Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy o gwarancjach państwa dla zobowiązań NABE

Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy o gwarancjach państwa dla zobowiązań NABE - ZielonaGospodarka.pl
18.07.2023 14:03
Strona główna Energetyka, OZE Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy o gwarancjach państwa dla zobowiązań NABE

Partnerzy portalu

Rząd we wtorek zajmie się projektem ustawy o gwarancjach państwa dla zobowiązań NABE - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Gwarancje państwa pod zobowiązania, które trafią do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego wraz z aktywami węglowymi przyspieszą proces powstania Agencji - wynika z projektu ustawy, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Jak podano w porządku Rady Ministrów zamieszczonym na stronie KPRM, rząd będzie we wtorek pracować nad projektem ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (UD505). Autorem projektu jest Ministerstwo Aktywów Państwowych.

W wykazie prac legislacyjnych zaznaczono, że rząd przyjmie projekt w III kw. 2023 r. Wskazano, że istotą rozwiązań ujętych w projekcie ustawy jest wprowadzenie podstawy prawnej dla udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za wybrane zobowiązania finansowe NABE, jak również wprowadzenie dodatkowych zmian koniecznych dla realizacji transformacji, która będzie polegać na nabyciu aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla od spółek z bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa.

Dodano, że utworzenie NABE będzie procesem dwuetapowym. W pierwszym Skarb Państwa nabędzie od grup energetycznych z udziałem Skarbu Państwa ich spółki zależne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach węglowych, tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Tauron Wytwarzanie, Enea Wytwarzanie, Enea Elektrownia Połaniec oraz Energa Elektrownie Ostrołęka. Następnie spółki zostaną skonsolidowane w ramach PGE GiEK, co nastąpi poprzez wniesienie przez Skarb Państwa akcji lub udziałów tych spółek na podwyższenie kapitału zakładowego GIEK, która to spółka będzie po takiej konsolidacji funkcjonować, jako NABE.

Podano, że celem powstania NABE jest stworzenie podmiotu, który będzie stanowił narzędzie transformacji, a zarazem będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Utworzenie NABE ma odciążyć spółki energetyczne od śladu węglowego, uwalniając ich potencjał inwestycyjny, który będzie mógł być wykorzystany na rozwój inwestycji nisko- i zeroemisyjnych oraz sieci dystrybucyjnych.

Jak podkreślało MAP, jest to też konieczne, by spółki energetyczne mogły zwiększyć pozyskiwanie finasowania na inwestycje w tym na rozwój sieci dystrybucyjnych, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania systemu w sytuacji, kiedy liczba OZE dynamicznie rośnie. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ amac/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.