UNOPS: odbudowa Ukrainy szansą na transformację energetyczną tego kraju

UNOPS: odbudowa Ukrainy szansą na transformację energetyczną tego kraju - ZielonaGospodarka.pl
05.10.2023 16:04
Strona główna Energetyka, OZE UNOPS: odbudowa Ukrainy szansą na transformację energetyczną tego kraju

Partnerzy portalu

UNOPS: odbudowa Ukrainy szansą na transformację energetyczną tego kraju - ZielonaGospodarka.pl

Odbudowa Ukrainy daje szansę na przyspieszoną transformację energetyczną tego kraju; m.in. Ukraina może stać się modelem wykorzystywania biomasy w systemie energetycznym – ocenił w czwartek w Katowicach szef biura UNOPS na Polskę, Ukrainę i Mołdawię, Tim Lardner.

UNOPS (ang. United Nations Office for Project Services) to Biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Usług Projektowych – agenda ONZ zajmująca się wdrażaniem projektów infrastrukturalnych i zamówień dla Systemu Narodów Zjednoczonych, międzynarodowych instytucji finansowych, rządów i innych partnerów.

Odbudowa Ukrainy w kontekście transformacji energetycznej oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym była w czwartek jednym z tematów katowickiej konferencji PRECOP 28, poświęconej ochronie klimatu. Jak mówił uczestniczący w forum Tim Lardner, agresja Rosji na Ukrainę spowodowała także olbrzymie dodatkowe emisje CO2 oraz inne poważne skutki dla środowiska.

"Obok innych zbrodni, popełniono ogromną liczbę szalenie kosztowych przestępstw przeciwko klimatowi. Wysadzenie tamy w zachodniej Ukrainie było jedną z najpoważniejszych ekologicznych katastrof niszczących osady ludzkie i środowisko w tamtym regionie" – powiedział regionalny szef UNOPS.

"Świat widzi, w jaki sposób w wyniku wojny niszczone są wszystkie elementy środowiska. M.in. dlatego Ukraina jest w tej chwili w centrum debaty jeśli chodzi o przyspieszenie transformacji energetycznej (...). To, w jaki sposób Ukraina i cała wspólnota międzynarodowa odpowie na ten kryzys, będzie miało wpływ na nas wszystkich" – przekonywał Lardner.

Przypomniał, że obecnie prawie 60 proc. emisji gazów cieplarnianych w Ukrainie to emisje z sektora przemysłu, który również ucierpiał w wyniku działań wojennych. Jego odbudowa powinna następować z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii energetycznych.

"Obecny kryzys, niezależnie od tego, że niszczy społeczeństwo i gospodarkę, stanowi również szansę na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego tego kraju i stworzenie alternatywy w postaci energii odnawialnej: nie tylko słonecznej i wiatrowej, ale także innych form. To jest ogromna szansa, aby system energetyczny na Ukrainie stał się bardziej wydajny i wykorzystujący zrównoważone rozwiązania" – przekonywał przedstawiciel UNOPS.

"Ukraina jest krajem, gdzie jest bardzo dużo biomasy, dlatego może stać się modelem jej wykorzystywania w systemie energetycznym" – dodał Lardner.

Jak ocenił, Ukraina jest już na ścieżce zmian w kierunku zielonej transformacji, zaś agendy ONZ mogą wesprzeć ten proces. "Oferujemy transparentne rozwiązania naszym partnerom na poziomie lokalnym i międzynarodowym m.in. w ramach zielonych przetargów" – wyjaśnił regionalny szef UNOPS, wskazując na istotną rolę sektora prywatnego w tych zmianach.

Tim Lardner poinformował, że UNOPS zaoferował Ukrainie specjalną platformę, dającą możliwość wykorzystywania "zielonych" rozwiązań w przetargach i projektach infrastrukturalnych. Będą mogły korzystać z niej także polskie firmy.

"Na podstawie niedawnego porozumienia z polskim rządem rozpoczynamy działania, aby udostępnić rozwiązania opracowywane w ramach ONZ także sektorowi prywatnemu w Polsce, aby polskie przedsiębiorstwa mogły uczestniczyć w różnego rodzaju projektach realizowanych w Ukrainie" – zapowiedział przedstawiciel UNOPS, podkreślając konieczność wsparcia Ukrainy na ścieżce zielonej transformacji.

Rozpoczęta w czwartek w Katowicach dwudniowa konferencja PRECOP 28 odbywa się na niespełna dwa miesiące przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP 28 w Dubaju. Współorganizatorem przedsięwzięcia, obok katowickiej Grupy PTWP, jest UN Global Compact - największa na świecie inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes, powołana w 2000 r. przez sekretarza generalnego ONZ.

mab/ mick/

Tagi:
Ukraina, UNOPS

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.