Weronika Świder
W dniach 8–10 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się największe w Polsce wydarzenie poświęcone transformacji energetycznej - NetZero Energy & H2Poland. Targi i spotkania dedykowane energii i dekarbonizacji przemysłu oraz technologiom wodorowym zebrały najważniejszych uczestników branży w Polsce i Europie.
W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych, dekarbonizacja oraz transformacja energetyczna stają się priorytetami dla wielu krajów. Aby transformacja mogła złapać wiatr w żagle niezbędny jest rozwój technologii produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz energetyki jądrowej. Istotne jest również wspieranie nowoczesnych rozwiązań sieciowych oraz budowa magazynów energii.
- Żyjemy w czasach, w których odpowiedzialność za klimat nie jest już tylko wyborem. W obliczu globalnych zmian środowiskowych i rosnących potrzeb energetycznych musimy wspólnie szukać rozwiązań, które są zrównoważone, efektywne i innowacyjne. NetZero Energy i H2Poland to przestrzeń, w której biznes, nauka i polityka łączą siły, by wyznaczyć kierunki zmian. Wierzę, że wspólna debata pomoże nam wskazać kluczowe rozwiązania dla transformacji energetycznej oraz przyspieszyć wdrażanie innowacyjnych technologii w tej dziedzinie – powiedział podczas otwarcia wydarzenia prezes Grupy MTP Tomasz Kobierski.
W całej gospodarce potrzebne będzie m.in. wdrożenie na szeroką skalę technologii BECSS, CCS i CCUS oraz wykorzystanie paliw alternatywnych i wodoru.
- Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wodór może stać się przyszłością dekarbonizacji w Polsce. Obecnie, aby pełnił taką rolę, musi to być przede wszystkim wodór zielony – a jego dostępność w naszym kraju jest wciąż bardzo ograniczona. Podczas odbywających się tutaj sesji wielokrotnie podkreślano ten problem. To poważne wyzwanie, które wymaga zdecydowanej reakcji ze strony państwa – konieczne są odpowiednie mechanizmy wspierające rozwój produkcji zielonego wodoru - mówił Jacek Wysocki, Buisness Development Director, ASE.
Oprócz technologii wodorowych i ich znaczenia w dekarbonizacji Polski, w licznych panelach, debatach i dyskusjach poruszane były zagadnienia związane z dekarbonizacją ciepłownictwa i przemysłu, rozwojem energetyki nuklearnej, AI, magazynowaniem energii, odnawialnymi źródłami energii, rozwojem sieci przesyłowych czy alternatywnymi paliwami.
Wydarzenie skierowane było do szerokiego grona odbiorców, w tym: przedstawicieli przemysłu i produkcji neutralnej pod względem emisji CO₂ (ale i chcących się zdekarbonizować), producentów i dystrybutorów energii, specjalistów z zakresu AI i cyfryzacji energetyki, ekspertów ds. zarządzania energią i doradztwa, administracji rządowej i samorządowej, inżynierów, instalatorów i dostawców technologii, sektora mobility, zarządców portów lotniczych i morskich oraz przedstawicieli świata nauki.
Integralną częścią wydarzenia była strefa wystawiennicza, gdzie 150 wystawców z kilkunastu krajów prezentowało najnowsze technologie oraz innowacyjne rozwiązania wspierające transformację energetyczną i dekarbonizację przemysłu.
Podczas pierwszego dnia targów NetZero Energy i uroczystej inauguracji wydarzenia, laureaci nagrody Złoty Medal Grupy MTP odebrali statuetki i dyplomy z rąk przewodniczącej sądu konkursowego, pani profesor Aleksandry Rakowskiej, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pana Miłosza Motyki oraz Prezesa Zarządu Grupy MTP, Pana Tomasza Kobierskiego.
Nagrody trafiły do firm:
- Nagroda, którą otrzymaliśmy dotyczy rejestratora jakości energii. Dziś chyba każdy odbiorca zauważa, że jakość dostarczanej energii elektrycznej w gospodarstwach domowych stoi na bardzo wysokim poziomie. Coraz rzadziej mamy do czynienia z przerwami w dostawach prądu, które jeszcze kilkanaście lat temu były znacznie bardziej powszechne – wielu z nas pamięta chociażby migające żarówki. To właśnie dzięki rozwiązaniom takim jak nasze produkty jakość energii jest obecnie na bieżąco monitorowana, kontrolowana i regulowana, co przekłada się na realny komfort odbiorców - podkreśla Mirosław Jagoda, pełnomocnik zarządu w firmie Mikronika.
Tegoroczna edycja NetZero Energy & H2Poland po raz kolejny potwierdziła, że Poznań staje się kluczowym punktem na mapie europejskiej transformacji energetycznej. Dzięki obecności czołowych ekspertów, decydentów oraz liderów branży, wydarzenie stało się przestrzenią realnej debaty, prezentacji przełomowych technologii i nawiązywania strategicznych partnerstw, które mają szansę przyspieszyć proces dekarbonizacji w Polsce i całym regionie.
Trzydniowa impreza w formule konferencyjno-wystawienniczej odbywała się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Partnerem Generalnym NetZero Energy i H2POLAND jest ORLEN S.A.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji