Kilkanaście spółek Grupy Energa, która jest częścią Grupy Orlen przeszło zewnętrzny audyt zarządzania środowiskowo-energetycznego, przedłużając na kolejny rok swą obecność w "zielonym" rejestrze EMAS, który promuje Komisja Europejska. Pierwsze spółki Grupy Energa zostały tam wpisane w 2016 r.
Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Zawarcie tego porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca 2020 r. wraz z podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.
Trwa Schneider Electric Innovation Summit World Tour 2021. Jego celem jest wezwanie do przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla, aby osiągnąć założenie zerowej emisji do 2050 r. Firma apeluje o przyspieszenie działań na rzecz zmniejszenia o połowę emisji CO2 jeszcze w tej dekadzie, do czego może przyczynić się wykorzystanie ekologicznej energii elektrycznej i automatyzacji nowej generacji.
Podczas 22. Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH Instytut Techniki Górniczej KOMAG pokazał elementy budowanej strategii. Dyrektor instytutu, prof. Dariusz Prostański zdefiniował przyszłe kierunki badawcze i rolę KOMAG-u w procesie transformacji regionu. Nowoczesne systemy magazynowania energii i zarządzania nią, robotyzacja, automatyzacja i informatyzacja, zarówno w sferze projektowej, badawczej, jak i certyfikacyjnej, to główne determinanty rozwoju instytutu.
Kilkanaście unijnych organizacji rolniczych we wspólnym oświadczeniu domaga się przedstawienia przez KE oceny skutków nowej polityki rolnej wskazując, że dotychczas przeprowadzone badania mówią o spadku produkcji, wzroście cen i utracie bezpieczeństwa żywnościowego UE.
„Istnieją szacunki, że za politykę klimatyczną UE zapłacą nie tylko przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim gospodarstwa domowe” – mówił w środę w Brukseli europoseł Bogdan Rzońca (PiS). „Wyzwanie jest ogromne, ale trzeba to zrobić. (…) Na tym polega ta wielka jakość cywilizacji europejskiej” – podkreślał europoseł Jerzy Buzek (PO).
Z nowego raportu wynika, że tylko 30 proc. europejskich przedsiębiorstw zobowiązało się do osiągnięcia zera netto do 2050 roku. Ponad dwie trzecie firm korporacyjnych nie podjęło zobowiązań do osiągnięcia zera netto.
Niedawny wzrost światowych cen energii wzmacnia potrzebę bardziej efektywnego jej wykorzystywania – oświadczył w środę w Brukseli komisarz UE ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius. Zapowiedział, że w grudniu Komisja Europejska przedstawi nową propozycję w tej sprawie.
Wszystkie kraje G20 powinny być neutralne dla klimatu do 2050 r., potrzeba co najmniej 100 mld USD rocznie na finansowanie klimatu dla krajów rozwijających się, a okres potrzebny do przyspieszenia tempa działań na rzecz klimatu należy skrócić do pięciu lat – to niektóre z postulatów Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego.
Firma zobowiązała się do przejścia na energię odnawialną w 25 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną do 2025 roku i 50 proc do 2030 roku. Z kolei do 2040 roku stanie się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.
00:03:15
Vulcan Training & Consultancy buduje w Rumi jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych dla offshore w Europie
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu