Fundusz ORLEN VC zainwestował w nowoczesną technologię oczyszczania odpadów z tworzyw sztucznych, by umożliwić ich ponowne wykorzystanie m.in. w opakowaniach konsumenckich. To innowacyjne rozwiązanie, stworzone przez szkocki start-up ReVentas, przyczyni się do zredukowania śladu węglowego plastików i zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania rynku na wysokiej jakości surowiec z recyklingu. Inwestycja ORLEN VC podkreśla rolę dekarbonizacji i gospodarki obiegu zamkniętego w strategii ORLEN 2035.
Zgodnie ze swoją strategią Orlen chce produkować rocznie 70 tys. t rocznie SAF, czyli zrównoważonego paliwa lotniczego. Unijne wymogi mówią o tym, że do 2035 roku ma ono odpowiadać za 20 proc. wykorzystywanych paliw, bo jest to kluczowy czynnik do dekarbonizacji transportu lotniczego. W pracach nad nowymi typami paliw Orlen pracuje też nad produkcją i wykorzystaniem zielonego wodoru. W rozwoju obu tych segmentów wsparciem ma być konkurs NEON III, ogłoszony niedawno wspólnie z NCBR.
Mimo powszechnego zastosowania tworzyw sztucznych, zaledwie 9% plastiku poddawane jest recyklingowi. Skala problemu przy wzroście globalnej konsumpcji stanowi problem dla środowiska, które jest narażone na negatywne konsekwencje niewłaściwej gospodarki odpadami.
Holendrzy oskarżają Belgów o „kradzież wiatru” – podał w czwartek brytyjski „Times”. Holenderskie farmy wiatrowe na Morzu Płn. generują mniej energii z powodu sąsiedztwa belgijskich turbin. „To nie kradzież, lecz +efekt śladu+” – wyjaśnił PAP Tomasz Harackiewicz z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy.
Do końca 2028 r. już co szósty nowy samochód osobowy rejestrowany w Polsce będzie miał napęd w pełni elektryczny – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM). Za pięć lat flota osobowych i dostawczych pojazdów BEV w Polsce może osiągnąć 700 tys. pojazdów.
W tym roku ruszyły na morzu prace przy budowie pierwszej morskiej farmy wiatrowej Orlenu, realizowanej wspólnie z Northland Power: Baltic Power. W gabinetach na lądzie nie zapanuje jednak cisza, bo ruszyły także prace projektowe na potrzeby kolejnego projektu: Baltic East.
Po nowym raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wraca dyskusja na temat strefy czystego transportu we Wrocławiu. Urzędnicy pytają radnych, czy strefę w ogóle wprowadzać. Prawnicy podkreślają, że obowiązek utworzenia SCT we Wrocławiu wynika z Programu ochrony powietrza dla Dolnego Śląska. Według najnowszych badań, zamówionych przez sam ratusz, przekroczenia występują na zdecydowanej większości wrocławskich osiedli.
Leśna Ostoja koło Promna (wielkopolskie) została setnym rezerwatem przyrody w ramach inicjatywy realizowanej przez Lasy Państwowe. Resort klimatu poinformował, że nadano mu imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowy rezerwat ma 55 ha.
Holandia ogłosiła, że przesuwa w czasie dwa przetargi na lokalizacje morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 2 GW. Powód: brak zainteresowania.
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Do Polski wkracza fala upałów. To fatalna wiadomość dla energetyki, a będzie jeszcze gorzej
FSRU2 w Gdańsku oznacza konkurencję na rynku. Krytycznie ważny element dla gospodarki
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza