Paulina Hennig-Kloska: przygotujemy strategię dojścia Polski do neutralności klimatycznej

Paulina Hennig-Kloska: przygotujemy strategię dojścia Polski do neutralności klimatycznej - ZielonaGospodarka.pl
13.12.2023 15:15
Strona główna Energetyka, OZE Paulina Hennig-Kloska: przygotujemy strategię dojścia Polski do neutralności klimatycznej

Partnerzy portalu

Paulina Hennig-Kloska: przygotujemy strategię dojścia Polski do neutralności klimatycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Tomasz Kaczor/Wikimedia Commons

Przygotowanie strategii dojścia Polski do neutralności klimatycznej, przeglądy ostatnich decyzji oraz konkursów rozpisywanych przez NFOŚiGW - to według nowej minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski najważniejsze działania, jakie podejmie resort.

Paulina Hennig-Kloska została w środę powołana przez Prezydenta RP na stanowisko minister klimatu i środowiska, oraz oficjalnie objęła ministerstwo. Jak zaznaczyła, wystąpiła do premiera Donalda Tuska o powołanie posłanki KO-Zielonych Urszuli Zielińskiej na stanowisko sekretarza stanu, a Anity Sowińskiej, Mikołaja Dorożały oraz Miłosza Motyki na stanowiska podsekretarzy stanu.

Jak poinformowała dziennikarzy, jednym z pierwszych działań będzie analiza "różnych decyzji, które zostały podjęte po 15 października (dniu wyborów - PAP), niekiedy, zapewne pod presją zmiany władzy". Wymieniła tu decyzję zasadniczą dla projektów jądrowych spółki OSGE, wydaną przy negatywnej opinii ABW.

"Na pewno pilnie zrobić trzeba przegląd programu reform realizowanych przez NFOŚiGW, który w naszej ocenie, patrząc z zewnątrz działa przeciętnie efektywnie" - dodała. Według niej, są "ogromne pieniądze na transformację energetyczną i cele środowiskowe z ogromnym opóźnieniem realizacji". Należy się zastanowić jak przyspieszyć, ale i podnieść efektywność wydawania pieniędzy - zaznaczyła minister.

W dalszej perspektywie MKiŚ ma się zająć aktualizacją polityki energetycznej do 2040 r., przygotowaniem strategii dla ciepłownictwa, gdzie oczekiwania sektora są bardzo duże, oraz przygotowaniem strategicznego dokumentu o dojściu Polski do neutralności klimatycznej, "w określonych ramach czasowych, ze wskazanymi źródłami finansowania". Jak zauważyła, nie ma obecnie oficjalnego rządowego dokumentu wyznaczającego termin osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że cele środowiskowe są "dość dobrze określone" w umowie koalicyjnej i wśród nich jest np. "przywrócenie społecznej kontroli nad lasami". "W niektórych miejscach na pewno trzeba zatrzymać piły, w innych poszerzyć obszary chronione, zastanowić się jak zmniejszyć eksport drewna" - wyjaśniała.

Wskazała też na problem składowisk toksycznych odpadów. Stworzenie planów postępowania z nimi oraz znalezienie źródeł finansowania ma być także priorytetem na pierwsze miesiące nowego rządu.

"Wyzwania są duże, bilans energetyczny kraju się pogarsza, kondycja spółek węglowych jest trudniejsza, a z drugiej strony są duże oczekiwania obywateli w obszarach środowiska, lasów, wód, poprawy jakości powietrza" - podkreśliła minister Hennig-Kloska.

wkr/ mick/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.