Plantatorzy kakao w krajach Ameryki Łacińskiej rozszerzają uprawy, zachęcani rekordowym wzrostem cen tego surowca na światowych rynkach w wyniku nieurodzaju w Afryce Zachodniej – podał we wtorek dziennik „Financial Times”, powołując się na przedstawicieli w branży.
Według tych źródeł rolnicy w Ekwadorze, Brazylii, Peru i Kolumbii zabiegają o sadzonki i zwiększają powierzchnię plantacji. W Ekwadorze miejscowy związek branżowy spodziewa się, że areał upraw kakao przekroczy w tym roku 600 tys. hektarów, w porównaniu z 500 tys. rok temu.
Cena kontraktów futures na kakao przekroczyła na nowojorskiej giełdzie 12 tys. dolarów za tonę, podczas gdy jeszcze rok temu wynosiła niecałe 3 tys. USD. Wzrost wynika z nieurodzaju w Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie, które odpowiadają za dwie trzecie światowej produkcji kakao.
Rządy tych krajów ustalają kwoty, jakie rolnicy otrzymują za swoje ziarno, by chronić ich przed wahaniami cen na rynkach. Oznacza to jednak również, że nie korzystają oni bezpośrednio na obecnym boomie i nie mają równie silnej motywacji, by powiększać areały – zaznacza „FT”.
W Ameryce Łacińskiej część rolników rezygnuje tymczasem z innych upraw, takich jak banany czy palmy olejowe, by zrobić miejsce na kakaowce.
„W takich krajach jak Ekwador, który jest najszybciej rosnącym źródłem, widzimy bezprecedensowy popyt na sadzonki, (kupowane) by wykorzystać wzrost cen kakao. Szkółki budowane są z dużą szybkością” – powiedział Paul Hutchinson z firmy handlującej towarami rolno-spożywczymi Olam International.
Ekwador mierzy się z falą przestępczości wiązanej z gangami narkotykowymi, ale uprawy kakao nie stanowią celu dla gangsterów. Rolnicy skarżą się natomiast na kradzieże, zarówno zbiorów, jak i używanych przez siebie pojazdów.
Mimo tych problemów Ekwador może wkrótce prześcignąć Ghanę w produkcji kakao – uważają analitycy. Według danych Międzynarodowej Organizacji Kakao (ICOO) Ghana wytworzy w tym sezonie około 580 tys. ton, a Ekwador – 430 tys. ton ziarna.(PAP)
wia/ jm/
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
9
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
EDF power solutions uruchomiło największy magazyn energii w Polsce
Krajowa produkcja biometanu może być korzystniejsza dla polskiej gospodarki niż import tańszego gazu ziemnego
W Europie jest coraz goręcej. Nowy raport nie pozostawia wątpliwości
Fotowoltaika jest najbardziej opłacalna z magazynem energii lub pompą ciepła [EKSPERT]
5 czerwca – Światowy Dzień Środowiska: zielona rewolucja w produkcji leków. Polskie badania mogą ograniczyć toksyczne odpady
Jest nowa deregulacja w energetyce. Ucieszą się konsumenci i ciepłownictwo
Chińskie samochody elektryczne podbijają świat. Pierwsza fabryka w UE i eksport do Kanady
00:03:07
Potrzebne są inwestycje w system gospodarowania odpadami. Spór o zasady
R.Power pozyskuje największe w Polsce finansowanie project finance dla projektu magazynowania energii BESS Jedwabno
7
Tak powstaje farma wiatrowa Annopol [GALERIA]
Europa traci pozycję lidera. Branża tworzyw sztucznych apeluje o wsparcie inwestycji i recyklingu
MF: kaucja z butelek może zostać objęta podatkiem dochodowym
Fale upałów w Europie wcale nie sprzyjają OZE. Generują problemy techniczne i ekonomiczne
Automatyka obniży rachunki? Ogrzewanie nawet o 30%
Kaucja na widelcu. Polacy widzą w niej ratunek dla przyrody, ale diabeł tkwi w szczegółach
Stoen Operator podpisał nową umowę na dotację wspierającą rozwój infrastruktury elektromobilności
Plastik z recyklingu może być groźny dla zdrowia. Lepiej postawić na biotworzywa
W 2025 roku zmalał obszar strawiony przez pożary, a paliło się głównie u bogatszych
Ograniczenie emisji metanu może spowolnić odbudowę warstwy ozonowej
Ministerstwo Rolnictwa: więcej pieniędzy na inwestycje środowiskowe w rolnictwie
Komisja wprowadziła poprawki do projektu zwalniającego część firm ze sprawozdań ESG za 2025 i 2026 r.
W Poznaniu ruszył nabór do kolejnej edycji programu wsparcia wymiany „kopciuchów”
Tylko 35 proc. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ możliwe do osiągnięcia przed 2030 r.
Sejm za ustawą o przechowywaniu nawozów naturalnych
GAZ-SYSTEM ponownie przystępuje do inicjatywy Global Compact
| Ropa brent | 97.91 $ | baryłka | 2,25% | 04.06.2026 22:05 |
| Cyna | 57105 $ | tona | -0,64% | 04.06.2026 22:05 |
| Cynk | 3624.25 $ | tona | 0,37% | 04.06.2026 22:05 |
| Aluminium | 3796.75 $ | tona | -1,50% | 04.06.2026 22:05 |
| Pallad | 1316 $ | uncja | -5,46% | 04.06.2026 22:05 |
| Platyna | 1862 $ | uncja | -3,90% | 04.06.2026 22:05 |
| Srebro | 72.97 $ | uncja | -3,27% | 04.06.2026 22:05 |
| Złoto | 4462.6 $ | uncja | -1,26% | 04.06.2026 22:05 |