4 listopada w Chengdu, stolicy południowozachodniej, chińskiej prowincji Szuan, rozpoczęła się Konferencja World Cities Culture Forum 2021.
To dwudniowe wydarzenie, zorganizowane przez World Cities Culture Forum, i prowadzone głównie w formie wirtualnej jest miejscem spotkania znanych graczy z branży kultury światowej, przedstawicieli instytucji i urzędników miejskich umożliwiającym im podzielenie się, pod hasłem „Światowe Miasto Park – Kultura i Zrównoważony Rozwój”, wyjątkowym spojrzeniem na takie tematy, jak budowa miast-parków, rozwój gospodarki kreatywnej czy zmiana klimatu.
Na konferencji obecni byli John Howkins - członek Komitetu ONZ ds. kreatywnej gospodarki, Paul Owens - dyrektor Forum World Cities Culture Forum i Justine Simons - prezes Forum World Cities Culture Forum i wiceburmistrz Londynu.
Mający głębokie związki z Chengdu Howkins powiedział National Business Daily, że południowozachodnie miasto to idealne miejsce dla rozwoju gospodarki kreatywnej. Aby umożliwić rozwój gospodarki kreatywnej i rozwój zrównoważony, miasta powinny odejść od uproszczonego modelu wzrostu liniowego polegającego na wzroście liczby ludności i budynków na rzecz wspólnej ewolucji obywateli i środowiska, a także wdrożyć model doceniający wyobraźnię i kreatywność jednostek.
Inną, istotną częścią konferencji był opublikowany przez Paula Owensa raport na temat kultury i zrównoważonego rozwoju „The City Case Report on Culture and Sustainable Development”. Według raportu branża kulturalna i kreatywna może nie tylko przyczynić się do ograniczenia śladu węglowego w środowisku, ale także stanowić źródło inspiracji dla pilnie potrzebnej zmiany postępowania.
W raporcie zwrócono uwagę na praktyki w zakresie integrowania agend kulturowych i środowiskowych stosowane w kilku już istniejących i dopiero powstających miastach świata. Jedną z nich jest kładziony w Chengdu silny nacisk na stworzenie „miasta-parku”. Niewątpliwie jednym z podstawowych elementów koncepcji miasta-parku jest otoczenie, jakie stwarza ono dla działań z zakresu kultury.
Kluczem do wizji „zielonego” miasta jest stworzenie alei Tianfu Greenway, o planowanej długości 16900 kilometrów, łączącej wiele najistotniejszych atrakcji kulturalnych i historycznych Chengdu, takich jak Aleja Kuanzhai Alley i kryty strzechą dom DuFu, a także obszary przyrodnicze i bagna oraz tereny zielone i lokalne parki. Wdrażając te praktyki, miasto dąży do wypracowania nowego modelu rozwoju i uruchomienia siły napędowej dla zrównoważonego rozwoju.
Po konferencji odbędzie się szereg wydarzeń poszerzających możliwości nawiązania współpracy międzynarodowej.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
AI pomoże sterować oczyszczalniami ścieków? Może być wiele korzyści
„Le Figaro”: klimatyzatory i wiatraki odsprzedawane są online nawet za trzykrotność ceny
Podsumowanie 5 lat konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”
Nawet 50 euro za zwiedzanie Wenecji? Szokująca propozycja nowego burmistrza
Dobre życie na stabilnej planecie dla wszystkich. Według grupy znanych ekonomistów to możliwe
Przeładunki portowe a dbałość o Bałtyk. Premiera ważnej publikacji podczas Kongresu Polskie Porty 2030
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 08:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 08:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 08:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 08:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 08:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 08:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 08:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 08:05 |