Aquaterra Energy i Seawind wybudują największy pływający hub wodorowy

zk

27.09.2022 12:10
Strona główna Energetyka, OZE Aquaterra Energy i Seawind wybudują największy pływający hub wodorowy

Partnerzy portalu

Aquaterra Energy i Seawind wybudują największy pływający hub wodorowy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Seawind Ocean Technology

Deweloper Aquaterra Energy i pionier technologii offshore Seawind ujawniają plan budowy projektu HyMed na Morzu Śródziemnym o mocy 1GW wytwarzania H2.

Włochy mogą stać się domem dla największego na świecie pływającego hubu wodorowego, zasilanego energią wiatrową już w 2027 roku.  Wczoraj nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy deweloperem Aquaterra Energy i pionierem sektora Seawind Ocean Technology w sprawie budowy projektu o mocy 3,2 GW na Morzu Śródziemnym.

Planowany - potężny projekt, nazwany HyMed, połączy 1 GW dedykowanej ekologicznej produkcji H2 - która będzie transportowana rurociągiem do brzegu lub umieszczana na tankowcach - oraz 2,2 GW produkcji energii elektrycznej eksportowanej do sieci z nieujawnionej lokalizacji z rejonu "ultra głębokich wód" u wybrzeży południowej Europy.

- Wraz z uznaniem przez rządy i środowisko biznesowe wartości wodoru jako istotnego zasobu dla inicjatyw zerowej emisji netto, bezpieczeństwa energetycznego i ochrony przed niestabilnymi cenami gazu ziemnego ... w pełni zintegrowany i skalowalny model floating Seawind oferuje jasną ścieżkę do opłacalnej produkcji na skalę przemysłową - a my dostarczamy ostatni element układanki produkcyjnej dla tego projektu - powiedziała portalowi Recharge Anne Haase, dyrektor ds. odnawialnych źródeł energii w Aquaterra.

Według Haase, HyMed znajduje się obecnie w pierwszej fazie uzyskiwania pozwoleń, a podłączenie do sieci i ocena oddziaływania na środowisko są "w toku". Aquaterra zajmuje się inżynierią morską, a Seawind produkcją zielonego wodoru, wnosząc wiedzę na temat technologii pływających elektrowni wiatrowych.

Obie firmy dążą do tego, aby megaprojekt "działał jako szablon dla przyszłych projektów związanych z morską energią odnawialną" realizowanych przez obie firmy, w tym bardzo wpływowego projektu generowania 300MW H2 w południowo-zachodniej Grecji o nazwie Icarus.


- Uważamy, że Morze Śródziemne jest najlepszym obszarem, w którym można opracować znaczące projekty morskiej energii wiatrowej i dokonać transgranicznej synergii, obsługując Europę, Bliski Wschód i Afrykę Północną - powiedział prezes Seawind Dimitrios Moudouris.

- Kulturowo czujemy, że Seawind i Aquaterra są silnymi partnerami, ponieważ posiadają doświadczenie i specjalistyczną wiedzę, aby uzupełnić nasze podejście do skalowalności i przyspieszenia transformacji energetycznej - dodała prezes.

Aquaterra z pionierem w zakresie produkcji zielonego wodoru Lhyfe i gigantem z sektora O&G Borr, w zeszłym roku rozpoczęła projekt o nazwie Haldane, w celu opracowania innowacyjnej koncepcji opartej na platformie wiertniczej do ekologicznego wytwarzania H2 na Morzu Północnym.

- Dzięki naszej pracy nad projektem Haldane rozwinęliśmy wiodące w branży doświadczenie w zakresie wodoru w ramach naszej działalności i jesteśmy niezwykle entuzjastycznie nastawieni do partnerstwa z Seawind, aby pomóc w przyspieszeniu w innowacyjnej strategii produkcyjnej - powiedział Hasse.

Połączenie pływających elektrowni wiatrowych i produkcji wodoru wzbudziło zainteresowanie wielu czołowych deweloperów. Jednym z pierwszych programów będzie projekt Dolphyn realizowany przez należącą do Engie firmę Tractebel z ODE i firmą konsultingową ERM, który ma na celu skierowanie 2MW mocy z 50MW z Kincardine u wybrzeży Szkocji do produkcji wodoru, który będzie zatłaczany do stolicy przemysłu naftowego Aberdeen od 2024 roku.



Źródło:  Seawind Ocean Technology, Recharge.com

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.