Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Strona główna Energetyka, OZE Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Partnerzy portalu

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Naukowcy z irlandzkiego Uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody. 

Projekt prowadzony przez uczonych z Galway zakłada zbadanie nowych metod produkcji z użyciem morskiej wody i ścieków komunalnych. Projekt ANEMEL, finansowany przez Europejską Radę ds. Innowacji (EIC), skupia ekspertów z instytucji akademickich, ośrodków badawczych, centrów technologicznych, MŚP i przemysłu z siedmiu krajów europejskich. Pod kierownictwem Uniwersytetu Galway, w projekcie uczestniczą eksperci reprezentujący Technical University of Berlin (Niemcy) AGFA (Belgia), LEITAT i AGATA Comunicación Científica (Hiszpania), De Nora (Włochy), Technion Institute of Technology (Izrael), EPFL (École Polytechnique Fédérale de Lausanne) i HES-SO (Haute École Spécialisée de Suisse Occidentale) - Szwajcaria.  

Uczestnicy projektu mają za zadanie opracować wydajne elektrolizery, które rozdzielają wodę na wodór i tlen. Ponadto zostanie przyspieszony proces projektowania prototypów do okresu czterech lat. 

Zielony wodór, uzyskiwany poprzez rozszczepienie wody na jej podstawowe elementy - wodór i tlen - przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, mógłby zastąpić paliwa kopalne w transporcie i przemyśle. Ponadto stanowi on czystszy surowiec dla przemysłu chemicznego. Zielony wodór może być wykorzystany do produkcji zrównoważonych nawozów, surowców i podstawowych materiałów, takich jak stal. 

ANEMEL będzie gromadzić wiedzę w dziedzinie membran i elektrolizerów - ogólnym celem jest prototyp, który produkuje zielony wodór z wody o niskiej jakości przy minimalnym uzdatnianiu. Dodatkowo, uzyskany tlen mógłby znaleźć zastosowanie w uzdatnianiu i oczyszczaniu źródeł wody. Membrany zaprojektowane przez ANEMEL nie będą zawierały trwałych i zanieczyszczających produktów, takich jak polifluorowane materiały, a także krytycznych surowców - preferując wykorzystanie obfitych metali, takich jak nikiel i żelazo. Wszystko to obniży koszt komponentów elektrolizera i poprawi ich zdolność do recyklingu, zmniejszając tym samym ilość odpadów i zapewniając przewagę konkurencyjną – czytamy na stronie uniwersytetu. 

Wodór stanowi mniej niż 2 proc. obecnego zużycia energii w Europie i jest wykorzystywany głównie do produkcji produktów chemicznych, takich jak tworzywa sztuczne i nawozy. 96 proc. tej produkcji wodoru odbywa się za pośrednictwem gazu ziemnego, co powoduje znaczne ilości emisji CO2. Komisja Europejska pokłada duże nadzieje w wykorzystaniu OZE do produkcji zielonego wodoru. Szczególny udział będzie miała morska energetyka wiatrowa.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 22400,00 $ tona -0,11% 25 lis
 Cynk 2924,00 $ tona 0,45% 25 lis
 Aluminium 2345,00 $ tona 0,09% 25 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.