Wicemarszałek Małopolski nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej

zk

01.02.2022 12:26 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Wicemarszałek Małopolski nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej

Partnerzy portalu

Wicemarszałek Małopolski  nie zakłada korekt w uchwale antysmogowej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron, zajmujący się środowiskiem, nie zakłada zmian w uchwale antysmogowej, ale część radnych PiS uważa, że ze względu na inflację i rosnące ceny gazu i prądu wskazana byłaby korekta, polegająca na wydłużeniu czasu wymiany starych pieców o kilka lat.

Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron (klub PiS), zajmujący się sprawami środowiska, nie zakłada zmian w uchwale antysmogowej, co potwierdzono w poniedziałek PAP w biurze urzędu marszałkowskiego. Także w rozmowie z PAP wicemarszałek nie rozważał korekt w uchwale. "Aktualnie nie są prowadzone prace nad zmianą uchwały antysmogowej dla Małopolski" – podkreślił Józef Gawron. Jak dodał, urząd marszałkowski jest odpowiedzialny za opracowanie i wdrażanie dokumentów związanych z poprawą jakości powietrza, ale – jak podkreślił – nie oznacza to, że urząd nie dostrzega czynników niezależnych od samorządu, np. inflacji czy wzrostu cen gazu i energii elektrycznej. "Odnotowujemy także wszystkie antyinflacyjne działania rządu oraz działania nakierowane na obniżenie cen gazu i prądu, czy programy osłonowe dla uboższych rodzin. Monitorujemy ustawicznie tempo realizacji wymiany tzw. kopciuchów i wsłuchujemy się w opinie samorządów. Chcemy usuwać czynniki +demotywujące+ i jeszcze bardziej zachęcać, wzmacniać przesłanki do przyśpieszenia procesu wymiany kotłów bezklasowych" – powiedział wicemarszałek.

Zauważył również, że rosną ceny wszystkich paliw, nie tylko gazu. "Ceny węgla rosną nawet w większej skali niż ceny gazu, a co za tym idzie, brak wymiany pieca nie pozwoli uniknąć podwyżek cen ogrzewania. Poza tym, uchwała antysmogowa dopuszcza wymianę starego pieca na nowy, nowoczesny piec na węgiel lub pelet o znacznie wyższej sprawności niż stare piece. Stare piece spalają węgiel ze sprawnością 40-60 proc. Nowoczesne kotły ekoprojektu mają sprawność 90 proc., co oznacza nawet 50 proc. oszczędności na zużyciu paliwa" - zwrócił uwagę Józef Gawron. Jak dodał, "jest naprawdę wiele alternatyw; dostępne są odnawialne źródła energii, technologie pomp ciepła". Wicemarszałek zachęca do skorzystania z dofinansowania np. z Regionalnego Programu Operacyjnego lub programu "Czyste powietrze". Programy pozwalają na finansowanie nie tylko wymiany pieców, ale także prac termomodernizacyjnych, wymianę okien czy audyt energetyczny domu.

Były wicemarszałek Małopolski i radny (Porozumienie) Tomasz Urynowicz poinformował dziennikarzy, że w ubiegłym tygodniu podczas komisji ochrony środowiska i bezpieczeństwa publicznego kilku radnych PiS dyskutowało o wprowadzeniu korekt w uchwale antysmogowej i padła propozycja, żeby o trzy lata wydłużyć termin wymiany starych pieców. Dyskusję jednak zamknięto. Przedstawicieli PO nie było na spotkaniu.

W poniedziałek zaś, podczas sesji sejmiku, Urynowicz tak napisał na Twitterze: „Podczas obrad sejmiku marszałek Gawron oświadcza, że nie będzie zmian w uchwale antysmogowej. A zaraz po nim radni PiS Pęk i Stuglik, że może jednak tak...".

Wcześniej radny sejmiku Rafał Stuglik (klub PiS), reprezentujący powiat wadowicki, napisał w mediach społecznościowych: „Otrzymuję coraz więcej sygnałów od mieszkańców województwa małopolskiego, że ten termin należy wydłużyć o kilka lat. Kierując się argumentami społecznymi, ekonomicznymi i zdrowym rozsądkiem, przychylam się do tych głosów”. Podkreślił również: „Oczywiście nikt nie kwestionuje walki ze smogiem i troski o środowisko naturalne. Chodzi jednak o to, aby podczas kompleksowych działań podejmowanych w walce ze smogiem, uwzględniać aktualną sytuację społeczno-gospodarczą mieszkańców. Wszak to Oni ponoszą potężny ciężar finansowy proekologicznych rozwiązań”.

Do zdania radnego Stuglika przychylił się poseł PiS Rafał Bochenek: „Panie radny popieram ... uważam, że powinniśmy podjąć w tym zakresie inicjatywę na forum Sejmiku Małopolskiego” – napisał w komentarzu do wpisu radnego.

W 2017 r. sejmik Małopolski jednogłośnie przyjął uchwałę antysmogową dla całego województwa. Zakłada ona, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie kotły 5 klasy. Do końca 2022 r. muszą zostać wymienione wszystkie stare piece, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 trzeba wymienić do końca 2026 r.

Od 1 stycznia 2023 r. będzie można używać tylko takich pieców i kominków, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. Urządzenia grzewcze nie spełniające tych wymagań niekoniecznie muszą być wymienione, ponieważ aby spełniały tę normę można je doposażyć w specjalne urządzenia redukujące emisję pyłu, np. elektrofiltry.

Mieszkańcy mają czas do końca czerwca na złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Według danych Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego z grudnia 2021, dotychczas ok. 9 proc. mieszkańców Małopolski złożyło takie deklaracje. Zgodnie z tymi deklaracjami, kotły na paliwo stałe poniżej klasy 3 lub bezklasowe stanowią 41 proc. wszystkich pieców w Małopolsce, a te spełniające wymagania ekoprojektu to zaledwie 6 proc. Kominki używane są w 9 tys. 336 domach.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.