awarii" - dodano.

Kancelaria Premiera oceniła, że proponowane zmiany powinny pozytywnie wpłynąć na zapewnienie "właściwego klimatu akustycznego w środowisku, a tym samym korzystnie przyczynić się do zdrowia ludzi".

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.