Wynik wyszukiwania - " zmiana klimatu" - Wiadomości

Wzrost stężenia CO2 największy od 50 tys. lat

Obecnie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze rośnie 10 razy szybciej niż w czasie najsilniejszego przyrostu w czasie minionych 50 tys. lat. To wynik analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.
16.05.2024

Zmiany klimatyczne będą główną przyczyną spadku różnorodności biologicznej

Globalna różnorodność biologiczna w XX wieku spadła o ok. 2-11 proc. przede wszystkim z powodu zmian w użytkowaniu gruntów. Prognozy pokazują, że w pierwszej połowie XXI wieku główną przyczyną jej utraty będą zmiany klimatyczne - informuje czasopismo „Science”.
05.05.2024

Gdzie raki nie zimują, czyli co możemy zrobić dla naszych rzek

Plażowanie nad rzeką czy wspólne wędkowanie - to wspomnienia wielu z nas. Dla nas Polaków woda i rzeka są ważnymi symbolami. W wodzie topimy Marzannę na wiosnę i wodą oblewamy się w Poniedziałek Wielkanocny. Ten znajomy, piękny krajobraz zielonych łąk poprzecinanych niebieskimi rzekami, wzdłuż których rosną wierzby, może zanikać. W złej sytuacji są mieszkańcy rzek. Rybom, w tym na przykład szczupakom czy sandaczom, które tak chętnie łowimy, szczególnie zagraża wzrost temperatury wody powodowany zmianą klimatu.
25.03.2024

Raport ONZ: niemal połowa migrujących gatunków zagrożona wyginięciem

Opublikowany właśnie raport ONZ ujawnił szokujący stan dzikiej przyrody: liczebność migrujących gatunków zwierząt spada na całym świecie, a ryzyko ich globalnego wyginięcia rośnie. To pierwszy w historii raport o stanie światowych gatunków wędrownych.
13.02.2024

Ambitny cel klimatyczny na 2040 rok pilnie potrzebny, ale musi być wdrażany z troską o wszystkich obywateli

Dziś w godzinach popołudniowych Komisja Europejska ma zaproponować cel redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unii Europejskiej oraz mapę drogową dojścia do jego osiągnięcia. Najprawdopodobniej wskaże cel –90 proc. względem 1990 roku. Organizacje pozarządowe podkreślają: plany na 2040 rok to szansa korzystnych reform w Europie – nie tylko dla przyrody, ale także najbardziej wrażliwych grup, w tym rolników.
06.02.2024

Zrównoważony rozwój priorytetem dla firmy Damen

Pierwsze litery od angielskich rzeczowników Enviromental Social Governece. Środowisko, kwestie społeczne i zarządzanie, w skrócie ESG, to jeden z najgorętszych tematów w biznesie w ogóle, w tym oczywiście, w szeroko rozumianej branży morskiej: przemyśle stoczniowym i żegludze.
10.01.2024

Andrzej Duda o transformacji energetycznej na konferencji COP28

Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej, a nadal zbyt mało uwagi poświęca się wymiarowi ludzkiemu. Aby uczynić transformację energetyczną sprawiedliwą, nie możemy podważać jakości życia ludzi - powiedział w piątek podczas konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju prezydent Andrzej Duda.
01.12.2023

Według raportu The Lancet zmiana klimatu nadal będzie pogarszać nasze zdrowie

Prognozy zawarte w opublikowanym dzisiaj raporcie Lancet Countdown on Health and Climate Change potwierdzają rosnące poważne zagrożenia dla zdrowia wynikające ze zmiany klimatu. Naukowcy szacują m.in., że do połowy tego stulecia nastąpi prawie pięciokrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych falami upałów. Apelują o pilne działania na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu.
15.11.2023

Niemal połowa globalnej populacji zagrożona zachorowaniem na klimatozależną dengę

Denga, zakaźna choroba niegdyś obecna tylko na niewielkich obszarach Azji, dziś występuje na kilku kontynentach i zagraża niemal połowie globalnej populacji. To przez zmianę klimatu – wskazuje nowe modelowanie przygotowane przez Airfinity, firmę zajmującą się analizą danych naukowych, o którym donosi brytyjski The Telegraph.
24.10.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Biden: nie można dłużej negować efektów kryzysu klimatycznego

Nie sądzę, by ktokolwiek mógł dłużej negować efekty kryzysu klimatycznego - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden w wystąpieniu na temat huraganu Idalia i pożarów na Maui. Zapewnił przy tym o pomocy państwa dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe.
31.08.2023

Populacje pszczół zagrożone falami upałów nie mniej niż ludzie

Ekstremalne upały wpływają niekorzystnie nie tylko na ludzi, ale także na zapylacze i bytujące w nich patogeny. Może to mieć poważne konsekwencje gospodarcze i negatywnie wpływać na zdrowie publiczne - donosi „Frontiers in Ecology and Evolution”.
25.08.2023

Turcja. Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym trzech prowincji kraju

Nieustępujące fale gorąca zagrażają zasobom wodnym w trzech prowincjach Turcji: Stambułowi, Izmirowi i Ankarze - podaje we wtorek dziennik "Daily Sabah".
15.08.2023

Temperatura w lipcu 2023 była najwyższa z dotychczas zanotowanych

Organizacja Copernicus po przeanalizowaniu danych potwierdziła wcześniejsze informacje, że średnia globalna temperatura powietrza w lipcu 2023 była najwyższa z dotychczas zanotowanych - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
14.08.2023

Liczba ofiar pożaru na hawajskiej wyspie Maui wzrosła do 55 osób

Liczba ofiar pożaru na hawajskiej wyspie Maui wzrosła w piątek do 55 osób, jednak lista może się wydłużyć: ogień jeszcze nie wygasł, a władze wciąż poszukują zabitych - podała w piątek agencja AP. Spłonęło między innymi zabytkowe miasteczko Lahaina z XVII wieku.
11.08.2023

Klimatolog: osiągamy już temperatury, powyżej których człowiek nie może żyć

35 st. C. to najwyższa temperatura tzw. „mokrego termometru”, przy jakiej organizm ludzki może - choć już z dużym wysiłkiem, funkcjonować; przy wyższych nie może się już schładzać przez pocenie. To, co obserwujemy ostatnio np. na południu Europy, zaczyna przekraczać nasze fizyczne możliwości przetrwania - ostrzega fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
06.08.2023

Wraz z klimatem zmienia się kolor oceanów

Zmiany klimatu powodują zmiany koloru oceanów, które odzwierciedlają znaczące zmiany w podstawowych ekosystemach morskich – informuje „Nature”.
17.07.2023

Belgia. Hiszpańskie stowarzyszenia ekologów interweniują w Brukseli w obronie parku narodowego w Andaluzji, któremu grozi katastrofa ekologiczna

Hiszpańskie stowarzyszenia ekologiczne złożyły w Brukseli petycję, pod którą podpisało się ponad 250 000 osób. Domagają się, aby Europa interweniowała w celu uratowania rezerwatu Donana. To rezerwat przyrody w Andaluzji, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, któremu grozi katastrofa ekologiczna - informuje belgijska telewizja VRT.
06.07.2023

EkoOkrągły Stół. Prawdziwie ekologiczne wybory na TOGETAIR 2023

W dniach 20-21.04 organizatorzy zapraszają do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zarówno EkoEntuzjastów, jak i EkoSceptyków, ale także:
14.04.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Biolodzy roślin w międzynarodowym projekcie na rzecz klimatu

Opracowywanie odmian roślin z większą odpornością na zmiany warunków środowiskowych – to jeden z postulatów międzynarodowego zespołu naukowców z dziedziny biologii roślin, działającego pod nazwą PlantACT!
05.03.2023

Opublikowano polską wersję "Podsumowania dla Decydentów" dot. raportu IPCC

Spowodowana przez człowieka zmiana klimatu wywołała powszechne, niekorzystne skutki oraz związane z nimi straty i zniszczenia w systemach społecznych, ekonomicznych i przyrodzie - piszą naukowcy w polskiej wersji II części 6 Raportu IPCC, zatytułowanej "Podsumowanie dla Decydentów". Autorzy opracowania przedstawiają też możliwe działania adaptacyjne i wyjaśniają, czym jest "rozwój odporny na zmianę klimatu".
07.01.2023

Rada UE zatwierdziła dyrektywę ws. sprawozdawczości przedsiębiorstw dotyczącej zrównoważonego rozwoju

Rada UE ostatecznie zatwierdziła w poniedziałek dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Oznacza to, że przedsiębiorstwa wkrótce będą musiały publikować szczegółowe informacje o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem.
28.11.2022

Klimatyczna Baza Wiedzy w walce z dezinformacją

Powstała Klimatyczna Baza Wiedzy, ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, zawierające aktualne i rzetelne źródła informacji na tematy związane ze zmianą klimatu. Baza służyć będzie szeroko rozumianym liderom opinii, dziennikarzom, naukowcom, politykom, ale też każdemu, kto chce wiedzieć i rozumieć więcej na temat zmiany klimatu.
17.11.2022

Rozpoczął się szczyt COP27; wśród tematów pomoc krajom najbardziej zagrożonym kryzysem klimatycznym

Delegaci z blisko 200 krajów przybyli w niedzielę do Szarm el-Szejk w Egipcie na 27. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP27, gdzie będą dyskutować m.in. o rekompensatach szkód związanych z globalnym ociepleniem dla biedniejszych krajów. Ten kontrowersyjny temat został umieszczony w porządku obrad po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia rozmów klimatycznych dekady temu.
06.11.2022

Naukowcy podsumowali informacje o zmianach klimatu przed COP27

Przed rozpoczynającą się w niedzielę konferencją klimatyczną COP27 w Egipcie, w specjalnym raporcie naukowcy podsumowali informacje o zmianach klimatu w 2021 roku. Silnie oddziałujące zjawiska pogodowe i klimatyczne dotknęły w 2021 bezpośrednio ponad pół miliona ludzi - wynika z raportu.
04.11.2022

Do 2025 r. instalacja umożliwiająca wykorzystanie oczyszczonych ścieków przez PKN Orlen

PKN Orlen wspólnie ze spółką Wodociągi Płockie podpisał z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie list intencyjny, który zakłada powstanie instalacji uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni i ponowne ich wykorzystanie przez koncern. Inwestycja ma być oddana do użytku w 2025 r.
25.10.2022

Prezes Grupy Tauron: Nie wierzmy propagandzie Rosji. Prądu nie zabraknie

Wystarczyło poruszyć jeden klocek w energetycznym domino, żeby spora część systemu po prostu się zawaliła. Ten klocek poruszył Putin – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.
10.10.2022

EUSEW: Czy Europa uniezależni się od surowców z Rosji?!

– Od lat pracujemy nad niezależnością i dywersyfikacją źródeł energii. Najistotniejszym aspektem niezależności energetycznej jest zrównoważony rozwój. Potrzebujemy więcej lokalnych OZE. Potrzebujemy większej efektywności i oszczędności energii, niższego zużycia, żeby jak najlepiej wykorzystać nasze zasoby – podkreśliła Ditte Juul Jørgensen, Dyrektor Generalna ds. Energii w Komisji Europejskiej, w rozmowie z TOGETAIR podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), który odbywa się w Brukseli w dniach 26-30 września.
29.09.2022

Eksperci PAN: nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną

W żadnym wypadku nie można twierdzić, że katastrofa ekologiczna na Odrze miała przyczynę naturalną - wynika z raportu interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN. Jako prawdopodobne przyczyny katastrofy jego autorzy wskazali m.in. zrzuty ścieków i wzrost temperatury.
13.09.2022

Polacy naukowcom ufają, ale nie doceniają konsensusu ws. zmian klimatu

Polacy uważają, że naukowcy postępują właściwie, aby zahamować postępujące zmiany. Jednocześnie opinia publiczna w Polsce i innych krajach europejskich nie docenia zakresu konsensusu naukowego w sprawie zmian klimatu - wynika z badania przeprowadzonego w sześciu krajach Europy.
08.09.2022

Stężenie gazów cieplarnianych i poziom morza osiągnęły kolejne rekordy w 2021

Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze, globalny poziom mórz i zawartość ciepła w oceanach osiągnęły rekordowe wartości w 2021 roku - wynika z opublikowanego w środę corocznego raportu o stanie klimatu amerykańskiej Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery (NOAA). Miniony rok był też jednym z sześciu najcieplejszych lat w historii pomiarów.
01.09.2022

USA: Ustawa klimatyczna to duży krok naprzód w walce ze zmianą klimatu

Podpisana w zeszłym tygodniu ustawa Inflation Reduction Act jest pierwszym w historii USA znaczącym krokiem legislacyjnym w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, który ma pomóc Ameryce w spełnieniu jej zobowiązań klimatycznych. Jak mówi PAP ekonomista Danny Cullenward, ustawa przyspieszy energetyczną transformację, choć jej efekty są trudne do przewidzenia.
22.08.2022

Biden podpisał ustawę zakładającą największe w historii inwestycje w walkę ze zmianą klimatu

Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek ustawę Inflation Reduction Act, zakładającą m.in. wydatek ok. 370 mld dol. na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną oraz drugie tyle na wydatki związane ze służbą zdrowia. Ustawa ustanowi też minimalny 15-proc. podatek dla największych korporacji.
17.08.2022

Kongres przyjął ustawę o największych w historii inwestycjach w walkę ze zmianą klimatu

Izba Reprezentantów przegłosowała w piątek ustawę zakładającą inwestycje ok. 370 mld dolarów w walkę ze zmianą klimatu i zieloną transformację energetyczną. Ustawa ma pomóc w spełnieniu przez USA celów klimatycznych. Akt zakłada też m.in. ustanowienie limitu ceny insuliny.
15.08.2022

Ekstremalne zjawiska pogodowe drenują nasze portfele. Rocznie tracimy ponad 212 mln zł

Na przestrzeni ostatnich 5 lat wysokość strat spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w Polsce wyniosła 1,06 mld zł, a średniorocznie skutki zdarzeń pogodowych kosztują nas dokładnie 212 731 980 zł – czytamy w raporcie „Ubezpieczeniowy Nawigator – wyzwania pogodowe”.
06.08.2022

Ekstremalne zjawiska pogodowe drenują nasze portfele. Rocznie tracimy ponad 212 mln zł

Na przestrzeni ostatnich 5 lat wysokość strat spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi w Polsce wyniosła 1,06 mld zł, a średniorocznie skutki zdarzeń pogodowych kosztują nas dokładnie 212 731 980 zł – czytam w raporcie „Ubezpieczeniowy Nawigator – wyzwania pogodowe”.
01.08.2022

TAK dla edukacji klimatycznej!

Grupa Polenergia włącza się w inicjatywę UN Global Compact Network Poland i podpisuje się pod apelem o jak najszybsze wprowadzenie do szkół kompleksowej i rzetelnej edukacji z zakresu zmian klimatycznych.
20.06.2022

Dr J. Filipiak: Za globalne ocieplenie odpowiada ludzkość [WYWIAD]

Jest zwolennikiem faktu istnienia współczesnej zmiany klimatu, objawianej w ocieplaniu się świata, zakwaszaniu oceanów i naruszeniu równowagi lądolodów. Dr Janusz Filipiak, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii Instytutu Geografii UG oraz pracownik IMGW-PIB, w rozmowie z PAP przyznał, że to ludzkość jest winna ociepleniu klimatu.
19.06.2022

Święty graal neutralności klimatycznej: magazyny energii

Magazynowanie energii będzie jednym z najważniejszych wyzwań, jakie staną przed transformującymi się światowymi sektorami energetycznymi w drodze do pełnej dekarbonizacji. Czy w Polsce uda nam się rozwinąć tę obiecującą gałąź gospodarki? Jakie technologie są już dostępne i dopiero rozwijane? Ile kosztują? Możliwości, jakie przed nami stoją w obszarze magazynowania energii opisuje najnowszy raport WWF Polska pt. “Dostępne i przyszłe technologie magazynowania energii”.
19.05.2022

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków 2.0

Już 27 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się ogólnokrajowa konferencja dotycząca zrównoważonych budynków i ich roli w zmieniającym się klimacie.
08.05.2022

IPCC: zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych już dziś powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi

Zmiany klimatu wywołane emisją gazów cieplarnianych powodują straty w przyrodzie i wśród ludzi. Powodują różne ryzyka, m.in. zgonów, strat w produkcji żywności, dewastację przyrody i ograniczenie wzrostu gospodarczego - podkreśla IPCC w nowym podsumowaniu raportu nt. zmian klimatycznych i ich konsekwencji.
01.03.2022

Coraz więcej ekologicznych innowacji. Czy rozwiążą problem zmian klimatu?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) działający przy ONZ, globalne ocieplenie postępuje zdecydowanie szybciej, niż się spodziewano. Współczesny świat liczy na wsparcie technologii w rozwiązaniu problemów klimatycznych, a europejskie start-upy działające w sektorze ekotech zyskują coraz większe finansowanie.
25.02.2022

Kraje G20 muszą zwiększyć poziom zielonych inwestycji o 140 proc.

Nowy raport UNEP i WEF stwierdza, że ​​jest to niezbędne działanie, aby cele klimatyczne zostały osiągnięte do 2050 roku.
05.02.2022

Aviva Investors pociągnie do odpowiedzialności dyrektorów firm za zaniedbania klimatyczne

Aviva Investors zapowiedziała, że będzie pociągać zarządy i poszczególnych dyrektorów do odpowiedzialności za niewywiązanie się z zobowiązań dotyczących klimatu i środowiska.
01.02.2022

Drugie życie CO2 z emisji fabrycznych

Nowe badania wykazały, że proces cyrkularny jest wykonalny i stanowi duży krok dla przemysłu.
15.01.2022

ENGIE i Equinor wspólnie realizują belgijski projekt wodorowy

ENGIE i Equinor ogłosiły realizację wspólnego projektu H2BE, którego celem jest pobudzenie belgijskiego rynku wodoru niskoemisyjnego.
20.12.2021

TotalEnergies zainstaluje aż 800 zielonych punktów ładowania samochodów elektrycznych w jednym mieście

TotalEnergies zainstaluje w Belgii i będzie obsługiwać 800 publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych (EV). Będą one obsługiwane przez firmę przez najbliższe 10 lat, a instalacja ma dotyczyć całego miasta – Gandawy.
18.12.2021

McDonald's otwiera pierwszy lokal zero netto

Lokal McDonald's w Shropshire jest nie tylko zasilany energią odnawialną, ale i został zbudowany z materiałów pochodzących z recyklingu.
16.12.2021

Rolls-Royce i Airbus badają 100 proc. SAF w konwencjonalnych silnikach odrzutowych

Obecnie samoloty mogą używać tylko 50 proc. mieszanki SAF z normalnym paliwem naftowym – najnowsze badania prowadzone przez gigantów mają to zmienić.
13.12.2021

Ford chce być drugim największym producentem EV na świecie

Ford chce zostać drugim co do wielkości producentem pojazdów elektrycznych (EV) na świecie w ciągu najbliższych dwóch lat – osiągając roczny poziom produkcji 600 000 sztuk.
13.12.2021

Nissan zainwestuje 15 miliardów euro w samochody elektryczne do 2026 roku

Japoński producent samochodów chce, aby samochody elektryczne stanowiły połowę jego produkcji już do 2030 roku.
10.12.2021

Vattenfall zobowiązuje się do zmniejszenia o połowę emisji z łańcucha dostaw do 2030 roku

Szwedzki koncern energetyczny zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2040 roku oraz do zmniejszenia o połowę emisji w swoim łańcuchu dostaw do 2030 roku.
09.12.2021

Inżynieria środowiskowa i efektywność energetyczna

Po raz pierwszy w historii ludzkości środowisko naturalne staje się większym priorytetem w społeczeństwie niż ekonomia. Dziś rzeczywiście pokazuje to aktualna polityka Unii Europejskiej, która przejawia się w niespotykanym w swoich rozmiarach kryzysie energetycznym. Czy jednak możemy pogodzić te dwa tak ważne aspekty naszego życia?
02.12.2021

Niebezpieczne skutki mylenia niebieskiego i zielonego wodoru

Australia jest sztampowym przykładem ignorancji wpływu niebieskiego wodoru na środowisko w porównaniu z jego zieloną alternatywą, twierdzi nowe badanie.
21.11.2021

Hybrydowe drożdże do produkcji piwa mogą chronić bioróżnorodność i poprawić smak!

Nowe badania dowodzą, że hodowla drożdży dla uzyskania najlepszego smaku piwa może oszczędzić energię i zwiększyć bioróżnorodność.
21.11.2021

Zespół ds. kryzysu klimatycznego PAN: wzywamy do działań zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2

Wzywamy do podjęcia konsekwentnych działań na wszystkich poziomach decyzyjnych, zmierzających do głębokich redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych w najbliższych dekadach oraz do realizacji scenariusza, w którym emisje CO2 spadają do zera netto około 2050 r. – piszą naukowcy z zespołu ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN.
09.11.2021

National Business Daily: w Chengdu rozpoczyna się Konferencja World Cities Culture Forum 2021 poświęcona analizie rzeczywistych rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju

4 listopada w Chengdu, stolicy południowozachodniej, chińskiej prowincji Szuan, rozpoczęła się Konferencja World Cities Culture Forum 2021.
05.11.2021

Eksperci postulują o lekcje edukacji klimatycznej w lesie, na łące lub w ogrodzie

Lekcje na łonie natury pozwalają lepiej zrozumieć procesy zachodzące w przyrodzie i uwiarygadniają przekazywane treści klimatyczne. I nie chodzi tylko o lekcje biologii, ale także języka polskiego, angielskiego czy plastyki. Więcej zajęć poza murami szkoły to jeden z najważniejszych postulatów zawartych w raporcie „Edukacja klimatyczna w Polsce” opublikowanym przez Global Compact Network Poland.
28.10.2021

Gdynia o Zielonym Ładzie i wyzwaniach klimatycznych

Jaka jest filozofia i sens Europejskiego Zielonego Ładu? W jaki sposób wpłynie on na rozwój Pomorza? Jak dokładnie będzie wyglądać zielona transformacja i kogo dotknie w największym stopniu? Te i inne pytania padają na łamach najnowszego numeru Pomorskiego Thinklettera Kongresu Obywatelskiego. W publikacji pt. „Sens i drogi do Zielonego Ładu” głos zabierają również wiceprezydenci Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć.
16.10.2021

Jak zmienić ogrzewanie na ekologiczne?

Nadchodzi sezon grzewczy – to oznacza, że jakość powietrza znów się pogorszy. Nawet 50 proc. zanieczyszczeń pochodzi z tzw. kopciuchów działających w budynkach mieszkalnych. To wyraźny sygnał, aby zastanowić się nad zmianą ogrzewania w domu czy mieszkaniu. Od czego zacząć?
29.09.2021

Biolog z UW: w obliczu zmian klimatycznych dbajmy o wody i lasy

Prognozowane zmiany klimatu oznaczają, także dla Polski, zmiany w środowisku i w rolnictwie. Najlepszym, co wobec tego możemy robić, jest renaturyzacja krajobrazu, dbałość o retencję czy odtwarzanie lasów, także tych o charakterze naturalnym, zwłaszcza w pobliżu wielkich rzek - mówi w rozmowie z PAP prof. dr hab. Marcin Zych, biolog z UW.
04.09.2021

Naukowcy: stada dorszy w zachodnim bałtyku nie do odbudowania

Populacja dorsza w zachodniej części Morza Bałtyckiego zmniejszyła się do tego stopnia, że – zdaniem ekspertów – przekroczony został punkt krytyczny i mało prawdopodobne jest jej odtworzenie – alarmuje pismo “Scientific Reports".
22.08.2021

Edukacja klimatyczna ma trafić do szkół

Ponad 60 tys. osób podpisało się pod petycją o wprowadzenie edukacji klimatycznej do polskich szkół. Nowy przedmiot miałby m.in. uczyć młodych ludzi, jak zachowywać się podczas nagłych burz i powodzi, a także poruszać kwestie związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu i powstawaniem nowych zawodów w tym obszarze.
29.07.2021

Eurobarometr: Europejczycy uważają zmianę klimatu za najpoważniejszy problem, przed którym stoi świat

W opinii obywateli UE zmiana klimatu jest najpoważniejszym problemem, przed którym stoi świat. Dziewięciu na dziesięciu Europejczyków (90 proc.) zgadza się, że emisje gazów cieplarnianych należy ograniczyć do minimum – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Eurobarometr.
06.07.2021

PE chce wiążących celów ochrony bioróżnorodności

Parlament Europejski opowiedział się za wiążącymi celami ws. bioróżnorodności, by chronić ludzi i dzikie zwierzęta. Potrzebne jest „porozumienie paryskie” w sprawie bioróżnorodności oraz unijne przepisy w tej sprawie, aby odbudować ekosystemy, wzmocnić je i zapewnić ich odpowiednią ochronę do 2050 roku - uważają europosłowie.
11.06.2021

Piwo o smaku... zmian klimatycznych

W USA powstało i zostało już wprowadzane na rynek, piwo neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Jest to nowy produkt, który ma nadzieję poradzić sobie z kryzysem klimatycznym.
20.05.2021

Tajemnicze życie pszczół

To dzięki nim na naszych stołach goszczą m.in. truskawki, ziemniaki i jabłka. Odgrywają kluczową rolę w rolnictwie i sadownictwie, ponieważ przenoszą pyłek z rośliny na roślinę, zapylając ponad sto rodzajów owoców i warzyw.
20.05.2021

Francuscy naukowcy ostrzegają: lodowce topnieją w rekordowym tempie

Lodowce na świecie topnieją w rekordowym tempie z powodu globalnego ocieplenia, a Ziemia od 2000 roku traci średnio 267 miliardów ton lodu rocznie - wynika z opublikowanego w "Nature" badania międzynarodowego zespołu kierowanego przez naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS).
28.04.2021

Awarie przemysłowe, stan środowiska niepokoją Rosjan i Greenpeace

Główne problemy ekologiczne ważne dla Rosjan w codziennym życiu to zanieczyszczenie powietrza, wody, stan lasów – problemy, które wpływają na zdrowie ludzi. Coraz więcej Rosjan zwraca też uwagę na zmiany klimatu i globalne zmiany w przyrodzie.
16.03.2021

W wyniku zanieczyszczenia powietrza co roku przedwcześnie umiera 50 tys. osób

Wpływ zmian klimatu i zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzi powinien zostać uwzględniony w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021–2025. To główny postulat HEAL Polska, organizacji analizującej wpływ środowiska na zdrowie publiczne, i Koalicji Klimatycznej sformułowany w ramach konsultacji społecznych. – Badania dowiodły, że mieszkańcy terenów zdegradowanych środowiskowo mają wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19 i śmierci w wyniku tej choroby – mówi Weronika Michalak z HEAL Polska.
18.02.2021

Zrozumieć lodowce

„Początek końca?” – to tytuł książki Julity Mańczak i glacjologa – dr. Jakuba Małeckiego, którzy postanowili zabrać czytelnika w daleką podróż do odległych krain, by przekonać się jak wygląda życie lodowca. Przystępnie wyjaśniają co oznacza topnienie lodu i jaka przyszłość czeka nas za 10, 20, 30 lat, jeśli nic nie zrobimy z postępującą zmianą klimatu. To jedna z tych lektur, po które warto sięgnąć, gdy za oknem szaro, a śnieg zimą powoli pozostaje wspomnieniem starszego pokolenia.
02.02.2021

Zmiana klimatu coraz bardziej zagraża Światowemu Dziedzictwu Naturalnemu

Według raportu IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) z grudnia 2020 roku, zmiana klimatu jest największym zagrożeniem dla miejsc znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Naturalnego UNESCO.
25.01.2021

10 klimatycznych i pogodowych zdarzeń rekordowego 2020 roku

Rok 2020 z wielu powodów był nieprzewidywalny i anormalny. Pandemia COVID-19 wpłynęła na życie ludzi na całym świecie, ale ekstremalne zdarzenia klimatyczne i pogodowe również były dotkliwie. Przyjrzyjmy się najważniejszych z nich.
21.01.2021

Lekarze łączą się, by walczyć ze zmianą klimatu

Już kilkadziesiąt osób oraz instytucji ochrony zdrowia dołączyło do powstałej niedawno inicjatywy Lekarze dla klimatu, w której wspólnie apelują do rządzących o podjęcie działań na rzecz walki ze zmianą klimatu. Zmieniający się klimat zagraża naszemu zdrowiu, powodując liczne groźne konsekwencje, takie jak fale upałów, huraganowe wiatry czy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Proklimatyczne działania powinny stać się dla nas wszystkich priorytetem – w opublikowanym dziś spocie kampanii nawołuje prof. Tadeusza Zielonka, znany
14.01.2021

Czas na ważne pytania w sprawie adaptacji do zmian klimatu

Z jednej strony – eksperci pytają mieszkańców i mieszkanki Gdyni o to, co myślą o zmianie klimatu oraz miejskich działaniach adaptacyjnych do zmiany klimatu. Z drugiej, to gdynianki i gdynianie mogą zadać pytania ekspertom. Trwają badania, których wyniki będą m.in. materiałem pomocniczym dla panelu konsultacyjnego Gdyński Dialog o Klimacie.
10.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.