Energa Operator podpisała z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę pożyczki do 7,66 mld zł ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach komponentu G na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych przez spółkę w latach 2022-2036.
Środki zostaną przeznaczone na program modernizacji i cyfryzacji sieci energetycznej w północnej i środkowej Polsce, który zakłada przyłączanie do sieci nowych źródeł odnawialnych wraz z magazynami energii.
Na uroczystości podpisania umowy w Gdańsku obecni byli m.in. przedstawiciele rządu. Paulina Hennig Kloska ministra Klimatu i Środowiska podkreślała, że celem jest dostarczanie tańszej energii i czystej energii dla polskiej gospodarki i domów. Hennig-Kloska zaznaczyła, że Energa jest jednym z liderów transformacji energetycznej w Polsce. Jak cele wskazała stworzenie lepszego systemu sieci, odpornych na zagrożenia i elastycznych w użytkowaniu. Szefowa resortu klimatu podkreślała, że polskie sieci nie są nowe, wymagają stałych inwestycji i unowocześniania. A jednocześnie do 2030 roku pojawi się na rynku, w skali całego kraju, około 2 mln nowych odbiorców, których trzeba będzie obsłużyć.
Wartość całego programu w perspektywie do 2035 roku to 40 mld zł. Zakłada on m.in. budowę ponad 11 tysięcy kilometrów nowych linii elektroenergetycznych oraz 7 tysięcy kilometrów linii kablowych i modernizację blisko 10 tysięcy kilometrów linii istniejących.
W ramach programu planowane jest przyłączenie około 350 tysięcy nowych odbiorców energii elektrycznej i 1600 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów, miedzy innymi przy trasach A1 i S7. To także około 1000 zaawansowanych technologicznie transformatorów i elementów sterowania poziomami napięcia, poprawiających zdolność sieci do dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych. Inteligentne sieci dystrybucyjne pozwolą między innymi na rozbudowę ciepłownictwa opartego o energię elektryczną.
Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara podkreślał, że na północy Polski zostaną uruchomione nowe elektrownie gazowe, ale też powstaną magazyny energii zasilane przez morskie farmy wiatrowe. To wymaga inwestycji w przesył.
"Rozpoczynamy bardzo ambitny projekt, który będzie realnym wsparciem polskiego rozwoju gospodarczego i wydatnie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Północna Polska będzie odgrywała coraz większą rolę w transformacji energetycznej. Już dzisiaj koncentrują się tu nasze źródła odnawialne na lądzie. Tutaj powstaną też 4 morskie farmy wiatrowe i magazyny energii zapisane w naszej strategii. System ten będzie wspierany przez dwie powstające elektrownie gazowo-parowe oraz dwie kolejne, które planujemy w Gdańsku i Grudziądzu" – powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.
Jak dodał prezes Energi Sławomir Staszak, Energa Operator przygotowuje się do modernizacji i rozbudowy sieci o bezprecedensowej skali, a środki, które udało się pozyskać z Krajowego Planu Odbudowy, zapewniają 20 proc. finansowania całego, 10-letniego planu rozwojowego. Staszek przypominał, że nie chodzi w tym programie o prostą przebudowę sieci, ale budowę systemu w zupełnie nowej jakości.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 15:05 |
| Cyna | 49525 $ | tona | -4,57% | 25.06.2026 15:05 |
| Cynk | 3436.5 $ | tona | -1,89% | 25.06.2026 15:05 |
| Aluminium | 3149 $ | tona | -3,50% | 25.06.2026 15:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 15:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 15:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 15:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 15:05 |