Rumunia ma czele wyścigu po SMR

zk

03.03.2023 06:30
Strona główna Energetyka, OZE Rumunia ma czele wyścigu po SMR

Partnerzy portalu

Rumunia ma czele wyścigu po SMR - ZielonaGospodarka.pl
Fot. kadr z filmu

Premier Nicolae-Ionel Ciucă poinformował, że projekt małego reaktora modułowego realizowany z amerykańskimi firmami Fluor i NuScale umożliwi Rumunii dostarczanie energii elektrycznej do regionu.

Rumunia jest na dobrej drodze, aby stać się pierwszym krajem posiadającym najnowszą, najbezpieczniejszą i najczystszą technologię jądrową, podkreślił rumuński rząd. Premier Nicolae-Ionel Ciucă spotkał się z przedstawicielami Fluor. Spółka jest notowana na nowojorskiej giełdzie i osiąga roczne obroty w wysokości prawie 15 mld USD.

Fluor jest największym udziałowcem NuScale Power, twórcy technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Firma ta jako pierwsza uzyskała certyfikat innowacyjnego projektu obiektu energetyki jądrowej od amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego (NRC).

Ciucă powiedział, że projekt SMR w Doiceşti z państwowym operatorem elektrowni jądrowej Nuclearelectrica leży w interesie narodowym, dodając, że korzysta on z najwyższego poziomu wsparcia ze strony USA. Rumunia jest zdeterminowana, aby kierować nowymi zdolnościami w zakresie zielonej energii i tworzyć miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry.

- Skupiamy się na całym łańcuchu produkcyjnym, aby zrealizować ten flagowy projekt dla Europy, który zapewniłby nam bezpieczeństwo energetyczne, a nawet rolę dostawcy w regionie. Chcę, abyśmy utrzymali tempo również w przypadku 3 i 4 reaktora w Cernavodă - stwierdził premier.

Nuclearelectrica i NuScale rozwijają projekt pierwszego SMR w Europie na terenie byłej elektrociepłowni w Doicești.

W listopadzie 2021 roku Nuclearelectrica i NuScale Power podpisały umowę o zaawansowanym wdrożeniu technologii SMR firmy NuScale w Rumunii do końca dekady.

W maju 2022 roku Nuclearelectrica, NuScale i E-Infra, podpisały protokół ustaleń (MoU) w sprawie rozwoju pierwszego SMR w Rumunii, na terenie byłej elektrociepłowni w Doicești w okręgu Dâmbovița. Przewiduje się, że Fluor będzie koordynował m.in. prace  inżynieryjne i budowlane.

Fluor był pierwszą firmą, która uzyskała certyfikat projektu obiektu SMR od amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego (NRC).

W czerwcu ubiegłego roku prezydent USA Joe Biden ogłosił przyznanie dotacji w wysokości 14 mln USD na studium inżynieryjno-projektowe (FEED). RoPower Nuclear (w równym stopniu należący do Nuclearelectrica i Nova Power and Gas) podpisał umowę z NuScale Power na pierwszy etap prac inżynieryjno-projektowych.

W listopadzie 2021 roku, Energonuclear spółka projektowa, podpisała pierwszą umowę z Candu Energy na świadczenie usług inżynierskich w zakresie opracowania i aktualizacji dokumentacji niezbędnej dla reaktorów CANDU dla nowych bloków w elektrowni jądrowej Cernavodă.

Fluor, Candu Energy oraz Sargent i Lundy utworzyły spółkę joint venture. Do jej głównych zadań należy zarządzanie projektem i rozwój inżynierii koncepcyjnej.


Źródło: balkangreenenergynews
Tagi:
rumunia , smr, nuscale

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.