Śląskie: Powstała koalicja na rzecz retencji „Dbamy o wodę”

zc

22.03.2021 14:05 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Śląskie: Powstała koalicja na rzecz retencji „Dbamy o wodę”

Partnerzy portalu

Śląskie: Powstała koalicja na rzecz retencji „Dbamy o wodę” - ZielonaGospodarka.pl
Photo by <a href="https://unsplash.com/@silasbaisch?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Silas Baisch</a> on <a href="/s/photos/water?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>

Koalicję na rzecz retencji „Dbamy o wodę”, która poprzez edukację i współpracę ma aktywizować różne podmioty do działania na rzecz ochrony zasobów wodnych Żywiecczyzny, powołały Grupa Żywiec i Żywiec Zdrój – podały w poniedziałek służby prasowe obu firm.

Symboliczną inauguracją działalności Koalicji było podpisanie w poniedziałek przez przedstawicieli firm manifestu, w którym podkreślono znaczenie wody dla regionu. „To pierwsze tego typu partnerstwo firm w Polsce” – zaznaczono w komunikacie.

Zdaniem sygnatariuszy manifestu, zmiany klimatu wywołują coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe, a one z kolei zakłócają obieg wody w przyrodzie i utrudniają naturalną retencję. Skutki nagłych ulew przeplatanych coraz dłuższymi okresami suszy będą szczególnie odczuwalne na terenach górzystych, jak Żywiecczyzna.

„Głównym celem Koalicji jest integracja lokalnego biznesu, przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, administracji oraz samorządów, w celu edukacji i inicjowania działań na rzecz ochrony zasobów wodnych i racjonalnego gospodarowania nimi” – głosi komunikat.

Zdaniem dyrektora Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu Pawła Bernatka, woda jest skarbem i fundamentem rozwoju regionu. „Uważamy, że biznes nie może być obojętny na zmiany klimatu, które będą coraz silniej wpływały na sytuację wodną w regionie. Działając razem, chcemy dbać o zasoby wody na Żywiecczyźnie dla następnych pokoleń” – powiedział.

Koalicjanci zapewnili, że będą dążyli do tego, by ich działalność wpisywała się w inicjatywy proretencyjne realizowane na Żywiecczyźnie przez instytucje publiczne. „Chcemy inspirować do wspólnych działań na rzecz retencji w regionie wszystkie zainteresowane podmioty. Manifest, który podpisaliśmy, jest otwartym zaproszeniem do takiej współpracy” – powiedział dyrektor industrialny Żywiec Zdrój Przemysław Turski.

Jak zapewniono, Koalicja zamierza wspierać i uzupełniać wiele działań podejmowanych przez instytucje publiczne i władze lokalne w zakresie ochrony zasobów wody na Żywiecczyźnie.

„Lasy Państwowe prowadzą wiele działań proretencyjnych w całym kraju, także na Żywiecczyźnie. (…) Zachowanie wodnego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń jest w rękach nas wszystkich. Dlatego, oprócz działań państwa, potrzebne są właśnie oddolne inicjatywy, które inspirują do dbania o zasoby wody” – powiedział nadleśniczy z Węgierskiej Górki Marian Knapek.

Wraz ze startem działalności Koalicji ruszyła m.in. strona internetowa www.dbamyowode.pl, gdzie publikowane będą aktualne informacje o działalności Koalicji i materiały eksperckie.

Żywiec Zdrój jest producent napojów bezalkoholowych. Grupa Żywiec to producent piwa.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.