Atak Stanów Zjednoczonych na Iran wywołał kolejny już w ciągu zaledwie 4 lat kryzys energetyczny. Conajmniej 60 krajów w tym Polska wdrożyło specjalne środki, które mają złagodzić jego skutki. Jak się okazało niektóre państwa radzą sobie z nim lepiej niż inne. Sprawdziliśmy jak świat radzi sobie w walce z kryzysem i które państwa są najbardziej odporne.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zamknął Tor Poznań tuż przed zaplanowanymi mistrzostwami. Powodem takiej decyzji jest – zdaniem urzędników – nadmierny hałas. W pobliżu toru znajdują się osiedla, a w jego bezpośrednim sąsiedztwie Port Lotniczy Poznań-Ławica. Na 19 kwietnia planowano tam otwarcie sezonu wyścigowego.
Już 20 kwietnia w Katowicach odbędzie się konferencja "ZIELONA ENERGIA DLA SAMORZĄDÓW - od strategii do niezależności", organizowana przez Fundację RE-Source Poland Hub. Wydarzenie to nowa, dedykowana platforma stworzona z myślą o jednostkach samorządu terytorialnego, które chcą świadomie i skutecznie zarządzać energią – od planowania zakupów i zamówień publicznych, po rozwój lokalnych źródeł OZE i budowanie niezależności energetycznej.
ORLEN kontynuuje rozbudowę sieci ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych także poza Polską i w Czechach uruchomił pierwsze wielostanowiskowe huby. Po udanym pilotażu pierwszego obiektu w Průhonicach przy autostradzie D1, koncern otworzył cztery kolejne, a do końca 2026 roku planuje mieć ich w tym kraju w sumie 11, umacniając pozycję lidera wśród stacji paliw w segmencie elektromobilności.
Grupa Energa przekroczyła 1 GW mocy OZE w źródłach wytwórczych i dalej konsekwentnie je rozwija. Zakończono budowę przyłącza dla realizowanej na Pomorzu farmy fotowoltaicznej PV Łosienice (gm. Kościerzyna) o mocy 39,9 MW. Prowadzona przez Energę Green Development inwestycja ma zostać oddana do użytkowania jeszcze w tym roku.
Przywrócono zewnętrzne dostawy energii do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w okupowanym przez Rosjan Enerhodarze na Ukrainie – poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Był to 13. raz od początku wojny, kiedy do zakład utracił i odzyskał dostawy prądu.
ORLEN uruchomił produkcję z kolejnych odwiertów na złożach gazu ziemnego – Jastrzębiec w województwie lubelskim oraz Sierosław w Wielkopolsce. Łącznie obie inwestycje dostarczą około 140 mln m³ gazu ziemnego w pierwszym roku i zapewnią stabilne wydobycie przez kolejnych kilkanaście lat. Projekty te przyczynią się do wzmocnienia bezpieczeństwa dostaw surowca dla energetyki i przemysłu.
Evergreen Marine, jeden z największych operatorów kontenerowych na świecie, poinformował o zamówieniu sześciu ultra-wielkich kontenerowców o pojemności 24 000 TEU każdy. Jednostki powstaną w południowokoreańskiej stoczni Hanwha Ocean i będą należeć do największych statków tego typu na świecie. Inwestycja stanowi istotny element długoterminowej strategii dekarbonizacji armatora, zakładającej osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Na początku roku woda w Morzu Bałtyckim opadła do najniższego poziomu w historii pomiarów, prowadzonych od 1886 roku. Średnie poziomy Bałtyku były o 67 cm niższe od wieloletniej normy, a z akwenu ubyło około 275 km3 wody, czyli niemal 275 miliardów ton. Gospodarka Morska zapytała o pływy badaczki Bałtyku z Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Dorotę Burską i dr Halinę Kendzierską z Wydziału Oceanografii i Geografii UG w Gdyni.
Od startu systemu - de facto przez trzy miesiące - Polacy zwrócili 520 milionów puszek i butelek ze znakiem kaucji. Najnowsze dane potwierdzają, że system kaucyjny nie tylko działa z pełną mocą, ale realnie zmienia codzienne nawyki konsumentów i rynek opakowań. Efekty widać już dziś - w czystszym otoczeniu i rosnącym udziale surowców wracających do obiegu.
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza